1.7.18

Kateřina Šafaříková: Školky pro dvouleté děti: Nechci, aby toho matky litovaly

Reforma regionálního školství bude pravděpodobně o rok odložena na září 2019; naplno by pak začala fungovat až od ledna 2020. Schválila to sněmovna v rámci novely školského zákona. Odklad, který ještě posoudí Senát, má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků. Poslanci v rámci novely podle očekávání zrušili na popud ODS povinnost mateřských škol zajistit od roku 2020 místa pro dvouleté děti. Mělo by nadále záležet na rozhodnutí ředitelů školek, zda přijmou děti mladší tří let. Naopak se občanským demokratům nepodařilo zrušit povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté děti.

Z únorového rozhovoru s Jiřím Haldou vybíráme:

Matky to vidí trochu jinak. Nadpoloviční většina českých žen, které mají dítě starší dvou let, se jednoduše chce vrátit do práce. Proto také loňskou novelu 70 procent z nich přivítalo. Proč jim chcete zmíněnou šanci odepřít?
Já nikomu nic neodepírám, to je vaše manipulace. Vím, že Respekt dlouhodobě hájí práva žen a s tímhle rizikem jsem do tohoto rozhovoru šel. Ale já znám realitu v terénu, kterou vy z redakce nepoznáte. Když bude zákonná povinnost školek vzít už dvouleté dítě, každá, včetně spousty bohatých matek, toho využije, aby tam dítě odložila, se všemi riziky pro jeho vývoj, a bude rok sedět doma. Vidím to všude kolem sebe. Tou peticí nám šlo také o popularizaci rodičovství a mateřství. Je třeba vrátit do společnosti povědomí o tom, že mateřství je nejvýznamnější a nejdůležitější role ženy. A jde nám o pohodu dětí.

Pohoda dětí přece úzce souvisí s pohodou matek. Pokud část z nich potřebuje být také například ženou úspěšnou ve své práci, proč jim nevyjít vstříc? Proč tohle rozhodnutí nenecháte na nich?
Souhlasím s tím, že matky si zaslouží pozornost. Proto potřebují kvalitní včasnou péči, třeba formou pravidelného poradenství s výchovou. Jsem přesvědčen, že pod odbornou pomocí se většina žen nebude chtít předčasně vrátit do práce. Moje zkušenost z hovorů s bezpočtem žen je, že většina matek, která to udělala, toho při zpětném pohledu litovala. Litovala toho, že jim utekl unikátní čas s dítětem, který nejde vrátit.

3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Já jsem jedna z těch maminek,která se chtěla vrátit brzy do práce. Jednak proto, že me baví a jednak proto, že jsem samozivitelka. Musela jsem zvolit pro své dvouleté dítě soukromou školku s platbou 700 Kč za den. Mnohem raději bych využila státní školku s regulovaným školným.Za mě škoda, že to bylo v zákoně změkčeno. P.S. dítě vypadá, že školkou od dvou let neutrpělo; je stále báječné.

Milladia řekl(a)...

Ne každé dvouleté dítě předčasný pobyt ve velkém kolektivu mateřské školy poškodí, ale ani kvůli jednomu by se nemělo riskovat. Podmínky v mateřských školách stále nejsou přizpůsobené dvouletým, a nemyslím tím přebalovací pult či speciální odpadkovou nádobu na pleny. Tam, kde matky mají možnost dvouleté děti do školek dát, dochází k zneužívání této výhody. Matky doma a děti ve školce - a to klidně celý den! To nemá obdobu nikde v Evropě, možná ani na celém světě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podmínky v mateřských školách stále nejsou přizpůsobené dvouletým

Mateřská škola... Zopakujme si to několikrát. Mateřská škola, škola, škola...
Mateřská škola je instituce vzdělávací, a ne zaopatřovací. Bývaly doby, kdy se bez ohledu na pokročilost věku do školky přijímaly právě a jen děti na patřičné úrovni svého vývoje sociálního i dovednostního. Děti, které měly hygienické návyky, byly soběstačné a uměly si zavázat tkaničku u botky. Dnes by školky zely prázdnotou. Ledaže by do nich docházely děti ještě i osmileté.
Před přijetím dvouletého dítěte do školky by se mělo testovat, a to především, jestli je dítě schopno správně reagovat alespoň na příkazy stůj, sedni a lehni.
Nad to, pro dvouleté děti neexistuje rámcový vzdělávací program s patřičně rozklíčovanými kompetencemi, prořezanými tématy a pro jednadvacáté století tolik potřebnými gramotnostmi v souladu s Bloomovou taxonomií vzdělávacích cílů. Tou revidovanou, samozřejmě.

Okomentovat