18.7.18

MŠMT přijalo nápravná opatření k maturitám

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přijalo v uplynulých dvou letech řadu opatření ke zlepšení průběhu maturitních zkoušek, pět ze sedmi výtek veřejné ochránkyně práv je tak již vyřešených. Zprávu ombudsmanky týkající se maturit v roce 2016 dnes projednávala vláda. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předloží spolu s veřejnou ochránkyní práv do 15. října řešení zbývajících dvou stížností.„Ta jedna věc se týká možnosti jednotlivých studentů nahlížet do kompletní dokumentace při přezkumech maturit,“ uvedl ministr Plaga s tím, že se MŠMT bude zabývat změnou procesního nastavení tak, aby se žadatelé mohli seznámit s maximem podkladů pro rozhodnutí o přezkumu. V souvislosti s další administrativou týkající se přezkumu ale ministr zároveň upozornil, že úředníci MŠMT musejí už nyní vyřešit 2700 žádostí do 30 dnů.

„Posílení personálních kapacit bych viděl jako žádoucí,“ uvedl proto ministr s ohledem na další výtku ombudsmanky, která se týkala nedostatečného počtu úředníků zabývajících se maturitami.

Co se týká opatření ke zlepšení průběhu maturit, ministerstvo už například zlepšilo komunikaci se studenty, kteří žádají o přezkum zkoušek. Žádosti jsou posuzovány individuálně, úředníci radí, jak žádost správně podat a v případě neúplné žádosti vyzývají žadatele k doplnění. V době, kdy je většina výtek napravena, proto MŠMT považuje plošnou kritiku veřejné ochránkyně práv za zbytečnou.

Vyjádření ministra školství k opatřením k maturitám ve zvuku k využití ZDE3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

nedostatečného počtu úředníků
Typicka reakce ve verejnem sektoru. Nezkouma se moznost zmeny, vyresi se navysenim poctu uredniku.

Ve skolach jsme k podstatnemu narustu administrativy souvisejici s maturitami taky nedostali "uredniky" navic. Ani zadne navyseni rozpoctu nebo aspon kompenzaci za zvysene naklady provozu DDT - napr. na barevne tisky stovek papiru...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nejde o hledání nápravných opatření, ale o hledání smyslu maturity. To MŠMT stále nechápe.

Nicka Pytlik řekl(a)...

hledání smyslu maturity

Pokud si pytlici vzpomínají dobře, pak jsou prý tak obtížně uchopitelná témata, že od nich distancují i sami filosofové. Hledání smyslu maturity by k nim mohlo patřit bez otálení.

Okomentovat