12.6.18

Veronika Valíková: Vraťme maturitu z češtiny do škol, stát ať si ponechá test

V maturitních testech z češtiny se letos objevila chyba, kvůli které je nechal ministr školství Robert Plaga plošně přehodnotit. Tvůrci testů se měli držet toho, co testovat lze a o čem se češtináři nepřou, píše v komentáři Veronika Valíková ze Společnosti učitelů českého jazyka. Stát by si podle ní měl do budoucna ponechat kontrolu nad znalostmi ve formě klouzavého testu.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podobný problém se týká i slohů, které jsou kromě pravopisu a skladby hodnoceny ještě v dalších čtyřech subjektivnějších kritériích (téma, útvar, slovní zásoba a soudržnost textu). Poměr pevných a měkčích kritérií je tedy 2:4 a studenti se učí psát tak, aby dodrželi především danou formu. Dalším negativem je neprůhlednost systému, v němž se maturant musí odvolat, aby zjistil, kde udělal podle hodnotitelů chybu.

Nejméně je v médiích propírána ústní maturita, na kterou není tolik vidět. Ta je čím dál více svazována školními seznamy četby, v nichž se orwellovsky seškrtávají tituly, což limituje především gymnázia. Průběh ústního je v rukou češtináře, který ovšem musí bodovat podle tabulky Cermatu v sedmi kritériích. Proto se mnozí studenti místo literární historie, z níž jsme maturovali my starší, učí nazpaměť analýzy textu spolu s literárněvědnými pojmy. Čtenářství tento maturitní model neposiluje, spíše naopak, a ze střední školy si pak nemálo maturantů odnáší pocit, že „výuka literatury“ je jakási podivná pavěda, určená k otravování studentů. Což je veliká chyba.

57 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Tak se obavam, ze cely den budu mit v hlave to orwellovske seskrtavani titulu... On to nekdy delal?
Jinak "svazovani skolnimi seznamy" je myslim vec prave na urovni skoly... Je opravdu nutne kazdy cerven varit ten samy vyvar?

Tlumočník řekl(a)...

Na které škola ta Valíková učí? Oni tam seškrtávají tituly v seznamu četby? A proč to dělají?
Valíková nutí žáky učit se nazpaměť analýzy textu? Ona si opravdu myslí, že ta stará maturita z češtiny byla lepší?
Nedivím se, že nechce prozradit počet členů své Společnosti učitelů ČJ. Neznám žádného češtináře , který by měl tyto názory. Učím češtinu na gymnáziu již mnoho let, neseškrtávám tituly, nenutím žáky učit se analýzy nazpaměť.

Veronika Valíková řekl(a)...

Všechny zásadní články a tiskové zprávy konzultuji s předsedkyní SUČJL, Lenkou Dohnalovou. Navrhovaný maturitní model byl prodiskutován na konferenci SUČJL 11. 11. 2017 v Olomouci.

V článku se dotýkám se obecných jevů, o nichž hovoří i kolegové z jiných škol (seškrtávání titulů maturitní četby, memorování rozborů, formální psaní atd.)

Děkuji za pochopení.

Josef Soukal řekl(a)...

Prokristapána, paní kolegyně, vloni jste úspěšně bojovala o dobré podhodnocené maturitní slohovky - copak to byly práce psané podle nějakého mustru? Vždyť jste tím sama ukázala lživost vašeho tvrzení. Nácvik podle vzoru určitě existuje, ale týká se těch, kteří psát dobře a hlavně samostatně z nějakého důvodu nedokážou. Zkuste zadat letošní maturitní témata svým žákům na vyšším gymnáziu nebo o to požádejte kolegy a pak zjistíte, že ti, co mají o čem psát, se prostě se rozepíší po svém a pokaždé jinak.

Josef Soukal řekl(a)...

Mimochodem včera jsem tu někde četl komentář p. Dohnalové, v němž píše, že stojí o diskusi. Diskusi o čem? O takovýchto nesmyslech, které jste si odhlasovali?

Simona CARCY řekl(a)...

