18.7.18

Michal Tomeš: Opisování diplomky je podvod jako každý jiný, míní místopředseda Rady vysokých škol

Politicky výbušným tématem posledních dní se staly absolventské práce jednotlivých ministrů. Kvůli opsaným pasážím svých závěrečných prací odstoupili ministři Taťána Malá (ANO) a Petr Krčál (ČSSD). Odborníci na vzdělávání i akademičtí pracovníci se přitom shodují, že se jedná především o ostudu jednotlivců, vzdělávací instituce nyní již nástroje k potlačení plagiátorství mají.

Z článku v E15.cz vybíráme:

Jak uvádí politolog z olomoucké univerzity Tomáš Lebeda, problémem jsou především starší diplomové práce, které ještě neprocházely důkladnou kontrolou skrze počítačový program. Ten dokáže odhalit opsané pasáže ze starších prací, přesně tak, jak se pak stalo u Malé i Krčála. V době, kdy však své práce psali, nebyl ale software tolik rozšířený. Univerzity rovněž sázejí také na kontrolu veřejnosti, mnohé vysoké školy mají absolventské práce svých studentů vystaveny na internetu, jak připomíná Nigrin.

V současnosti přitom nemusí být hlavním problémem vytváření plagiátů, které jsou díky technologiím snadno odhalitelné, ale spíše černý trh se akademickými texty, jak naznačují další odborníci. Na něm lze bakalářskou nebo diplomovou práci objednat, i přesto ale musí práce projít obhajobou.
Žádné komentáře:

Okomentovat