20.7.18

Ivana Čornejová: Diplomovaní podvodníci

V době velmi nedávné byli odhaleni dva ministerští podvodníci, jejichž diplomové, resp. bakalářské práce vykazovaly doslovné shody s pracemi jinými. Tito lidé pod tlakem médií rezignovali na své funkce, nic jiného se jim však nestane. Tituly takto „pracně“ nabyté jim zůstanou. Stávající vysokoškolský zákon totiž odebrání titulu, ani po prokázaném podvodu, neumožňuje. Nutno připomenout, že se nejedná o první případ studijních podvodů na místech, na která je vidět. Stačí snad jen připomenout Marka Bendu nebo lžidoktora práv Kalvodu. Ostatně neoprávněné užívání titulu u nás není trestné.

Z článku na webu Neviditelný pes vybíráme:

Bohužel, těch několik zveřejněných případů je jen vrcholkem ledovce. Společnost si (Bůh ví proč) žádá stále více lidí s vysokoškolským vzděláním, a tak je má mít. Co na tom, že inteligence takových adeptů zdaleka nedosahuje požadavků, které by měly být na absolventy vysokých škol kladeny. Poptávka je ovšem vysoká, a proto se zvyšuje i nabídka. Máme u nás snad více vysokých škol než v Německu, kde je počet obyvatel zhruba osminásobně vyšší (ovšem i tam byli objeveni ministerští akademičtí podvodníci, připomenu jen Karla-Theodora zu Guttenberga). Objeví-li se nařízení, že úředníci vyššího ranku mají mít vysokoškolské vzdělání, tak ho prostě získají. Zejména když za své vzdělání zaplatí, ať na soukromých, ale i na státních vysokých školách. To pak přibývá úspěšných absolventů andragogiky, politologie, práv, ekonomie nebo společenských věd. Samozřejmě nechci tyto obory jako takové dehonestovat, ale právě na nich přibývá všelijakých absolventů bezmála geometrickou řadou. Vlastně novodobá poptávka po titulech už dokonale poškodila renomé humanitních a společenských věd. Neslyšela jsem totiž, že by si nějaký člověk, dychtící po nějakém titulu, „hodil“ rychlokurs jaderné fyziky…

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

inteligence takových adeptů zdaleka nedosahuje požadavků

Nejen inteligence. Také tak trošku i ty dobré mravy, pracovitost, zodpovědnost...

by si nějaký člověk, dychtící po nějakém titulu, „hodil“ rychlokurs jaderné fyziky…

A to tam prý berou bez přijímaček!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Naprostý souhlas. Vyberou si obory, kde se ani nepozná, jestli něco vůbec studovali. Vzor si z nich bohužel berou i studenti SŠ. Hlavně titul a je jedno z čeho. Něco lehkýho. Třeba pedagogiku. A pak čemu se tu vlastně divíme? Dnes plagiátor? Pouze šetřílek, který nechtěl zaplatit stovkám agentur, které za Vás vše napíšou a nikdo nic nepozná. Prostě to je realita, asi jako kartelová dohoda operátorů o ceně dat. Všichni o tom vědí, padají i ministerské hlavy, ale nikdo s tím nic nedělá.
I u maturity musíte své práce obhájit a to před předsedou komise z jiné školy. A nejen u maturit. Podobné je to i u učňovské zkoušky. Myslíte si, že někdo pustí třeba plynaře do světa, aniž by si ověřil, jestli to opravdu umí? A na vejškách? Jez a bydli v našich soukromých kolejích a menzách, plať za internet, příď aspoň na zkoušku, když už na přednášky nemusíš - nejsou totiž povinné - a pak něco sepiš. My to strčíme do šuplíku a padej.
Začíná to už tím jaké obory se studují, aniž by koho zajímalo, jestli ten obor má vůbec nějaké uplatnění!!!
Jak to, že se z kapes daňových poplatníků platí něco, co stát nemůže ovlivnit! Kolik stojí dnes stát takový nedostudovaný student. A kolik to jeho studium stojí rodiče? Přemýšleli jste na co si tu vlastně hrajeme? Jak těch 70% dětí běhá s motýlkama a kravatama po budovách VŠ a na práci nejsou lidi? A to ve svém nejproduktivnějším věku? Stát to platí, rodiče to platí a výsledek? Asi 40% školu vůbec nedokončí? A ti co ji dokončí si své práce nechají napsat od agentury?
Na co máme všechny ti statistiky. Proč někdo nezveřejní, kolik nás ta mašinérie na diplomy celkem všechny stojí? A kolik taková škola, když je státní spolyká pěněz od státu a kolik si vydělají "doprovodné" soukromé firmy vlastněné dokonce pedagogy téže školy. Zisk, který by se měl vracet té škole, ale nevrací. Vezměte novináři jednu takovou školu a spočítejte to. Ale školství není samo, které takhle zvláštně funguje. Co spotřebovává, na to se natahují ruce a co vydělává, to je soukromý.

Okomentovat