Tak paní Dohnalová je taky jen člověk, nemůže uhlídat všechno, že?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud vím, vyzýval češtinář mých dětí k tomu, aby sami studentíci navrhovali rozšíření seznamu o další tituly.
O biflování literatury na tomto gymplu není možné hovořit. Zato mám v živé paměti mnou doučované studentíky před lety, o kterých jsem byla bytostně přesvědčena, že nemůžou ve školní maturitě prolézt ani se všema zavřenýma očima. Prolezli a v pohodě .

Jiri Janecek řekl(a)...

Memorování rozborů a formální psaní tu bylo uz v roce 1995, mozna i driv... I ja se priznam, ze treba Babicku jsem nikdy neprecetl a jen se nabifloval o cem to zhruba je... Tolkiena jsem bohuzel cetl, jako alternativni program k priprave na statnice na VS; jinak to snad ani nejde, je to takova slatanina, ze horsi v cele kulture je snad uz jedine Jacksonova adaptace...

A ze bych kvuli tomu, ze tato dila byla tehdy v nejakem lokalnim kanonu, mene cetl, to opravdu ne. Pokud je tedy dnes nekde nejaky problem, je chyba v detech.

Eva Adamová řekl(a)...

"Všechny zásadní články a tiskové zprávy konzultuji s předsedkyní SUČJL, Lenkou Dohnalovou. Navrhovaný maturitní model byl prodiskutován na konferenci SUČJL 11. 11. 2017 v Olomouci."

To je ta konference, které se účastnilo šest lidí, z nichž bylo pět zvoleno do předsednictva?

Veronika Valíková řekl(a)...

Nikoli, paní Adamová. Máte špatné datum. Na této konferenci nás bylo více. Pěkný den.

Eva Adamová řekl(a)...

Tak to jsem si vážně oddechla.

Veronika Valíková řekl(a)...

K panu Janečkovi:

Tolkien se Vám líbit nemusí, ale nazvat kupříkladu Pána prstenů slátaninou je skutečně poněkud neuctivé. Chápu, že vadu systému vidět nemůžete, s takovými rozlišovacími schopnostmi.

Děti jsou stále stejné. To špatné systémy nám otravují život. Pěkný den.

Lenka Dohnalova řekl(a)...

Paní Adamová,
to jsem ráda, že jste si oddechla. Jinak informace k této schůzi, na kterou zde již poněkolikáté narážíte, včetně data jejího konání, jsou snadno dohledatelné ve Veřejném rejstříku. Také jsem v diskuzi uváděla důvod, proč nás tehdy bylo tak málo - sešla se jen naše výkonná rada, aby právně převedla sdružení ve spolek, to vše za dohledu právníka. Na této schůzi jsme žádné odborné věci neřešili.

Lenka Dohnalova řekl(a)...

Pane Soukale,

píšete: "Mimochodem včera jsem tu někde četl komentář p. Dohnalové, v němž píše, že stojí o diskusi. Diskusi o čem? O takovýchto nesmyslech, které jste si odhlasovali?"

Označujete naše návrhy za nesmyslné. Budiž. Mohu jen obdivovat Vaše sebevědomí, které Vám umožňuje názor, který s Vámi nekonvenuje, označit za nesmyslný. Často také píšete, že jste nám naši vizi argumentačně vyvrátili. Uvádíte však pouze důvody, které Vás vedou k obhajobě současného maturitního modelu (srovnatelnost, kontrola státu, omezení podvádění...) Neznám data, která by dokumentovala, že se zavedením SM zvýšila vzdělanost českých dětí.


Josef Soukal řekl(a)...

Paní Dohnalová, zatím jsem se vyjádřil k jedné konkrétní formulaci. Máte k mým argumentům něco konkrétního?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Tolkien se Vám líbit nemusí, ale nazvat kupříkladu Pána prstenů slátaninou je skutečně poněkud neuctivé. Chápu, že vadu systému vidět nemůžete, s takovými rozlišovacími schopnostmi.

Děti jsou stále stejné. To špatné systémy nám otravují život. Pěkný den."

Je celkem zajimave, kolik prace venujete reakci na podruzny detail a jak malo a spatne prejdete to podstatne... Takze ano, deti jsou stale stejne. Tak, jako pred 25 lety 3/4 mych spoluzaku opisovaly obsahy ctenarskeho deniku a za 4 roky gymnazia neprecetly ani Dasenku, tak stejne tak ani deti dnes moc nectou. Neni to vina systemu, cermatciku ani nastavovacu latek...

