24.6.18

Události ČT: Tisíce lidí do školství

Stát plánuje rekordní nábor lidí do školství. Během příštího roku chce přijmout víc než 16 tisíc lidí. Žádný resort se tak výrazně v novodobé české historii nerozrostl.Video na webu České televize

Z doprovodného článku Do školství chce stát přijmout dalších 16 tisíc lidí na webu České televize vybíráme:

Třeba ředitelka Jiřina Zumrová z mateřské školy v Českém Brodě by do školky potřebovala přijmout minimálně tři další asistenty. Sehnat je v době rekordně nízké nezaměstnanosti ale vůbec není jednoduché. Přesto, že loni v listopadu vzrostly i ve školkách tarifní platy o patnáct procent. „Většina absolventů neodchází za praxí do školky, ale někam jinam, protože finanční situace ve školství je taková, jaká je,“ řekla Zumrová.

Téměř rok pak shání učitele matematiky třeba ředitel berounské základní školy Pavel Herold. Zatím marně. „Nepodařilo se ho sehnat. Stálo nás to, když to sečtu, tak to bylo asi padesát tisíc korun na inzerátech. Ale učitel není,“ řekl Herold.

Nejvíc nových zaměstnanců by mělo přijít do škol kvůli inkluzi – pět a půl tisíce, přes čtyři tisíce do mateřských škol, tři tisícovky kvůli silnějším populačním ročníkům do škol nebo dva tisíce pro speciální školy. „To číslo je potřeba chápat jako maximální možný počet, který bychom rádi dostali do školství,“ upřesnil ministr v demisi Plaga.

Ministerstvo školství připouští, že nabrat během jednoho roku víc než šestnáct tisíc pedagogů nebude pro školy a školky jednoduché. Vláda na to ve středu při projednávání rozpočtu předběžně vyčlenila pět miliard korun.
13 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Sci-fi a fantasy...

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Že by Bureš chtěl v menším zopakovat akci podobnou 77 000 do výroby?

Vít Tomis řekl(a)...

5 000 000 000 : 16 000 : 12 = (cca) 26 000. Včetně odvodů na ZP a SP, tedy v průměru to vychází cca 17 500 Kč hrubého měsíčně na nově přijatého pracovníka.
To bude nával kvalitních a vzdělaných uchazečů do škol. Pokud ještě někde mají osobní hodnocení, tak bude zrušeno úplně, aby se pokryly aspoň tabulkové hodnoty pro platy.

mirek vaněk řekl(a)...

Bláznovství. Kde je chtějí vzít? Tak jak to funguje to bude spíš znamenat odchod dalších lidí ze školství. Systém financování a zahlcenost papírováním a jinými školskými příživníky nic jiného nedovolí. Museli by nechat učitele učit(aby na to měli čas) a zvednout jim platy. Na administrativu najmout sekretářky. A všechny přídavné nepotřebné aktivity, které jen přidávají zbytečnou práci a narušují výuku odpálkovat mimo školy.

AP řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
AP řekl(a)...

Hm...tady je převis AP a žádná místa...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Nevěřím vládě ani nos mezi očima, ani uši mezi lícemi. Protože oči páni ministři pootevírají a uši natáčejí jen tehdy, kdy jim samým jdou tlusté do tenkých.

Eva Adamová řekl(a)...

"Pokud ředitelé nové kantory nepřijmou, bude si přesto moci jejich škola podle ministerstva financí peníze nechat. „Budou muset zabezpečit určité množství odučených hodin a na to dostanou peníze. Ty peníze se rozhodně brát nebudou,“ ubezpečila ministryně financí v demisi Alena Schillerová (nestr. za ANO).

Vláda chce příští rok také snížit počet takzvaných černých duší ve státní správě, tedy míst, která neumí úřady obsadit, a přesto na ně pobírají peníze. Počet neobsazených tabulkových míst má klesnout z téměř čtrnácti tisíc o víc než dvě tisícovky."

To se jeden fakt docela baví, vypadá to totiž tak, že se nám černé duše pouze přelijí ze státní správy do školství.

Janek Wagner řekl(a)...

Paní Adamová, mezi státní správou a školu je přeci jen rozdíl. Ve státní i veřejné správě fungují Parkinsonovy zákony a o peníze navíc se šábnou obvykle vedoucí pracovníci (jistě jste si přečetla například o odměnách náměstků jednotlivých ministerstev), případně se z toho platí specialisté, kteří by jinak šli do firemního sektoru.

Ve školství se musí hodiny odučit, takže tu jsou jen dvě cesty: najmout kohokoliv z ulice nebo zaplatit přesčasy. Když jsem učil na gymplu, kolegové měli 28hodinové úvazky, jinak by je ředitel na škole neudržel. Na druhou stranu jsme se nebyli schopni sejít na předmětovou komisi, o jiných vedlejších efektech radši ani nemluvme...

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Wagnere, přečetl jste si pořádně ten první odstaveček? A myslíte si, že když podle návodu, který uvedla Schillerová, peníze zůstanou na školách, i když ředitelé nenaberou další kantory a nebudou hodiny dělit, protože je k tomu nikdo pravděpodobně nebude nutit, že peníze navíc půjdou do kapes obyčejných kantorů? Moje zkušenost je jiná. O učiteli, který by měl 28 hodin úvazek na jedné škole, se člověk sem tam doslechne, ale v mém okolí jsem zatím žádného takového nespatřila.

Janek Wagner řekl(a)...

Paní Adamová, tak nám napište, kam jinam "peníze navíc" podle vás půjdou? Podle rozboru ČT půjdou na dělení hodin jen 2 miliardy. To jsou jen pár procent objemu...

Eva Adamová řekl(a)...

I ve školství platí:... a o peníze navíc se šábnou obvykle vedoucí pracovníci.

Ale ať to nevidím tak černě, variant bude jistě povícero.

1. Ředitel dostane peníze navíc, bude dělit hodiny, nabere nové kantory.

2. Ředitel dostane peníze navíc, bude dělit hodiny, nové kantory nenajde (zejména na matematiku, fyziku a angličtinu), navýší úvazky stávajícím kantorům, i když si myslím, že celá řada z nich až tak netouží po úvazku 28 hodin.

3. Ředitel dostane peníze navíc, nebude dělit hodiny, peníze mu podle Schillerové nikdo nevezme, navýší všem stávajícím kantorům osobní ohodnocení.

4. Ředitel dostane peníze navíc, nebude dělit hodiny, nenavýší osobní ohodnocení všem kantorům, navýší odměny jen některým oblíbencům a prostřednictvím zřizovatele i sobě.

A já si po mnoha letech zkušeností ve školství skutečně nedělám iluze, že varianta čtyři bude pouze ojedinělá, a to alespoň na základkách, kde je to mezi obcí a ředitelem většinou tak, že ruka ruku myje.

Ale naše škola bohužel spadá do kategorie páté.

5. Ředitel nedostane peníze navíc, ba naopak míň, ne že by musel propouštět, ale několika kantorům hrozí snížený úvazek či minimálně, aby řediteli zbylo alespoň na nějaké odměny pro sebe, nebudou mít ostatní ani Kč osobního. No tak ono také těch pět stovek, co máme teď, nikoho nevytrhne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

těch pět stovek

To jest co deset let slušná dovolená pro dva lidi v Bulharsku.
A přitom stačí, když si tři lidi mezi sebe rozdělí bez hodiny jeden celý úvazek v přepočetných hodinách.

Okomentovat