2.7.18

Ráchel Kopůncová: Jak se i na vejšce můžete naučit anglicky?

Vlastní zkušenost s výukou jazyka, která se může stát užitečnou inspirací pro každého.

Moje (ne)úspěchy s angličtinou

S výukou angličtiny jsem měla odjakživa problém. Neměla jsem zrovna štěstí na učitele angličtiny, kteří by mě motivovali a pomáhali mi. Vzhledem k tomu, že mě v té době začala bavit němčina, rozhodla jsem se jí naplno věnovat, a angličtina šla tudíž zcela stranou. Na vysoké škole jsem začala vnímat, že znalost anglického jazyka je potřeba. Zjistila jsem, že při cestování, zařizování Erasmu a vzdělávání si nevystačím vždy pouze s němčinou.

Hledání východiska

Hlavním impulsem, abych se opět začala věnovat studiu angličtiny, bylo letošní vyrozumění o přijetí na roční zahraniční pobyt v Linci v rámci programu Erasmus+. Vzhledem k tomu, že jsem dosti časově zaneprázdněná, nechtěla jsem docházet každý týden na jazykové kurzy nebo individuální doučování, které jsou poměrně drahé a časově náročné. Začala jsem pátrat na internetu, jestli neexistuje nějaká alternativa v podobě online vzdělávacích kurzů.

První den na Prectime.cz

Padl mi do oka webový portál Prectime.cz, který nabízel časovou nenáročnost a efektivitu učení. Prectime.cz mi slibovalo, že mě naučí dorozumět se anglicky po absolvování 3měsíčního kurzu po dobu 15 minut denně. Slib naučit se za tak krátkou dobu anglicky, když jiní tomu věnují několik let, se mi zdál přehnaný a zprvu jsem tomu vůbec nevěřila.

Rozhodla jsem se pustit do zkušební lekce zadarmo. Zaujala mě novou inovativní metodou natolik, že jsem se rozhodla si 3měsíční kurz zaplatit, zvlášť když nabízejí 50 % slevu pro studenty.

Po měsíci na Prectime.cz

Dnes jsem absolvovala již 34 lekcí a vnímám, že se moje angličtina za krátkou dobu značně zlepšila. Prectime.cz mi totiž poskytlo zcela nové metody a principy výuky cizího jazyka. Hned v úvodní lekci jsem byla vyzvána k vytvoření si motivačního pavouka, který se mi po celou dobu kurzu neustále zobrazuje, abych měla stále na očích, proč se chci naučit anglicky.

Plánování jednotlivých lekcí probíhá na základě systému RFA (z anglického Ready, Fire, Aim – příprava, výstřel a korekce zaměření). Cílem tohoto systému je naučit se své chyby a selhání obrátit ve svůj prospěch, neboť chybami se člověk nejvíce učí. Slovíčka se učím pomocí metody Memory Palace, která pracuje s asociacemi a příběhy. Slovíčka na Prectime.cz byla vybrána pomocí datové analýzy slov jednotlivých jazyků. Autor koncepce k tomu vzal přes 25 000 cizojazyčných knih z celého světa a za pomoci počítačů je rozložil do jednotlivých slov a spočítal ta, která jsou významná. Za pomoci Paretova pravidla, jehož principem je nalézt 20 % látky, která je natolik důležitá, že nás dostane velmi rychle na 80 % schopností experta, probíhá celá výuka velmi efektivně. Trénování porozumění a komunikace mi zprostředkovává Prectime.cz pomocí portálu italki.com, který nabízí Skype lekce s rodilými mluvčími.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Tomu říkám pěkná reklama zadarmo.

Ygrain řekl(a)...

Chybí mi tam jedna věc - kolik a v jaké kvalitě se autorka reálně naučila. Protože "dorozumět se anglicky" opravdu, ale opravdu, není totéž jako anglicky umět. I velmi slabí studenti se obvykle dokážou anglicky dorozumět, ale s kvalitou projevu jsou na štíru. Takže doufám, že až se z Lince vrátí, napíše článek, jak jí tento kurz byl k užitku. Je totiž třeba si uvědomit, že probírání slovíček (a gramatiky) podle témat a situací má taky svoji logiku a poskytuje jiné možnosti zapamatování než uváděná metoda memory palace (která, stejně jako všechny ostatní metody, není vhodná pro každého - pro mě by byla strašně zdlouhavá a neefektivní, pro lidi méně obdařené fantazií zase nedosažitelná)

No, a samozřejmě nezbytná propagace kydáním hnoje: neměla štěstí na učitele, nedokázali ji motivovat, učíte se slova, která se nejvíce používají, ne to, co vám učitel předhodí... bez toho by to prostě nešlo, že?

Okomentovat