Tolkienovo dilo je slabe, protoze lici svet cerno-sede... Zlo je anonymni masa bez tvare, historie a moznosti napravy. Obraz sveta pohledem britskeho imperialistickeho reakcniho srace, ktery mentalne zamrzl jeste o jedno stoleti hloubeji, nez prevazne zil.
Kdyby to nebylo na 1000 stran, mohla by to byt jakztakz slusna pohadka pro decka...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti jsou stále stejné.

To jsou tedy pytlici jak v jiříkově vidění...
Přesně na této tezi průběžně a zásadně trvají všem odborníkům na vzdělání navzdory.
Podle nich se nejen ta překotná doba, ale i překotné děti mění, že až!
Jen jestli to není tak, že se trumfuje vždy právě tou kartou, která se do krámu hodí.
Zelené, červené, žaludy i kule, jedno jest. Hlavně, aby to o stůl řádně mlasklo.
Flek, re, tuty...

veronika Valíková řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
veronika Valíková řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Veronika Valíková řekl(a)...

Nicko, kuš. Tady jde o Tolkiena...

Pane Janečku, vyzvat na souboj pro urážku spisovatele Vás nemohu. Snad si čtenáři PI udělají obrázek o příznivcích nové maturity sami. Já Vaše soudy považuji za hnusné. Berte to jako hozenou rukavici.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tolkienovo dílo je především plytké. Jediná věrohodná postava je Glum.
Například s Honzíkovou cestou se to nedá srovnat ani omylem.

veronika Valíková řekl(a)...

Myslela jsem, ze pytlici třicet let neprecetli jedinou knihu. A najednou nan tu soudi Spisovatele... Ze oni to zase jen viděli v kině...

veronika Valíková řekl(a)...

Nam...

Ygrain řekl(a)...

"Tolkienovo dilo je slabe, protoze lici svet cerno-sede... "

To má asi takovou logiku, jako byste si stěžoval, že v opeře se nešermuje. Tolkien nechtěl psát realistický román, ale mýtus, legendu. Něco jako Beowulf, ve kterém taky není nadbytek psychologie postav.

"Zlo je anonymni masa bez tvare, historie a moznosti napravy."

Tak to jste nečetl moc pečlivě.

"Obraz sveta pohledem britskeho imperialistickeho reakcniho srace, ktery mentalne zamrzl jeste o jedno stoleti hloubeji, nez prevazne zil."

No comment.

"Kdyby to nebylo na 1000 stran, mohla by to byt jakztakz slusna pohadka pro decka..."

Nebojte se, je. I pro dospělé. Nemluvě o jazykových kvalitách.

" Snad si čtenáři PI udělají obrázek o příznivcích nové maturity sami. Já Vaše soudy považuji za hnusné."

To jako hodláte posuzovat příznivce státní maturity podle toho, že mají velmi kritický názor na známého autora?
Já zase Tolkiena miluju, to vám asi poněkud zamíchá škatulkami.

Veronika Valíková řekl(a)...

Nezamíchá, Ygrain. Jsem ráda, že se Tolkiena zastal i někdo z druhého tábora :) On si to zaslouží.

A tomu zlu - anonymní mase bez tváře (Janeček): Tolkien naopak zlo diferencuje - zlo absolutní, spojené s touhou vše ovládnout, pohltit (Sauron); zlo podílející se na světovládě (Saruman); zlo do řitilezoucí (Červíček); zlo proměněné v šílenství - schizofrenii (Glum); inteligentní i tupí přisluhovači zla (černí jezdci, nazgulové, skřeti); symbol zla, pýchy a touhy po moci - Jeden Prsten.

Pěkný den.

Ygrain řekl(a)...

Jenom k tomu zlu bez historie: ale samozřejmě že tam historie je. Pýcha, závist a touha po moci vedou k pádu pořád dokola, a i když tam není Sauronův "background", pořád je tam řečeno černé na bílém, že na počátku nebyl zlý.

Josef Soukal řekl(a)...

Ne že by to bylo zvlášť důležité, ale z tohohle fakt moudrý nejsem:

Ygrain řekl(a)...
"Snad si čtenáři PI udělají obrázek o příznivcích nové maturity sami. Já Vaše soudy považuji za hnusné."

