10.7.18

Jan Prokeš: O vyšších platech pro učitele se rozhodne v srpnu. Odboráři jim chtějí přidat 15 procent

Na tom, kolik přidat pracovníkům ve veřejném sektoru, se vláda s odboráři na pondělní schůzce nedohodla. Rozhodnout by se mělo do poloviny srpna, kdy bude jasnější, s jakými příjmy může počítat rozpočet pro příští rok. Odboráři chtějí přidat učitelům o  procent, ostatním zaměstnancům pak zvýšit tarify o desetinu.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Vyjednávání o platech pracovníků ve veřejné sféře může podobu rozpočtu na příští rok ještě výrazně ovlivnit. Jeho návrh musí vláda podle zákona schválit a poslat do sněmovny do konce září. Aktuálně se počítá se schodkem 50 miliard korun, tedy stejným jako letos. Ministryně financí Schillerová ho označila za nepřekročitelný.

Zaměstnanci ve veřejné správě a členové bezpečnostních sborů dostali přidáno naposledy loni v listopadu, kdy si přilepšili o 10 procent. Učitelům tehdy platy narostly dokonce o 15 procent. Od začátku letošního roku pak dostali přidáno také pracovníci ve zdravotnictví.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Ve školství to začíná mít jeden háček. Jestliže učitelům do tarifů půjde 10 % a těch 5 % nadtarifů se rozdělí bůhvíjak a bůhvíkomu a třídní učitelé to neuvidí na svých výplatních páskách, může se stát, že tito učitelé začnou hromadně třídnictví odmítat. Na naší škole se už teď o třídnictví za 400 a 800 Kč rozhodně nepereme.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A kdyz nedaji tak co, mili odborari. Modry trika?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A kdyz nedaji tak co, mili odborari. Modry trika?

Posledně stačilo pár kejklů s čísly a ono to vyšlo.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Zdá se podle nadpisu, že učitelům za práci platí odbory. Tak to je mi novinka. Podle toho to asi vypadá. To opravdu nevidí nikdo, jak nás chtějí zase odrbat?
A my máme nějaké odbory? To myslíte tu zapikolovanou partu Dobšík a spol?
Vláda ještě ani není, nebo je, já nevím, už mě to nebaví sledovat. ale manipulace s číslíčky jim jde dobře. Házejí procenty, částkami, ale nikdy nic konkrétního z nich nevypadne. Dokud někdo nepodepíše, že například v roce 2020 bude plat učitele srovnatelný s platem soudce a lékaře, ve třídách nad 20 žáků bude asistent, učitel bude učit a ne dozorovat a popisovat zbytečné papíry, tak se nikam nedohrabeme.
Jasné požadavky a stávkovou pohotovost. Nic jiného nevidím? Vy ANO?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

P.S. Stávkovou pohotovostí myslím ne tu Dobšíkovu, ale skutečnou. Být kdykoliv ze dne na den připraveni ke skutečnému a neomezenému zavření všech škol a školských zařízení jako jídelen, družin, školek a internátů. Stávka je boj a ne srandičky jako nebudeme učit ale děti si do školy dejte, my Vám je pohlídáme. Myslí, že kdyby se to takto připravil a deklarovalo, nikdy by k tomu ve skutečnosti nedošlo. A když ano tak co? jak myslíte, že dlouho by to vláda vydržela?

Okomentovat