19.7.18

Eva Syková: Nevytvářejme okolo dvouletých dětí takovou hysterii

Projev při projednávání návrh novely školského zákona v Senátu ve čtvrtek 19. července 2018: "Když si ty mámy samy o sobě myslí, že pro ty jejich děti bude dobře, a pro celou rodinu bude dobře, když i s tím druhým dítětem, které už třeba do školky dávají, budou chodit zároveň do jedné školky, vždyť je to vážně pro tu porodnost i pro to, aby rodiny byly motivovány pro to, aby měly více dětí. A nebudou jedno dítě vozit do školky a druhé, protože tam nemůže ještě a je pro to zralé, ho budou vozit kdoví kam do nějaké soukromé školky nebo do nějakých jeslí. Čili dvouleté dítě je prokázáno, já jsem neurofyziolog, já to studuji celý život, pro jejich mozek, pro jejich vzdělávání, pro všechno je vysoce důležité, aby už byly vzdělávány. To nejsou nevzdělatelné děti, ty nepatří do jeslí. Do jeslí patří půlleté děti, roční děti, nebo rok a půl možná staré ještě, které nemají komunikační schopnosti. Ale dvouleté dítě je komunikativní dítě, které už se může vzdělávat. A dobře to víte. A jestli někoho máte v příbuzenstvu, tak víte, jak dvouleté dítě je na výši."


Senátorka Eva Syková: Vážený pane místopředsedo, vážení kolegové, vážený pane poslanče.

Já jsem skutečně v šoku, že po roce tady zase vypukla taková hysterie okolo toho, abychom nemohli tomu, kdo se svobodně rozhodne a má dítě na takové úrovni, že jej chce dát do školky, do předškolního zařízení. Takže tady diskutujeme to, že to zase šmahem rychle zrušíme. Vždyť jsou ostatní země, které jsou ještě vyvinutější, než jsme my, v oblasti školství. A ty všechny to dovolují těmto dětem. Ty všechny pro ně vytvářejí tu možnost. A to, že tady je nějaká nesvoboda, vždyť nikdo vůbec nikoho nenutí. Vždyť nemusí ty děti chodit do těch pěti let vůbec do školky, když na to přijde.

V tomhle právě vidím tu svobodu, že ti rodiče, kteří chtějí děti umístit do školek a myslí si, že ty děti po tom touží. Já mám dvě vnučky. A vnučka, které bylo dva roky, když ta její pětiletá chodila do školky, tak se mohla zbláznit, že ona tam taky už nemůže chodit. A strašně tam chtěla, žádné plenky neměla. Bylo to vzdělatelné dítě. Dneska ráno, já to nemůžu najít na počítači teď, jsem si přečetla zrovna studii o tom. Studii, kterou udělala IDEA. IDEA udělala studii na dětech v Německu, které takhle navštěvují předškolní zařízení. A zjistila, že všem těm dětem to prospělo, že to je vysloveně pozitivní záležitost, když se tyto děti vzdělávají. Vysloveně pozitivní. A ať už jsou to děti z rodin, které jsou nějakým způsobem znevýhodněny, nebo to jsou naopak děti, které jsou jedináčci a jsou z těch bohatších rodin, protože ty se zase naučí s těmito dětmi dohromady zavčas sžít.

Pan senátor Brož i pan senátor Láska to tady už několikrát, vaším prostřednictvím, pane předsedající, řekli. Tahle hysterie okolo toho, že tady odtrháváme děti z náručí mámy, že dvouleté děti patří do náruče mámy, to jim přece nemůžeme nařizovat. Vždyť to je proti svobodě přece.

Když si ty mámy samy o sobě myslí, že pro ty jejich děti bude dobře, a pro celou rodinu bude dobře, když i s tím druhým dítětem, které už třeba do školky dávají, budou chodit zároveň do jedné školky, vždyť je to vážně pro tu porodnost i pro to, aby rodiny byly motivovány pro to, aby měly více dětí. A nebudou jedno dítě vozit do školky a druhé, protože tam nemůže ještě a je pro to zralé, ho budou vozit kdoví kam do nějaké soukromé školky nebo do nějakých jeslí. Čili dvouleté dítě je prokázáno, já jsem neurofyziolog, já to studuji celý život, pro jejich mozek, pro jejich vzdělávání, pro všechno je vysoce důležité, aby už byly vzdělávány. To nejsou nevzdělatelné děti, ty nepatří do jeslí. Do jeslí patří půlleté děti, roční děti, nebo rok a půl možná staré ještě, které nemají komunikační schopnosti. Ale dvouleté dítě je komunikativní dítě, které už se může vzdělávat. A dobře to víte. A jestli někoho máte v příbuzenstvu, tak víte, jak dvouleté dítě je na výši.

