18.6.18

Vít Rakušan: V digitalizaci a zavádění chytrých řešení jsme neuvěřitelně zaspali

Vítu Rakušanovi na podzim skončí druhé volební období, které tráví v čele kolínské radnice. Město, které proslavila snad jen okolní rovinatá krajina a festival dechovek, se mu za osm let podařilo přeměnit na jedno z nejprogresivnějších chytrých měst v Česku. Chytré technologie tady začali zavádět mezi prvními, takže za ně nikdy neutráceli přemrštěné částky. Především je ale přizpůsobují konkrétním potřebám obyvatel města, kteří se je naučili používat.

Z rozhovoru Rani Tolimat s Vítem Rakušanem ve SvětChytře.cz vybíráme:

V čem spočívá Chytrá klíčenka?

To je zařízení pro děti – miniaturní karta s čipem jako do bankomatu. Dítě s ní otevře školu, zaplatí oběd, odpípne se v městské dopravě, půjčí si knížku v městské knihovně, může jít na plavecký stadion, může dokonce i nakupovat ve vybraných partnerských obchodech. Zdůrazňuji, že může, nikoli musí – je to zcela dobrovolné, čili netlačíme děti k využívání nějakých konkrétních služeb, jak nám občas předhazují kritici. Klíčenka má sedm osm funkcí a děti si společně s rodiči vybírají, které z nich budou využívat a které ne. A pokud rodič nechce, aby dítě platilo klíčenkou v obchodě, prostě tuto konkrétní funkci neaktivuje. Na druhou stranu myslím, že je to docela dobré využívat, mimo jiné i proto, že čip je zablokovaný na alkohol a tabák a rodič v aplikaci na svém telefonu přesně vidí, kolik a za co dítě utratilo.

Na druhou stranu chápu, že karta s funkcemi tramvajenky nebo průkazky do knihovny je něco úplně jiného než platební karta.

Jistě, to je pravda. Dá se říct, že pokud se rodič rozhodne, že jeho dítě bude využívat i bankovní funkce, stává se v jistém smyslu klientem ČSOB. Nicméně se základními funkcemi nic takového nehrozí, jedná se opravdu jen o chytrou městskou kartu, žádné informace nejdou třetím stranám. Data jsou naprosto v bezpečí – spolehlivější technologii než bankomatový čip dnes prakticky neznáme. Mimochodem, když dítě kartu ztratí, dá se zablokovat na jedno kliknutí. My pak za malý poplatek vystavíme novou.

Žádné komentáře:

Okomentovat