To jako hodláte posuzovat příznivce státní maturity podle toho, že mají velmi kritický názor na známého autora?
Já zase Tolkiena miluju, to vám asi poněkud zamíchá škatulkami.

Veronika Valíková řekl(a)...
Nezamíchá, Ygrain. Jsem ráda, že se Tolkiena zastal i někdo z druhého tábora :) On si to zaslouží.

Veronika Valíková řekl(a)...

Především nechápu, proč se urážky a dehonestace Tolkiena v téhle debatě vůbec objevily. To zaprvé. Jeho dílo je z mého hlediska pro vývoj lidstva důležitější než deset maturitních modelů dohromady. Upřímně, mám ho raději než celé české školství. Proto jsem do debaty znovu vstoupila. Pana Tolkiena pod svým článkem urážet nenechám.

Dva kritici mého článku se proti němu z nepochopitelných důvodů vymezili - jeden dokonce ostře politicky, pytlik jen hloupě. Nejsou to příznivci nové maturity?

Ygrain znám, diskutuje slušně, byť je občas nepříjemná. Očekávám argumenty proti návrhu SUČJL - obhajobu systému, který je z našeho pohledu pochybený. Třeba přijde na způsob, jak přimět šéfy komisí, aby zařídili co nejširší maturitní četbu, a Cermat, aby posílal studentům slohy s opravami.

Ovšem diskutovat s lidmi, kteří soudí díla, jež možná nečetli, či sprostě uráží autory - to nehodlám.

P. Vršecký řekl(a)...

No není půvabná? Očekává něco, čím se při podpoře vlastních názorů takřka nikdy nezatěžuje, totiž argumenty. Prostě paní Veronika:-) Tolkiena mám také rád, ale že bych si kvůli tomu musel všímat příspěvku pana Janečka, ze kterého je evidentní, že ačkoliv tvrdí opak, tak Pána prstenů maximálně prolistoval.... Dehonestace pytlíků už potom nemá s Tolkienem nic společného, tady paní Veronika jen využila příležitost plivnout si oklikou na někoho, kdo jí musí vadit nejvíc, protože se nijak netají tím, že dotyčnou nebere vážně. Pro některé typy žen nic horší není.

Josef Soukal řekl(a)...

Když se dva příznivci nové maturity vyjádří v tom smyslu, že Tolkiena čtou rádi, bude to znamenat co?
Víte, paní kolegyně, a takhle je to u vás se vším.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pytlici neberou vážně Valíkovou, Valíková nebere vážně pytliky ... pro některé typy mužů nic HORŠÍHO není, pane Vršecký...

Pane Soukale, použila jsem podobný argument, jako mnozí pod článkem paní Vackové - ejhle, názory jedné ze sdružení = názory celého sdružení. Teď očekávám seriózní debatu, jak zařídit, aby se neseškrtávaly seznamy knih (a že se to děje a dělo nejen u nás na škole), aby se neopakovaly ve školních seznamech stále stejné tituly, na něž existuje na internetu mnoho rozborů.... a jak posílat maturantům jejich slohy s označenými chybami.

Já ovšem tenhle vadný systém opravovat nehodlám. To je Vaše práce.

Veronika Valíková řekl(a)...

To Ygrain:

Děkuji, ano, Sauron je zjevně padlý anděl a v Tolkienovi je mnoho skrytých křesťanských symbolů. Ale pro mě je možná zajímavější historie Sarumanova - ten, původně moudrý, bílý, Gandalfův nadřízený, - a kam ho přivedl relativismus a touha podílet se na moci... stal se Sarumanem mnohobarevným, mocibažičným přisluhovačem Saurona. Protože opustil cestu bílých čarodějů. A pak že zlo bez historie, cha...

Nicka Pytlik řekl(a)...

A najednou nan tu soudi Spisovatele... Ze oni to zase jen viděli v kině...

Že pytlici Tolkiena nečetli, je zřejmé. Ani pořádně nevědí, co vlastně napsal.
Ale četli Honzíkovu cestu, takže jsou kompetentní se k Tolkienovi vyjadřovat.
Něco na zpúsob odbornosti odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů.
Tak snad nebudeme na přístupu pytliků k maturitě z českého jazyka a literatury shledávat něco nepatřičného. S tím, co se o Tolkienovi pytlici dozvěděli z této živné diskuse, mohou klidně do debaty k Jílkové, a nebo dokonce i k Soukupovi.

