5.7.18

Radka Hrdinová: Bez změny to dál nepůjde. Plaga sní o online maturitách na míru

Ministr školství bez důvěry Robert Plaga udělal během pár týdnů radikální obrat. Zatímco přednedávnem přemýšlel o tom, že by se „slohové práce nemusely opravovat centrálně“, nyní začíná uvažovat o zásadní změně maturitní zkoušky. „Můžeme mít například ambici udělat maturitu v podobě online adaptivních testů,“ říká Plaga.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Zásadní problém spočívá v tom, že stejná zkouška zakončuje studium na elitních gymnáziích, jejichž studenti se nad maturitními testy příliš nezapotí, i na učňovských oborech s maturitou, jejichž žáky nemilosrdně kosí. Maturitu z matematiky například neudělá ani každý druhý, který jí dá přednost před cizím jazykem. Přitom od roku 2021 bude povinná.

Nejen Plaga se obává toho, jak by to rozšířilo už dnes početnou armádu absolventů, kteří si po střední škole mohou do životopisu zapsat jen ukončené základní vzdělání.

Plaga slibuje, že udělá, co před ním od počátků státní maturity v roce 2011 ještě žádný ministr školství neudělal. Otevře diskusi o podobě státní maturity. Na názory se nebude ptát jen v Cermatu, který státní maturity připravuje. „Cermat je především servisní organizace,“ tvrdí Plaga.

2 komentáře:

Simona řekl(a)...

Tak urcite - ambici mit muzeme. Ja mam treba ambici kotvit svou jachtu v Monaku. Kdyz jsem si zadala studii proveditelnosti, s prekvapenim jsem zjistila, ze me zdroje z hlediska teto ambice postaci tak na pramici privazanou na Štvanici. Tak asi tak je to s temi ambicemi na modifikace modelu maturit. Nestaci jen chtit, je taky potreba na to mit.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nejdřív je potřeba odpovědět na otázku proč a nač. Teprve pak můžou být třeba online.

Okomentovat