28.7.18

Bohumil Kartous: Plagiátoři aneb chyba systému

Dva ministři už museli odejít ze svých úřadů, protože opsali své vysokoškolské práce. Třetí je v ohrožení. Ne, za to nemůže tlak na vysokoškolské vzdělání, ale špatné nastavení systému. Česko potřebuje lidi, kteří se na vysokých školách naučí praktické věci, a ne to, aby na konci vyplodili teoretický blábol, který v podstatě nemá žádnou cenu. Kauza plagiátorství, která postihla několik ministerských kandidátů Babišovy vlády, má několik rovin, které se vzájemně prolínají a vytvářejí tak vícerozměrný diskusní objekt, v němž se dá jednoduše ztratit. Rovina etická je vcelku srozumitelná, plagiátorství je podvod, tolerovat se nemá a omluva neexistuje.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Dobrý pocit z toho, že titul z vysoké školy, na který jsme se někteří tak nadřeli, má zase nějakou hodnotu? Skutečně chceme zachraňovat svátost titulů nebo zlepšit vzdělávání české společnosti? Když totiž omezíme přístup na vysoké školy jen pro „nejchytřejší“, půjdeme přímo proti evidentně funkčnímu globálnímu trendu.(...)

Potřebujeme změnit vzdělávání na vysokých školách tak, aby Taťána Malá, Petr Krčál a mnoho dalších nestáli před požadavkem napsat obsáhlou teoretickou práci, aby prokázali svou akademickou způsobilost. Nejsou to žádní akademici a nemají jimi být. Mají však mít možnost studovat prakticky zaměřený bakalářský obor, který kromě profesní přípravy prohloubí jejich jazykovou gramotnost, společenské kompetence a vše ostatní, co budou potřebovat během života plného změn.

A jaký by měl být výstup? Žádný teoretický blábol, který v drtivé většině nemá žádnou cenu. Praktický, celoroční projekt zpracovávající téma v oboru studia. A ten obhájit. Budeme potřebovat kvalifikované zdravotní sestry, sociální pracovníky, úředníky a řadu dalších profesí, u nichž oceníme, pokud takoví lidé získají během svého studia skutečné vzdělání ve svém oboru a zároveň zvýší svůj společenský kredit. Akademická zadání nechť zůstanou pro univerzitní studia výzkumného a vědeckého charakteru. A pak nekompromisně potírejme parazitní „vysoké školy“, které devalvují vzdělání na úroveň kousku papíru. Nebudeme muset řešit další problémy paní Malé.

Nekompromisně potírejme parazitní „vysoké školy“, které devalvují samotné vzdělání na úroveň kousku papíru.

3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Malá psala o chovu králíků, Krčál tuším o volnočasových aktivitách mládeže, to mi nepřipadá jako témata, která předpokládají teoretický blábol. Chyba totiž nemusí být v zadání (to naopak bývá důsledkem blábolismu, který se na některých VŠ rozmohl), ale právě v tom, co se Kartous snaží zamlžit - že prostě takovíto studující na standardní vysokoškolské vzdělání nemají. Nejsou totiž schopni či ochotni udělat ani to minimum, které se pro jakoukoli samostatnou práci předpokládá, totiž nastudovat si k zadání to, co je již známo (nastudovat neznamená do své práce překlopit), a samostatně s tím pracovat a promítnout to do praktické části. Ale přesně takovéto blábolení např. o tom, že děláme z maturantů malé lingvisty (chceme-li po nich aplikaci pojmů, jež se z valné části probírají už na základní škole), zabíjí hledání smysluplných řešení při zakončování středoškolského studia.
Kdosi - jako obvykle - chytil vítr - a nese na vlně odposlechnutého a žádaného. Jenže takhle jsou bohužel schopni chovat se a uvažovat i ministři.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby na konci vyplodili teoretický blábol

Především by měli přesně uvádět, kde ty svoje promluvy pochytili sami odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří. Tolik hloupostí nemůže být ani v té dnešní přkotně měnící se době z ozmezeného počtu choromozků.

mirek vaněk řekl(a)...

"půjdeme přímo proti evidentně funkčnímu globálnímu trendu.(...)"

Kdepak na to autor přišel. To, že dům hned nespadne, když se mu podkopávají základy neznamená, že tato činnost je funkční a nepovede k destrukci.

Okomentovat