A celá ta záležitost se právě odvíjí už od dvou let. Vyvíjí se dětský mozek a potřebuje už vzdělávat, od dvou let. Není pravda, že je pro ně lepší, když jsou doma jenom s mámou. A, podívejte se, doma jsou ty dvouleté děti také se staršími sourozenci. A také kvůli tomu ty starší děti nejsou žádným způsobem znevýhodněny. Zcela naopak. Čili tak, jako by měli být staří lidé s malými dětmi, tak i malé děti by měly být se staršími dětmi. Čili já nechápu tady tu hysterii. A že sem přijde po roce někdo z Poslanecké sněmovny, vůbec nám to nezdůvodní, a řekne, tady tohle, tohle, tohle ne, a tady zase to po roce změníme... A ten boj, který tady byl, který tady paní ministryně Valachová a mnoho dalších žen, které myslely trošičku dopředu, s prominutím, prosadily, a my jsme to schválili, tak teď okolo toho vytvoříme hysterii, že ty matky jsou nějaké zrůdy, které chtějí dát ty dvouleté děti náhodou do školky.

Ale samozřejmě, že to chce také určitou vstřícnost. Chce to vstřícnost předškolních zařízení, aby ty mladší děti tam mohly být třeba jenom půl dne. Vždyť to není takový problém. Moje vnučky zase byly v Německu a chodily tam ty mladší děti třeba na půl dne. A ty starší tam zůstávaly ještě odpoledne a měly třeba nějaký jiný program. Všecko se dá dělat. Jak tady už bylo řečeno, neříkejme, že to nejde, ale udělejme to tak, aby to šlo. A ty finanční náklady tak obrovské nebudou. Tady pan senátor Brož, vaším prostřednictvím, zase sdělil, jak to u nich docela funguje a jak to žádné obrovské náklady nijak nemusí přinést. Čili tam, kde o to nebude zájem, to samozřejmě také nemusí být. Nevytvářejme okolo takovou hysterii, že jsme tady něco zvláštního, co jinde není. Vždyť je to všude v Evropě, proboha. Už všude v Evropě chodí takhle staré děti do předškolních zařízení. A aby byly v postýlkách v jeslích, jak to bývalo, to není pro dvouleté děti. To opravdu není. Jesle nejsou až tak, možná, že pro některé ano, ale dvouleté děti jsou vzdělatelné děti, skutečně. A samozřejmě tam třeba půjdou 2,5leté děti nebo podobně.

Takže je možné samozřejmě i tam pro ně vytvořit zvláštní třídu. Takže to, že to tady bráníme tím, že to bude strašně nákladné atd., ono se nakonec ukáže, že se to ekonomicky vyplatí, když ty jejich matky půjdou do práce, půjdou do zaměstnání. Vždyť my nemáme vůbec lidi na práci. A tady se jedná o vysokoškolsky vzdělané děti, třeba o lékařky. Moje snacha je lékařka. A teď, když nemůže do práce, protože nemá kam dát to druhé dítě, nemůže je všechny vozit kdoví kam, tak když tyto ženy jdou do práce, tak se to už vrátí. Celý náklad na takové zařízení se vrátí.

Čili nevytvářejme okolo takovou hysterii. Není to zkouška, omyl, schválili jsme to, nechme to, ať to proběhne. A neměňme všechno hned okamžitě zase vzápětí, protože se to někomu nelíbí. A já fakt nevím, já jsem neviděla nikde žádný důkaz, jak to těm dětem škodí. Řekněte mi někdo, jak to těm dětem bude škodit. Máte nějaký důkaz? Žádná studie to neříká, nikde nic takového není, že to těm dvouletým dětem škodí. Děkuji.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Naprosto nesouhlasím, ne každé dvouleté dítě je na pobyt ve školce mezi někdy až třiceti většinou strašími dětmi zralé. A bez nějakého systému, který by zralost pro pobyt ve školce posuzoval, se nadělá víc škody než užitku.

Přece proboha ve státě, kde posuzujeme zralost šestiletých dětí k povinné školní docházce a kde až třetina dětí má odklad, nemůžeme spustit povinnost školky přijímat i naprosto nezralé dvouleté děti.

Nedávno se v médiích objevily zprávy o výzkumu ohledně předškolního vzdělávání v Německu. Někteří z toho vytahovali jen to, co se jim hodili do krámu. Ale o tom, že poměr učitelů či chův ku dětem od jednoho do tříd let je v Německu 1:4, a že každodenní dlouhodobý pobyt v těchto zařízeních poškozuje po stránce emocionální i starší děti, se psalo jen velmi málo nebo téměř vůbec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

U každého dítěte bez ohledu na jeho věk by mělo být před přijetím do školky ověřeno, jakým způsobem reaguje na příkaz 'stůj!' A jestli vůbec.
Když ne hysterie, tak bezpečnost určitě!!!

Okomentovat