20.7.18

Josef Pravec: Potřebujeme školy pro 21. století, pro digitální věk. O levnou pracovní sílu vzdělávanou ještě postaru totiž investoři v Česku rychle ztrácejí zájem

V Singapuru pochopili, že na prvním místě potřebují vzdělané učitele. A získali proto pro své pedagogické fakulty profesory z celého světa. Zaostávání státní správy v digitalizaci vede k tomu, že úřady musí zaměstnávat desetitisíce kvalifikovaných lidí. A ti chybějí v produktivní sféře. Bez sdílené ekonomiky, bez uberizace, to asi nepůjde. Mileniálové to vyžadují a nechtějí toho už tolik vlastnit. Ani auta, ani domy.

Z rozhovoru s ekonomem Pavlem Kysilkou v ekonom.cz vybíráme:

Zásadní potíž vidí podnikatelé ve vzdělávání, které podle nich tempu změn nestačí.
To úzce souvisí s tím, že domácí firmy už nemohou stavět na levné a disciplinované pracovní síle. V jedné londýnské právní firmě si spočítali, že 80 procent činnosti jejich právníků je rutina, a předali ji umělé inteligenci. Ty lidi si ale nechali a přeškolili je na právní poradce, kde odvádějí daleko vyšší přidanou hodnotu a mají i vyšší mzdu. Podobně jsem se v Česku setkal s řadou případů, kdy firmy nahradily lidi robotikou a umělou inteligencí při běžné práci a přesunuli je do prodejních a poradenských rolí. Tak aby pro klienty připravovali nová řešení a stali se rádci a průvodci. K tomu, abychom tento manévr zvládli, je však zapotřebí vzdělaných lidí. Tedy ucelený systém složený z veřejného i privátního vzdělávání a také sebevzdělávání. Ačkoliv jistě najdete mnoho výjimek, jsem k našemu veřejnému školství kritický. Stále připravuje mladou generaci pro 20. století nebo, bohužel, pro 19. století.

Co konkrétně tím myslíte?
Naše školství převážně stojí na biflování faktů. Trochu je to v pořádku, musíte mít v hlavě nějakou materii. Ale jen do jisté míry. Začínáme však hrozně zaostávat při výchově k sociálním dovednostem, schopnosti spolupracovat, vzájemně komunikovat, a to i v cizím jazyce. Či kooperovat s lidmi rozdílných kultur. To dohromady se pro byznys ukazuje jako rozhodující. Nebo aby žáci a studenti uměli vyhledat a vytřídit informace, aby rozpoznali ty, které jsou důležité. V tom naše školství selhává.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Zase ty samé kecy furt dokola. Viděli někdy autoři těchto fantasmagorií popisujících, jak budou všichni bůhvíjak vzdělaní, běžnou třídu na základce? Určité procento dětí, odhaduji tak 5 %, je bohužel díky svým předpokladům naprosto nevzdělavatelných a bohužel mnohdy i nepoužitelných manuálně. A dalších 20 % dětí je vzdělavatelných jen omezeně a jejich pracovní schopnosti a možnosti uplatnění jsou omezené už nyní, kdy možností pracovat manuálně je ještě docela dost, proto se o nich také hovoří jako o levné pracovní síle. Tito lidé budou za pár desítek let s postupující robotizací ztracení, může se školství i po.... ! No a bohužel u další skupiny, odhaduji tak 10 - 20 %, snižujeme schopnost uplatnit se na současném pracovním trhu poshytováním pseudovzdělání na pseudomaturitních a dnes bohužel i vysokoškolských oborech. Uklizeček a rádoby kuchařek s "maturitou" či dokonce s "bc. titulem" nám po republice pobíhá už docela dost. A jestliže to takto funguje v současnosti, myslí si někdo, že v budoucnu se poskytováním pseudovzdělání lidem, kteří na to, aby byli bůhvíjak vzdělaní, prostě nemají předpoklady, zvýšíme jejich možnosti uplatnění se na trhu práce? Mám obavy, že bohužel ne.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To dohromady se pro byznys ukazuje jako rozhodující.

Takže smyslem vzdělání je byznys? Čím se Kysilka liší od průmnyslové lobby tlačící na technické vzdělání?

Simona CARCY řekl(a)...

No Kysilku někdo pěkně nabrífoval, ale věci rozumí asi jako Rath právu.
Není pravda, že "Naše školství převážně stojí na biflování faktů", ale správně ta věta zní "naše školství neúspěšně usiluje alespoň o nabiflování čehokoli, protože na všechno ostatní už rezignovalo vymýšlením třetích cest, alternativ, zapojením technologií, asistentů" a ono furt h***o.

Nicka Pytlik řekl(a)...

O levnou pracovní sílu vzdělávanou ještě postaru totiž investoři v Česku rychle ztrácejí zájem

Nechť si tedy drahou pracovní sílu vzdělávají ponovu investoří sami dle potřeby.
Obecná prospěšnost takové počinu je zřejmá a žádoucí. Stát jistě rád přispěje vhodnými investičními pobídkami.

Radek Sárközi řekl(a)...

21. století už je, potřebujeme školy pro 22. století. :-)

Jiří Kostečka řekl(a)...

Potřebujeme hlavně učitele, kteří nebudou kvůli mizerným platům po večerech taxikařit nebo sedět za pokladnou v Lidlu. Jakmile je konečně stát pořádně zaplatí, začnou se na pedagogické fakulty hlásit nadaní uchazeči, kteří ji vystudují nikoli kvůli diplomu, ale proto, že chtějí učit. Tady ryba smrdí výjimečně od ocasu. Zatuchnout ho ovšem nechala ta hlava.

Okomentovat