9.7.18

Ivan Pilný: Kam s ním, otázka pro rodiče i děti

Začaly prázdniny a s nimi kromě dovolené a zábavy možná čas přemýšlet, kam po prázdninách zamíří vaši potomci. Nejde jen o školu, ale i případné zaměstnání.

Podobný blog jsem napsal před více než čtyřmi lety. Něco zůstalo, nesmyslný souboj o maturitu z matematiky, výroba bakalářů na běžícím páse, čtrnáct absolventů MBA do tuctu, stále nízké platy učitelů a učitelek v mateřských a základních školách.

Z článku na webu Neviditelný pes vybíráme:

Reformy vzdělávání včetně reformy regionálního školství nemají se změnou vzdělávání mnoho společného, jde jen o úpravu krabiček na peníze. Nenapadá mne, kde najdeme 16 000 nových učitelů, vezmeme-li v úvahu fakt, že z absolventů pedagogických fakult chce učit maximálně každý třetí.

Měnit vzdělávací systém je jako otáčet tanker, změna směru přichází tak po pěti letech. Vzdělávání je prioritou každé vlády, bohužel jen papírovou. Vzdělávání by mělo být nejlepší investicí nejen v rodině, jako je tomu třeba v Koreji, ale prioritou státu. Žijeme v období digitální ekonomiky a jsme na ni pramálo připraveni. Jezdit zdarma za nekvalitním vzděláváním nebude stačit.

Zpět k otázce v titulku. Hledejte školy, kde se nejen používají moderní prostředky k výuce, ale také ty, kde učitelé hledají souvislosti, učí studenty týmové práci, prostě učitele, kteří svoji práci berou spíše jako poslání, ne jen povolání.

4 komentáře:

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Zas taková reklama na Scioškoly. Sakra kdo ty lidi platí?

Eva Adamová řekl(a)...

Až budete do těch svých SCIO škol přijímat žáky ze sociálně slabých rodin, žáky s poruchami v celé škále od dyslexie po LMP a žáky z různých důvodů ke vzdělávání málo motivované a problémové i v chování, prostě všechny typy žáků, které státní škola přijmout musí, a budete s těmito žáky dosahovat alespoň takových výsledků, jakých dosahuje státní školství, pak teprve budete mít právo vtipkovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pak teprve budete mít právo vtipkovat

Hloupé vtípky, také vtípky.
Jen se jim povětšinou smějí jen ti hlupáci. A zpravidla i autoří.
Což ale nemusí znamenat, že se obě skupiny jakkoli prolínají.

jsme chodili deset nebo dvacet let do školy a pak z toho čtyřicet let žili, je nenávratně pryč. Učit se budeme muset celý život.

Vskutku? Neříká se to pytlikům lehce, ale jejich rozčarování je značné.
Nikdy by bývali nevěřili, že i tak vzdělaný a zkušený člověk, jako je autor blogu, se bude vyjadřovat až tak klišoidně floskulárním způsobem.
To by pytliky zajímalo, za koho s tím čtyřicetiletým přežíváním technický kybernetik Pilný mluví? V době svých studií žhavil katody elektronek ve spojitých PID regulátorech, a s tím vystačil do dnes?
Pytlici na průmce začínali počítat pracovní bod tranzistoru ještě logárem, a před maturitou už museli odevzdávat elektronickou kalkulačku. A když v labině na Božetěchově ladili ten svůj diplomní PID, docenti mudrovali na nějakým mikropočítačem, nejspíš eplem, který měli pod skleněným poklopem jak syrečka.
Jojo. To bývaly časy. Kam se ta dnešní překotnost změn hrabe. Normálně nuda.
O umělé inteligenci se mluví, co si pytlici pamatují. A nevěří, ti pytlici, že se dožijí okamžiku, kdy se nějaký umělý inteligent od srdce zasměje svému vlastnímu hloupému vtípku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Steffle, mohu se zeptat?
Zvladnou vasi zaci a studenti vase Scio testy? Treba ty, co se uzivaji jako prijimacky na vysokou?
Dekuji za odpoved.

Okomentovat