25.6.18

Pavel Veselý: Vraťme učitelům prestiž

Učitelé postupně ztratili ve společnosti svou vážnost. Jednou z příčin samozřejmě může být nedostatek peněz na jejich platy, ale nejde o příčinu jedinou. Pokud se nezmění celkový pohled na učitelské povolání, peníze samy o sobě budou znamenat jen rostoucí mandatorní výdaje.

Z článku v E15.cz vybíráme:

Problémem je i nedostatečně vysvětlená a nešťastným způsobem zaváděná inkluze. Současný přístup vychází totiž z přesvědčení, že systém výuky se má přizpůsobit nejslabšímu žáku. V této podobě není řešením, naopak může mnoho problémů ještě vyhrotit. Slabším žákům motivaci nedodá a zdatnějším ji naopak sebere.

Dětem se specifickými potřebami také spíše ublíží právě tím, že učitele, který bude mít ve třídě děti na několika úrovních schopnosti se vzdělávat, staví do velmi složité situace. Inkluze by měla být spíše individuální možností než plošným opatřením, jinak povede ke zprůměrování výuky, která sice část žáků se speciálními potřebami vytáhne výš, ale současně srazí níže ty, kteří mají zvláštní nadání.

11 komentářů:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Mám sen.

(Dělal jsem třídního 30 let, z toho prvních 10 let prakticky zadarmo, pak téměř zadarmo, to se "tak tehdy nějak" od kantora očekávalo. Začínal jsem učit za 1100 hrubého.)

A ten sen:
Jsem na Václaváku a zároveň – ve snu to jde – na náměstí Svobody ve svém rodném městě. V rukou mám dva transparenty. Na prvním stojí: „Jsem učitel, kdo je míň?“ Na druhém: „Nebudu třídní za pár šupů. Sorryjako.“ (Nějak se to tam vešlo.)

Pak se probudím. A dávám ke zvážení všem učitelkám a učitelům:
Jestliže se na třídnictví a potažmo na učitelování s prominutím vyprdneme za tu mrzáckou sorryjaku (s nádavkem sody od beduínů a přilehlých) všichni a odkráčíme do Lidlu, zajímalo by mě, koho vláda do těch škamen nažene. A taky co řeknou rodiče, kteří se budou muset – ó hrůzo! – postarat dopoodpo o svoje děti.

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Co by řekli? Je třeba jim trpělivě vysvětlovat, že mají právě to, co chtěli a co jim stát prostřednictvím jimi zvolených politiků zařídil, možná ještě o trochu více... A otázka do pranice: proč nelze realizovat výkon politické moci, lékařskou péči, soudnictví a další v režimu charity stejně jako vzdělávání mladé generace?

Radek Sárközi řekl(a)...

Pedagogická komora připravila návrh na zvýšení příplatků, např. třídní učitelé by měli od 1.1.2019 2 500 až 3 500 Kč měsíčně. Tuto novelu zákoníku práce si osvojili lidovci a v nejbližší době o ní bude hlasovat Poslanecká sněmovna v prvním čtení. Proč se do této doby třídní učitelé neozvali, netuším...

http://www.pedagogicka-komora.cz/2018/05/aktualni-tema-vyssi-priplatky-pro.html

mirek vaněk řekl(a)...

Problém je v tom, že každý nýmand, který nedokázal vychovat sebe a svoje dítě dostal možnost v médiích házet vinu na učitele.
Učitelů se nikdo nezastal. Ani odbory. Ministerstvo si ještě koplo.

Tlumočník řekl(a)...

Pan publicista splácal ve svém komentáři dohromady praktiky socialistického školství, inkluzi, šikanu, rovnoprávnost mužů a žen,... Člověk až žasne, co se do tak krátkého textu dokáže vměstnat.
Mě zaujaly dvě myšlenky. Tou první je návrat společenské vážnosti, jíž se těšívala učitelská profese. Zajímalo by mě, ve kterém období tady ta vážnost byla. Já ji tedy nepamatuji.
Mnohem důležitělší je ta druhá myšlenka, že nejde jen o platy. Z ní totiž vyplývá, že stačí zlepšit něco jiného a platy nechat stejné. Tuto ideu opakují novináři, politici a odborníci na vzdělávání po mnoho let, výsledkem je současný stav školství. Pokud se jasně neřekne, že o peníze jde v první řadě, naše situace se nikdy nezlepší.

Jiří Kostečka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Jiří Kostečka řekl(a)...


Ad Tlumočník
"Zajímalo by mě, ve kterém období tady ta vážnost byla. Já ji tedy nepamatuji."
- Já to období pamatuji. 1975-1989. Ale ani omylem tu dobu nechci zpátky. Ani omylem!!

"Pokud se jasně neřekne, že o peníze jde v první řadě, naše situace se nikdy nezlepší"
- Ovšemže ano, o peníze jde v první řadě, a díky nim taky o lepší kvalitu života nás učitelů a našich dětí. Jinak na shledanou s kolegyněmi a kolegy v Lidlu.

P.S. Pane Radku, vzdejte to. Prostě nemáme šanci. Vím, co říkám. Nic si nevydyndáme. Prostě nic. NIC.

Tomáš Barták řekl(a)...

Periodicky se opakující nadpisy a celé články.

Učitelé na to kašlou, bude stačit upravit platy na důstojnou úroveň. Tím to hasne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale jakápak prestiž!
Postačí se narovnat. Za svoje sebe vědomí si každý odpovídá sám, a sobě.
Když se člověk zbaví mindráků, přijde prestiž sama a ten prostor vyplní.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pedagogická komora sdružuje ty, kdo to ještě nevzdali. :-)

Pepa řekl(a)...

ad pan NP: mám tady kolem sebe několik kolegů/kolegyň, kteří se mindráků nezbaví (nemají na to). Kolik tak bajvoko procent může zůstat zamindrákovaných kantorů, aby se prestiž povolání i tak zvedla na námi požadovanou a toužebně vyhlíženou úroveň?

Máte pravdu, když se člověk narovná, líp se mu žije. Ale prestiž celku je něco drobátko jiného, tam fungují vlivy jedincem neovlivnitelné, což je právě ta smůla. Kdyby se kantorstvo sestávalo jen z těch, co tu normálně a smysluplně diskutují, o prestiž bych se nebál...

Okomentovat