21.7.18

Markéta Hronová: Opsané diplomky mě nepřekvapily. Titul musel mít najednou každý, říká předseda Rady VŠ Fischer

Možnost zpětně odebrat titul je v zákoně teprve od roku 2016. Lze to však udělat jen s těmi, které nejsou starší než tři roky. Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer byl u toho, když se novela zákona tvořila. Vysvětluje, že rozšířit tuto možnost i na starší zkoušky by bylo nebezpečné. "Představte si třeba, že by se přišlo na to, že v akademické práci opisoval nějaký právník, na základě jeho služeb byl třeba někdo odsouzen, rozhodly se různé spory..." říká Fischer v rozhovoru pro Aktuálně.cz.


Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Asi před 15 lety došlo k výraznému zvýšení poptávky po vysokoškolském vzdělání, respektive ani ne tak po vzdělání jako po vysokoškolských titulech. Dokonce i stát vymyslel, že pro řadu zastávaných pozic, pro které vysokoškolské vzdělání či titul nevyžadoval, ho vyžadovat bude. To vyvolalo obrovský nárůst poptávky pracovníků ve státní správě, aby ten titul někde získali.

Jak na to zareagovaly školy?

Veřejné vysoké školy neměly dost kapacity, vedlo to ke vzniku soukromého školství. Mezi lety 2001 a 2010 došlo ke zdvojnásobení počtu studentů, aniž by se výrazně navýšil počet akademických pracovníků. Tato "masifikace" vysokoškolského vzdělávání s sebou pochopitelně přinesla různé negativní průvodní jevy.

Plagiáty a rychlostudenty?

Já bych začal nekvalitními závěrečnými pracemi, které vznikaly s jediným cílem - udělat poslední krok na cestě k vysněnému titulu. Některé ty práce jsou veřejně k dispozici, a když to řekneme mírně, nejsou to práce na Nobelovu cenu. Problém opisování je až v druhé řadě. Podle mého názoru to podhoubí, které tady bylo, vyloženě vedlo k tomu, aby se tu takové věci děly.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Ano masifikace VŠ vzdělání skutečně vedla ke vzniku těchto problémů, ale domnívám se, že Rada VŠ v čele s Fischerem by tu měla být od toho, aby se tyto problémy snažila eliminovat a řešit, a ne od toho, aby je omlouvala.

Okomentovat