9.7.18

Jiří Mach: Povinná maturita z matematiky je velké riziko, říká Plaga

Povinná maturita z matematiky, jak je naplánována, hrozí velkým neúspěchem studentů. V rozhovoru pro Právo to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO) s tím, že by se mělo debatovat o zavedení dvou úrovní zkoušky z tohoto předmětu.


Z rozhovoru v Novinky.cz vybíráme:

Maturity tu máme osm let. Studenti nastupovali do oborů a věděli, co je čeká, ale ani za současných podmínek se vůbec nezlepšují. Může dojít ke krachu v letech 2021 a 2022, kdy budou povinně maturovat z matematiky i angličtiny?
Povinná maturita z matematiky je jako chycení ryby za ocas. Zavedli jsme ji jako povinnou a doufali, že si díky tomu studenti matematiku oblíbí a že bič zkoušky povede k jejich zlepšení.

Na tvrdých datech je ale vidět, že tomu tak není. Změna by měla spočívat ve změně výuky. Což se krásně řekne, ale hůř dělá. Můžeme se bavit o zvýšení kvality, atraktivitě výuky…

Zda škola studenty baví, ale přece není jen o učitelích, ale i o motivaci studentů. I v po právu obdivovaném Finsku klesá motivace studentů, děti přestává třetí čtvrtá třída bavit a řeší obdobné problémy jako my. Mají tisíc jiných zájmů. Musí nás zajímat proč – a co s tím.

Mám pocit, že ačkoliv termíny povinné maturity z matematiky byly přijaty s nějakým odkladem, hrozí velké riziko neúspěchu studentů. Chci se o tom proto během podzimu intenzivně bavit.

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Když budeme studentům středních škol, kteří nastupovali do prvních ročníků s vědomím toho, že budou z matiky povinně maturovat a věnují z tohoto důvodu matice zvýšenou pozornost (alespoň u nás na gymplu je to tedy docela patrné), mazat med kolem huby a dávat jim signály, že z matiky nebudou muset maturovat, povede to k tomu, že na matiku zase postupně začnou házet bobek.

Risk je někdy zisk, třeba budeme překvapeni. Nechme to probůh alespoň chvíli na pokoji a neryjme furt do všeho, protože to vcelku k ničemu nevede. A to nemluvím jen o maturitách, ale i o revizích RVP apod.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z matematiky je velké riziko

Kdo se bojí, má nočník v síni.
Nejenže by měl každý, kdo hodlá dosáhnout jakéhokoli vysokoškolského titulu, být schopen složit maturitní zkoušku ze středoškolských počtů, ale maturitu z matematiky má mít povinně každý zaměstnanec státu, u nějž je požadováno nejméně středoškolské vzdělání s maturitou, a to i zpětně. Na té retrospekci pytlici trvají zásadně a bez diskuse.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud se bude matice venovat dost casu, studenti ji zvladnou. Na gymplu mych deti se dobrovolne k mature z matijy prihladily 2/3 studentu a dali to vsichni. Vcetne mych deti, o kterych mohu prohlasit, ze nejsou vylozene pro matiku zapaleni. A uz vubec se v te skole neuci matika nejak zvlast zabavnym zpusobem.
Kdyz se jedna o stredni skolu, vzdy se ptam na nazor prave studentu. A ti mi sdelili, ze " je snad jasne"?! ze se musi ucit.
Zcela zretelne to neni jasne vsem, a muj nazor je, ze taci studenti nemaji na maturitnich oborech co pohledavat.
Pokud ten trend bude pokracovat, predpokladam zpochynovani dilcich zkousek na vysoke a nakonec zpochybneni i statnic. Uz jsem cetla i hlasy proti diplomkam.

Simona CARCY řekl(a)...

Pan redaktor očividně nechápe smysl ověřovací zkoušky: "...Studenti nastupovali do oborů a věděli, co je čeká, ale ani za současných podmínek se vůbec nezlepšují..."

Zkouška není od toho, aby se studenti zlepšovali. To je stejné jako chtít po změření tlaku v poloprázdné pneumatice, aby se sama nafoukla. Manometr fakt, ale fakt tu pneumatiku sám od sebe nedohustí.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Zavedli jsme ji jako povinnou a doufali, že si díky tomu studenti matematiku oblíbí - prosím pěkně kdo takto naivně, neřku-li pitomě, doufal? Oblibují si snad žáci SŠ kvůli povinné maturitě češtinu? Nebo cizí jazyk? To je logika, kterou bych čekal u dadistů nebo autorů nonsensové literatury. Pan ministr je sice absolventem Mendelovy univerzity, stejně jako odstoupivší ministryně Malá (!!!vyučující externě na VUT!!!), ale upřímně doufám, že tím veškeré paralely končí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Hlasy proti diplomkám? Proč?

http://www.diplomky.net/

Pepa řekl(a)...

Jsem zásadně proti dvěma úrovním. Proč by někdo měl mít vstupenku na VŠ za .... a druhý za dvojnásobek?

Zavedli jsme ji jako povinnou a doufali, že si díky tomu studenti ... uvědomí, že jim teče do bot a začnou se učit (mělo správně zaznít)... To je furt keců o pozitivní motivaci a podívejme, jak to dopadá.

Simona CARCY řekl(a)...

Správně měla ta věta znít:
Zavedli jsme ji jako povinnou a doufali, že si díky tomu přestaneme lhát do kapsy. Sjednotíme hodnocení v rámci státu a pohlédneme pravdě do očí, jak bídně na tom jsme.
A když jsme tedy pohlédli, ba co dím, pohlíželi pár let pravdě do očí, přišli takyexperti a začali zpochybňovat výsledky toho pohledu. Inu, neodpovídají-li fakta jejich teorii, je nejlepší taková fakta zavrhnout.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jsem zásadně proti dvěma úrovním.

Neboť není to málo, Antone Pavloviči? Úrovně sem, úrovně tam, ale o smylsu nikdo ani slovo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

o smyslu nikdo ani slovo

Pytlici maturitu vždy vnímali především jako společenskou událost, důstojné zakončení středoškolského studia. Důstojnost záhy po revoluci zabili svými zřizovatelskými kamarádíčky dosazení ředitelští lehkoživní manažéři, kteří začali vzdělávací instituci pojímat jako nástroj k realizaci svého byznysplánu. Té pseudomaturitní mizérie se pak čile chytili ideově pomotaní čerpači evropských fondů, kteří mají v té dnešní překotně měnící se době jen obtížně zvladatelnou potřebu si v historii českého zkompetentňování vystavět pomníček na věčné časy, a nikdy jinak.
Svůj smysl už ztráci kde co. Především ale povinná školní docházka, a nakonec i smysluplné, systematické a soustavné vzdělávání. Hovadství nezřízené prolezlo celou společností. Stačí si pustit přenos ze sněmovny našich reprezentantů. Nebo lépe, to hovadství ze společnosti doposud nevymizelo. Jen bují...

Okomentovat