19.7.18

Jaroslav Kubera: Dvouleté děti patří do jeslí

Projev při projednávání návrh novely školského zákona v Senátu ve čtvrtek 19. července 2018: "To není jenom o tom, tak to necháme vyzkoušet, utratíme ty miliony, a pak se ukáže, že to je nesmysl, tak to zase zrušíme. Tady proběhlo několik seminářů, kde to bylo tak jednoznačné. Tady o tom nebyly vůbec pochyby, že dvouleté děti tam nepatří. Já si stejně tak myslím, že pětileté děti nepatří povinně do školky. Je to jenom úlitba učitelkám prvních tříd, protože některé děti – a nebudu říkat, které děti, abych nebyl osočen – nejsou připraveny. A ony jim se takhle předpřipraví a ony v té první třídě aspoň jakžtakž jsou připravené. Ale pak je potřeba buď prodloužit školní docházku, anebo udělat, což se částečně dělá, takové ty přípravné třídy. Ale je to součást základního školství."


Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera: Vážený pane předsedající, vážený pane poslanče, já jsem myslel, že už nebude zapotřebí, že už to tady tak nějak projde, a vidím, že jsme zase na začátku. Přece to nejde takhle jenom říct.

Teď mluvím z pozice primátora, to jsou stovky milionů korun, které se vyhodí, protože my nevíme, kolik maminek porodí, my nevidíme do jejich postelí. Ale to hlavní je, že dvouleté děti ve školce? Dvouleté děti patří do jeslí. My dokonce jesle máme, a fungují, dávají si tam ty maminky, které právě chtějí do pracovního poměru, ty si tam dávají děti. Ty jesle nejsou přeplněné, pokrýváme poptávku pro tyto malé děti, ale představa přebalovacích pultů? V jeslích kdysi byly zdravotní sestry, teď se zdravotní sestry vyloučily...

To není jenom o tom, tak to necháme vyzkoušet, utratíme ty miliony, a pak se ukáže, že to je nesmysl, tak to zase zrušíme. Tady proběhlo několik seminářů, kde to bylo tak jednoznačné. Tady o tom nebyly vůbec pochyby, že dvouleté děti tam nepatří. Já si stejně tak myslím, že pětileté děti nepatří povinně do školky. Je to jenom úlitba učitelkám prvních tříd, protože některé děti – a nebudu říkat, které děti, abych nebyl osočen – nejsou připraveny. A ony jim se takhle předpřipraví a ony v té první třídě aspoň jakžtakž jsou připravené. Ale pak je potřeba buď prodloužit školní docházku, anebo udělat, což se částečně dělá, takové ty přípravné třídy. Ale je to součást základního školství.

My jsme udělali ze školek v zájmu takového toho, musíme si toho pracujícího socialistického člověka vychovat už od jeslí, aby byl takový, jak my si ho představujeme. Ti dobrotrusové jsou nekoneční, oni pořád vědí...

Znovu opakuji, že v občanském zákoníku hned v úvodu je věta, že každý může žíti podle svého. Nebo má právo žíti podle svého. Tu my porušujeme dennodenně tisíckrát, protože neustále zasahujeme! Protože si někteří z nás myslí, že my víme lépe, co máme jíst, co máme dýchat, kdy máme chodit spát, kdy máme chodit nakupovat... A to je nekonečný příběh, a ta svoboda nám tak pomalinku protéká mezi rukama a pak se budeme divit, kde jsme to skončili.

Takže pojďme o tom hlasovat. Senát měl jednoznačné stanovisko, tak nevím, proč by ho teď měl měnit? Takové to vyzkoušíme to, to jsem slyšel u protikuřáckého zákona. A jaký je výsledek? Tuny vajglů po silnicích, hluk, stížnosti, na letišti ty dvě telefonní budky soudruh ředitel posunul před letiště, abychom znovu a znovu museli procházet tou kontrolou, zouvat si ty boty. Zdá se vám to normální? Ne, to je zloba, zloba a nenávist, nic jiného!!!

Takže moc prosím, Senát si to vyjasnil podle mě už dávno, takže není důvod to teď zase znovu zpochybňovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat