31.7.18

Panelová diskuse Otevřená data a otevřené vzdělávací zdroje

V pondělí 25. června 2018 proběhla v Poslanecké sněmovně panelová diskuze Otevřená data a otevřené vzdělávací zdroje. Cílem diskuze bylo projednat návrhy opatření a doporučení pro efektivnější implementaci otevřených dat a otevřených vzdělávacích zdrojů v ČR, které vznikly v rámci studií v projektu DigiStrategie 2020. Panelové diskuze, jejíž záznam přinášíme, se účastnili odborníci z praxe, zástupci univerzit, Ministerstva vnitra, projektu Smart City, zástupce České pirátské strany a další.
Zdroj: DigiZprávy

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Připomnělo mi to první šablony. Vznikly desetitisíce, možná statisíce, či nedejbože asi i miliony různých výukových materiálů, a to bohužel různých zejméma svojí kvalitou. Školy měly povinnost zajistit jejich dostupnost, protože jejich vznik byl financován z veřejných zdrojů. Většina škol to ošetřila seznamem materiálů a informací na webových stránkách - "V případě Vašeho zájmu Vám materiály rádi poskytneme." A všichni tiše doufali, že se nikdo neozve. Ozval se jen málokdo. Ze strany ministerstva pak došlo k tomu, že školami odevzdané výstupy byly uloženy do centrálního uložiště, kam může v podstatě každý získat přístupové údaje. A tím zdechl pes, protože představa, že to jde takto jednoduše, a že to k něčemu bude vzala záhy za své. Když dneska do tohoto uložiště vlezete, zjistíte, že je naprosto nevyužívané. 99 % materiálů nebyla nikdy nikým stažena. Ptáte se proč? Že by učitelé byli tak líní, že by si nebyli ochotní stahovat materiály, které jim někdo strčil až pod nos? Jenže důvody, proč to nefunguje jsou jiné.

1. Naprostá většina učitelů nikdy nebyla seznámena s tím, že toto uložiště existuje.
2. Materiály nejsou nijak roztříděné.
3. Není nijak rozumně zajištěna možnost vyhledávání podle různých kritérií.
4. Materiály nejsou ohodnoceny, a protože mminimálně tři čtvrtiny z nic stojí za starou belu, přestalo záhy hledání didaktického zázraku v tom hrozném balastu, bavit i ty, kteří se do uložiště zaregistrovali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Za peníze, které se už investovaly do expertních dišputací o konečně už tom pravém způsobu zkompetentňování, by se pořídilo otevřeně vhodných výukových materiálů hafo.
Slováci mají k tomuto účelu přenáramně zvukomalebné slůvko 'neúrekom'.

Okomentovat