Veronika Valíková řekl(a)...

To jistě. Ale mezi češtináři a angličtináři, kteří Tolkiena milují, dostanou za nafoukané soudy přes prstíky.

Nic proti Honzíkově cestě...

P. Vršecký řekl(a)...

Mohu se samozřejmě mýlit, ale pokud si pytlíci prošli tím, co tady jen jednou naznačili, je pro ně to, jestli je tady bere nebo nebere vážně (nejen) nějaká paní Veronika, tak nějak jedno. Křesťanské symboly? Které a kde? Já bych spíš řekl, že jde o kotlík namíchaný z Tolkienových až encyklopedických znalostí starověkých a středověkých legend a bájí z celého světa, všech možných kultur a náboženství. A není divu, při jeho vzdělání.

P. Vršecký řekl(a)...

Honzíkova cesta? Tady už chybí jen Malý Bobeš:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

češtináři a angličtináři, kteří Tolkiena milují

On je pan Tolkien ředitelem školy?

krtek řekl(a)...

Jenom tak na okraj: podle jedné legendy se J. R. R. Tolkien a C. S. Lewis dohadovali, kdo z nich dokáže lépe zabalit křesťanství do velkolepého románu. Tak vznikla Středozem a Letopisy Narnie, obojí má své kouzlo, obojí jsem četl a obojí má i své slabiny. Na druhou stranu se děsím až přílišného relativismu Hry o trůny, kterou jsem ještě nečetl.
Tolik na okraj Tolkiena: https://www.christianitytoday.com/history/2008/august/j-r-r-tolkien-and-c-s-lewis-legendary-friendship.html

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíková, vy jste prostě napsala hloupost a teď reagujete skoro jako troll. Není to poprvé.

Ygrain řekl(a)...

"Jenom tak na okraj: podle jedné legendy se J. R. R. Tolkien a C. S. Lewis dohadovali, kdo z nich dokáže lépe zabalit křesťanství do velkolepého románu. "

Tak v tomhle Tolkien vyhrál, z Narnie to trčí až běda, hlavně z těch posledních dílů, ty jsem zvládla přečíst jen jednou. Tolkien není zdaleka tak okatý, a jakkoli u něho figuruje bůh tvůrce (nebo spíš, většinu času vůbec nefiguruje), padlí andělé atd., hlavní je u něho příběh a jeho svět. Kdyby byl tak mizerný, jak si pan Janeček myslí, nestal by si inspirací pro tak obrovské množství výtvarných, hudebních i literárních počinů. - Určitě se ale s p Janečkem shodnu, že Jacksonova adaptace je ubohá: vizuálně a hudebně působivá podívaná, která ale rezignuje nejen na logiku obecně, ale i na vnitřní logiku a konzistenci příběhu a s postavami provádí příšerné věci.

" Na druhou stranu se děsím až přílišného relativismu Hry o trůny, kterou jsem ještě nečetl. "
Myslím, že se bojíte zbytečně. Pravda, ději se tam děsné věci, jak kladným, tak záporným postavám, a stejně tak je páchají postavy záporné i kladné, ale pořád je tam jasně vidět, kdo je či není klaďas a jak se k těm věcem staví.

veronika Valíková řekl(a)...

Souhlasím, Ygrain. Tolkien v této sázce rozhodně vyhrál, PP je skvělý román, Narnie smrdí tezovitostí. Lewis psal lepší traktáty - Rady zkušeného ďábla jsou křesťanství naruby.

A k Martinovi - jsem překvapená, jak jsem si oblíbila Tyriona. Ze seriálu zatím znám jen kousky, chci nejdříve přečíst, co Martin stihl napsat - opravdu je to dobré. Ani Sapkowski nemá přesně vymezené dobro a zlo a je skvělý. Tedy povídky.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

O tom, že LOTR je dílo (byť ne zcela intencionálně) katolicky doktrinální, se lze dočíst v knize Tolkienovo vidění světa od Petera Kreefta. Rozhodně je ale dílem mnohovrstevnatým, imaginativním, s fascinujícím jazykem zrcadlícím obrovské Tolkienovy znalosti ústní slovesnosti a religionistiky, o propracované symbolice nemluvě. Postava Gluma je pak velmi zajímavá i tím, že se stává demonstrací řešení otázky teodicey - zlo v poslední instanci stejně nakonec poslouží dobru. Je také skvělým modelem pro výuku literatury - dobře se na něm demonstruje znakový charakter literárního díla, kompoziční principy a postupy...

krtek řekl(a)...

