17.6.18

Zdeněk Sotolář: Ředitelé Cermatu odcházejí, problémy zůstávají

Jarním šlágrem jsou hádky o maturitě. Zatímco dříve byly pochyby o některých otázkách, teď došlo dokonce na chyby v některých otázkách. Nakonec to odnesl šéf Cermatu obvyklými škatulaty. Ale podstaty problému se to nedotklo. Zase.

Kam s ní? Totiž s maturitou, to jsem se tady ptal už v roce 2016. Není maturita po tolika svárech mezi zastánci státní maturity a odpůrci státní maturity jen zbytečnou přítěží? Jde ještě o vzdělání? Nebo jen o roztomilou c. a k. nostalgii o vyfešákovaných studentech a nastrojených studentkách skládajících „zkoušku dospělosti“?

Ještě před třiceti lety byla maturita přece jen stále něco exkluzivního. Za „našich časů“ nemělo smysl se hlásit na maturitní obor s trojkou na vysvědčení, a dokonce druhým oborem musel být obor tříletý. Nemáš na maturitu, šup na učiliště. Ale dnes? Dnes přece maturuje 75 % ročníku! A vlastně musí. U mnoha oborů není na výběr.

Tak to bylo nastaveno, k tomu pak vznikla celé řada nových maturitních oborů mimo gymnázií a průmyslovek. Elektrikáři s maturitou, kuchaři s maturitou, kosmetičky s maturitou. (Nemám nic proti elektrikářům, kuchařům ani kosmetičkám.) Maturita dávno není „klíčem“ k vysoké škole, dnes je podmínkou k povolání.

Nesrovnatelnost maturantů na tolika maturitních oborech vyvolala vytvoření tzv. státní maturity, ale výsledkem jsou neustálé spory, pochyby a tisíce neúspěšných maturantů, před kterými se zavřely dveře nejen vysokých škol, ale také řady povolání. A neúspěšní maturanti se snaží ztracené body vyvzdorovat. Soudně i nesoudně.

Pozitivním důsledkem je, že se objevují hlasy volající po nové debatě o maturitách. Dokonce si notují konzervativci a radikálové. A tak se stejně jako v roce 2016 ptám.

Neměli bychom se ptát spíše po smyslu maturitní zkoušky? Je vůbec možné, aby všichni maturovali stejně? Je nutné, aby maturovali opravdu všichni středoškoláci? K čemu vlastně maturita slouží?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Z. Sotolář začíná od základů. Narozdíl od jiných neumí a nechce být slepý a nezužuje si otázku na státní maturitu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Maturita dávno není „klíčem“ k vysoké škole

Pytlici nevidí mnoho důvodů, proč by měla být. Nechť si vysoké školy přijmou, koho uznají za vhodného. Obdobně by měli mít možnost přijít k přijímacím zkouškám i ti, kteří do žádné školy nikdy nechodili. Nejvyšší čas zrušit povinnou školní docházku. Doba se mění. Řidiči traktorů prý do deseti let půjdou žebrotou.

mirek vaněk řekl(a)...

Problémy zůstávají. Nebude to tím, že Cermat je jen servisní organizace MŠMT?

Co se týká řidičů traktorů, jsem poněkud skeptický. Já pamatuji za mé školní docházky jak do několika let budou elektrárny na vodu neboť sovětské tokamaky už jemn na pár technických drobností fungují a do pár let po úspěšném vybudování socialismu dosáhneme komunismu. A to je už víc jak 30 let.

Okomentovat