12.7.18

MŠMT: CERMAT zavede opatření, aby zamezil chybám v testech

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) přijme opatření, aby minimalizovalo riziko chyby v maturitních a přijímacích testech. Zvýší se počet odborníků, kteří posuzují vhodnost a správnost testů, na posuzování testů se budou ve větší míře podílet experti různého zaměření. CERMAT také bude v průběhu zkoušek okamžitě vyhodnocovat všechny podněty o možné chybě v testech.

„Po letošních chybách v maturitních testech a v přijímacích testech na střední školy jsem chtěl od nové ředitelky Cermat návrh rychlého řešení, aby už k podobným situacím nedocházelo. Věřím, že posílením expertního týmu připravujícího testy a pečlivým prověřováním všech podnětů v průběhu zkoušek se nám podaří minimalizovat riziko chyb. Většina opatření se projeví už při podzimních termínech maturit,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

„Nově se ve validačních komisích zvýší počet odborníků z nynějších dvou na tři až čtyři. Experti se budou v komisích pravidelně obměňovat. Tím se sníží riziko přehlédnutí chyby. Pokud přesto při vyhodnocování testů obdrží Cermat od hodnotitelů či veřejnosti upozornění na možnou chybu, podnět okamžitě prověříme a přijmeme opatření k nápravě,“ dodala ředitelka Cermat Michaela Kleňhová.

Tato opatření zavede Cermat už pro podzimní termín maturit. Ve střednědobém výhledu pak bude rozšířen okruh expertů z odborných institucí, se kterými jsou podoby testů konzultovány a kteří se podílejí na kontrole testů z obsahového a testologického pohledu. V současnosti se na procesu validace testů podílejí kromě jiných expertů i odborníci z Ústavu pro jazyk český Akademie věd, Ústavu pro českou literaturu Akademie věd, Jednoty českých matematiků a fyziků i odborníci z vysokých škol. Záměrem pro následující období je navázat širší spolupráci i s institucemi a spolky podporujícími výuku cizích jazyků v zahraničí, žádostí o spolupráci už byl např. osloven Goethe Institut.

3 komentáře:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Proboha zrušte to už někdo. Dokud nebyla zavedena ta kravina státní maturita, tak si maturitu dělalo 1 500 středních škol, každý takovou, které odpovídala jejich ŠVP, neboli co jsme naučili, to zkoušíme a nikdo nikdy na těch školách za tu přípravu nedostal od státu korunu navíc.

Ted je na to "firma", která stojí ročně 200 Mega, zkouší se podle nějakých katalogů, které se ŠVP nijak nesouvisejí a výsledkem je paskvil a buzerace našich dětí.

S úrovní vzdělanosti to nemá společného vůbec nic, akorát leštiči židlí berou velký prachy za hovínko.;-O

Simona CARCY řekl(a)...

Pokud je váš ŠVP v souladu s RVP, pak se vaše děti nemají čeho bát. Jo aha, vy nemáte ŠVP v souladu s RVP, hmm, tak to je mazec, co to těm dětem děláte!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

My se taky nebojíme, ještě nám u toho Sado Maso nikdo nikdy nevyhořel. Ale je to prostě na níc. DDT pracoviště, teď se zase budou za spousty melounů vyměňovat, rozvoz testů v modrých bednách, jak za krále Klacka, slohové práce (250 slov)hodnocené nějakým božstvem, komisař při písemkách sedící v kanceláři u skeneru, a kde je nějaký výsledek? Jako prokazatelně vyšší úroveň, nebo jak se slibovalo, uznaná zkouška na VŠ? Jen vyhozené peníze, složitá administrativa a k skutek utek....

Okomentovat