Když už jsme zabrousili někam jinam - mně z této oblasti vyhovuje Pratchett, jeho fantazy je prostředkem, nerelativizuje, resp. nechá postavy přemýšlet nad tím, jak a proč se rozhodnout, že použití nadpřirozené síly není přirozené (moc svádí ke zneužití). Na nškoho je možná až příliš jednoduchý, ale má i hlášky. Navíc český překlad...

Ygrain řekl(a)...

"Rozhodně je ale dílem mnohovrstevnatým, imaginativním, s fascinujícím jazykem zrcadlícím obrovské Tolkienovy znalosti ústní slovesnosti a religionistiky"

In rode the Lord of the Nazgûl. A great black shape against the fires beyond he loomed up, grown to a vast menace of despair. In rode the Lord of the Nazgûl, under the archway that no enemy ever yet had passed and all fled before his face.

(Na tuhle scénu jsem se ve filmu strašně těšila, a samozřejmě ten klimax obléhání města totálně zrušili.)

"znakový charakter literárního díla"

Eh, co to, prosím, je?

Ygrain řekl(a)...

@krtek
Pratchetta já taky ráda, i když po nějaké dvacáté knize už u mne nastoupila zeměplochová únava a přišlo mi, že se motivy a morální poselství začínají poněkud opakovat. A na překladatele měl opravdu štěstí (třeba hláška "ať je klidně asertivní, jen když není nasertivní" v originále vůbec není, ale Kantůrek ji použil jednak jako kompenzaci za hlášky, které se přeložit nedaly, jednak proto, že kdyby v angličtině existovala, Pratchett by ji byl použil taky). Ostatně paní Pošustová odvedla s Tolkienem taky dobrou práci - teď po letech, tam na mne sice dost často vystrčí hlavu anglický slovosled, ale nemohu si pomoci, ten styl k příběhu jaksi sedí, a nemyslím, že je to jen zvyk.

Ygrain řekl(a)...

Pane Wagnere, nedá se tu někde zřídit nějaká vykecávací platforma, kde bychom se mohli bavit spíše o tom, co nás spojuje, než co nás rozděluje, a kam by se netahala politika? V politických diskusích už jsou stejně pozice natolik zakopané, že názorové konfrontace málokdy přinesou něco pozitivního; přenést diskuse do jiné roviny by možná obrousilo pár hran.

veronika Valíková řekl(a)...

Myslím, že už obrušuje :)

Takhle jsme jamovali o knihách na mejdanech v mládí. Takhle o nich hovořím se studenty, pokud ještě smím. Tematicky jsem koncipovala i svůj maturitní model - Zlo a jeho podoby, například :)

"znakový charakter literárního díla"???

veronika Valíková řekl(a)...

Ale jinak Souhlasím, pane Stanzele, Tolkiena při literatuře používám pro vysvětlení kompozice, symboliky postav i jejich vývoje... opravdu velmi často. Výhodou je, že ten příběh studenti znají a mnozí ho i četli :)

Tlumočník řekl(a)...

Paní Valíková, vám někdo zakazuje hovořit s žáky o literatuře? Mohla byste být konkrétní a vysvětlit, kdo a kdy vám něco takového zakazoval?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"znakový charakter literárního díla"
Eh, co to, prosím, je?


No, Ygrain, je to takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, nepěkná věc, kterou máme by bohemisté vymyšlenu, abychom mohli nebohé studenty týrat. A ještě jsme vymysleli cosi lepšího - sémantické gesto, za jehož nevhodnou interpretaci byl vyloučen ze studií proslulý kritik Alois Burda :-)

Ygrain řekl(a)...

