16.7.18

Nikola Zwrtková: Další ministr má problém. V bakalářské práci Petra Krčála jsou celé stránky shodné s jinou prací

Po rezignaci ministryně Taťány Malé z hnutí ANO kvůli opisování má vláda další podobný problém. Tentokrát jde o ministra ČSSD. Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, který v kabinetu zastupuje sociální demokraty, má stejný problém, kvůli němuž musela už před hlasováním o důvěře rezignovat ministryně spravedlnosti Taťána Malá z hnutí ANO. V bakalářské práci, kterou Krčál napsal v roce 2006 na Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, je mnoho stránek stejného textu, který už dříve napsal jiný autor. V některých kapitolách včetně úvodu jsou celé stránky přímo „překlopeny“ z jiné bakalářské práce.


Z článku v SeznamZprávy.cz vybíráme:

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v roce 2007. Navzdory zjištěním Seznamu tehdy vedoucí práce František Vízdal v posudku uvedl, že „odborná úroveň práce je výborná a ve srovnání s jinými pracemi vysoce nadprůměrná“.

U Krčála, který titul Bc. používá a uvádí ho například při sebeprezentaci na stránkách ministerstva, ocenil vedoucí práce, že „autor pracoval samostatně, odpovědně, iniciativně a s entuziasmem”. Práci ohodnotil stupněm A.

Program na odhalování plagiátů však v Krčálově bakalářské práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace.

Připomeňme, že u již zmíněné Taťány Malé šlo v případě diplomové práce na Právnické fakultě Panevropské univerzity v Bratislavě o shodu v 5 procentech.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co nevidět vyjde najevo, že neopisovali právě a jen ministři bez véeš titulu.

Simona CARCY řekl(a)...

Je potřeba jít na kloub věci a ověřit, zda neopisovali u maturit, u přijímaček a zda nekopírovali svou DNA do svých dětí. Kopírování je osvědčený princip, jak duplikovat blbost mezi lidi.

Vít Tomis řekl(a)...

Ministri jsou mi do dalsich voleb lhostejni. Spis by me zajimalo, jak zareaguji zrizovatele techto "vysokych" skol, ktere "pousteji do sveta" takto kvalitni vysokoskolaky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud se autor z valné části opsané práce vyjádří v tom smyslu, že si shodu s jinou prací nedovede vysvětlit, pak pytliky napadá jediná otázka, kdo mu dával dohromady podklady pro to jeho bádání.
Viz např. Diplomky a seminárky

Nicka Pytlik řekl(a)...

V každém případě pro pytliky se tu rýsuje snad jediný možný závěr. Neprodlenně zapomenout na to vysnívané piedestální křesílko v Karmelitské.
Představa masivního vláčení medii až by vyšlo najevo, že ve svojí diplomové práci mimo jiné použili pytlici při řešení zdrojové části zapojení Lea Graetze bez patřičné citace, je pro pytliky jen obtížně uchopitelná.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Berme to jako standard českého politika.

Okomentovat