20.7.18

Duel SeznamZprávy.cz: Školky nebudou muset přijímat dvouleté děti. Senátoři je poslali do jeslí

Školky nebudou muset nakonec povinně přijímat dvouleté děti do školky. Senátoři svým rozhodnutím tento paragraf ze zákona vyškrtli. Podle nich takto malé děti spíše patří do jeslí a zajistit místa ve školkách by bylo příliš nákladné. Zrušení prosazovala ODS, podle které by stát neměl plnit roli babysittingu. Podle zastánců by ale rodiče měli mít volbu dítě do školky dát a argumenty o tom, že by se „děti vytrhávaly z mateřské náruče“ považují za hysterii. V pořadu s moderátorkou Martinou Spěváčkovou diskutovali Eliška Kodyšová z České ženské lobby a ředitelka organizace APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství, a zpravodaj návrhu a senátor za TOP 09 a hnutí STAN Jiří Růžička.Z doprovodného článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

„Dvouleté děti patří do jeslí,“ řekl Jaroslav Kubera (ODS). Senátorka KDU-ČSL Šárka Jelínková se zase obávala toho, že kvůli nynějšímu znění zákona by se odkládání dětí do školek mohlo stát pravidlem.

Naopak zastánci ponechání povinnosti poukazovali například na to, že matkám přináší možnost svobodně se rozhodnout. Senátorka Eva Syková (za ČSSD) označila za hysterii argumenty odpůrců, že by se „odtrhávaly děti z náruče mámy“. Někteří senátoři za lidovce kritizovali skutečnost, že novela mění novinky schválené teprve zhruba před rokem. „Senát by udělal čest své pověsti, kdyby na takové věci nenaskakoval,“ uvedl Václav Hampl.,


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

senátoři za lidovce kritizovali skutečnost, že novela mění novinky schválené teprve zhruba před rokem

A jak má být tedy hloupost letitá, aby ji bylo možno změnit?

Radek Sárközi řekl(a)...

Eliška Kodyšová z České ženské lobby opět odkazuje na studii IDEA, jejíž výpočty neodpovídají novelizované vyhlášce o předškolním vzdělávání, která má začít platit od roku 2020, takže je nelze použít...

Eva Adamová řekl(a)...

"senátoři za lidovce kritizovali skutečnost, že novela mění novinky schválené teprve zhruba před rokem"

Možná, že kdyby se zavedlo pravidlo, že se jednou schválené dá změnit až po deseti letech platnosti, tak by si při schvalování kravin dali poslanci větší pozor.

Okomentovat