Pane Stanzele, to my přece víme, že vy bohemisté nemůžete zasednout k obědu, dokud nevymyslíte něco, co by ubohým studentům srazilo vaz :D
Já bych se ale opravdu chtěla poučit - na termitech mi totiž vadí jediná věc, a to když nevím, co znamenají. Našel byste si na mě chvilku času? Můžete klidně přihodit i podrobnosti k té pikantní historce, kterou jste nadhodil.

veronika Valíková řekl(a)...

Pane Tlumočníku, bez komentáře :) Možná na podzim...

Josef Soukal řekl(a)...

Alois Burda: Poslední súd aneb Můj život v kritice, Votobia,
Olomouc 2001.
Na obálce je tento text:

ALOIS BURDA (* 1948, Mařatice)
Večerně vystudoval Střední zahradnickou školu v Mělníku, pracoval
jako inseminátor na Okresním národním výboru v Tachově a v Uherském
Hradišti, kde dodnes pracuje jako úředník. Podniká ve stejném oboru.
Žije v Uherském Hradišti-Rybárnách, naproti tomu domu, co dřív bydleli
Juříkovi. V roce 1998 se z existenciálních důvodů (pro peníze) začal
věnovat literární kritice a je odhodlán v této činnosti pokračovat tak
dlouho, až se mu podaří opravit barák zničený při povodni a postavit ho
na štok. V roce 1999 začal studovat bohemistiku na Filozofické fakultě
Ostravské univerzity, po několika měsících však byl - pro neschopnost
odlišit příslovečné určení od předmětu a jamb od trocheje, a zejména pro
nevhodnou interpretaci Mukařovského sémantického gesta - vyloučen.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ta problematika, Ygrain, je dost komplikovaná - ostatně stojí na ní celý český strukturalismus s mnoha tlustospisy a odnožemi. Jde o aplikaci saussurovského pojetí jazykového znaku na literární artefakt. Ten zprostředkuje sdělení mezi původcem díla a tím, kdo vnímá (čte) - a jako text má i znakový charakter (tedy nemá přímý vztah k zobrazené skutečnosti - viz referenční trojúhelník). Na tom participuje jazyk (jako prostředek dorozumění s dominantní estetickou funkcí, čímž se liší od jazyka jako nástroje běžné komunikace) a umělecká organizce díla. Vzniká tak struktura vzájemně se podmiňujících složek, které pak lze teoreticky rozdělit do tří plánů - jazykového, tematického a kompozičního. Dříve se vycházelo z dichotomie obsah a forma, které se vzájemně prostupují a jedna složka dotváří druhou. Jenže někdy od sebe obsah formu oddělíte jen těžko - třeba u sonetu, kde již při psaní musíte respektovat rozměr verše, rýmové schéma, počty veršů ve strofách, tematickou dyádu nebo triádu. Proto se (i v reakci na již přežilé postupy na pozitivismu) prof. Mukařovský rozhodl užít termín lépe vyhovující - struktura. Konkrétně u Tolkiena se tak dá demonstrovat to, co by se po staru zvalo ideový obsah a co se v myslích žáků mohlo dostávat do jistého sváru s obsahem věcným - nejde o fikční boj společenství lidí, elfů, trpaslíků a čarodějů se zlým "černokněžníkem" a jeho přisluhovači, ale o metaforu odvěkého souboje dobra a zla, v níž jsou naše životy jen součástí většího jeviště (jako je tomu u Dostojevského ve Zločinu a trestu), o reflexi úlohy "malého člověka" - jedince v dějinách, o smyslu/roli zla v životě ad. Je tedy nutno "jít za příběh"- ten nás odkazuje k jiné skutečnosti, potažmo k autorskému záměru. A protože se vše při recepci odehrává naráz, nejde to od sebe oddělit a děje se tak zprostředkovaně, vyhovuje znakové a strukturální pojetí literatury více než obsahově-formální (omlouvám se odborníkům za velké zjednodušování).
Aloise Burdu (ve skutečnosti prof. Pavla Janouška) snad ostatečně představil Josef Soukal.

Ygrain řekl(a)...

Jejda, starý dobrý Saussur a referenční trojúhelník... Děkuji za obšírné vysvětlení, s radostí zjišťuji, kolik jsem toho ještě nezapomněla.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Rádo se stalo.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Vraťme ji do škol, ale hlavně se nedotýkejme ničeho podstatného. To je celý návrh SUČJL.

Okomentovat