8.6.18

TOP09: Klíma: Mít alternativu je důležité, a tou je ve středním školství waldorfské lyceum

Po dlouhých čtyřech letech snažení se rodiče nejen v Českých Budějovicích dočkali, jejich děti budou moci po absolvování základní waldorfské školy v Budějovicích a Písku pokračovat ve studiu na waldorfském lyceu, kde od září nastoupí prvních třicet studentů. Kladné rozhodnutí ministerstva školství uvítal i náš předseda školského výboru krajského zastupitelstva Pavel Klíma, který zřízení waldorfského lycea dlouhodobě podporuje.


„Alternativa má existovat v kultuře i ve vzdělávání, to říkám jako výtvarník i ředitel veřejné školy. Možnost mít výběr je pro společnost velmi zdravé,“ vysvětluje svou podporu zřízení waldorfského lycea náš předseda Výboru Zastupitelstva Jihočeského kraje pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Pavel Klíma. Podle něj navíc už waldorfské školství v jižních Čechách dostatečně prokázalo kvalitu poskytovaného vzdělávání. Základní waldorfská škola úspěšně funguje už od roku 2006, tehdy ještě na Hluboké, a od roku 2008 v současných prostorách školy na českobudějovickém sídlišti Máj. Svou zásluhu na tom má podle Pavla Klímy i ředitelka školy Milena Vlčková.

Je symbolické, že se zřízení školy podařilo v době, kdy ve vedení krajské koalice působí i TOP 09 v rámci zastupitelského klubu PRO JIŽNÍ ČECHY. „Díky naší účasti ve vedení kraje máme možnost formovat krajskou vzdělávací politiku a jednoznačně jsme se tak postavili za zřízení waldorfského lycea jako logického pokračovatele již existujících dvou základních škol, v Českých Budějovicích a Písku. Svou roli sehrál i školský výbor, jemuž předsedám. Opakovaně jsme se totiž vyjadřovali k zamítavému stanovisku ministerstva školství,“ dodal Pavel Klíma, který popřál novým žákům školy, aby svým studiem ukázali, jak důležitá je role alternativního vzdělávání v naší společnosti.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Snad se dočkáme i alternativní waldorfské fakulty na Jihočeské univerzitě.

Jiri Janecek řekl(a)...

Ja se vic tesim na alternativni napravne-vychovna zarizeni s individualizovanym resocializacnim programem...

P. Vršecký řekl(a)...

Je třeba to dotáhnout do konce - alternativní zaměstnání ve státní správě a ze státního rozpočtu krmených neziskovkách pro absolventy tohoto typu "vzdělávání". Mimochodem - na ministerstvu spravedlnosti jeden v podstatě alternativní resocializační program, konkrétně pro propuštěné vězně, poměrně nedávno vymysleli. Podle mého zdroje už teď je jasné, že skončil absolutním fiaskem. Bez ohledu na realitu totiž vycházel z premisy, že stačí podat jim pomocnou ruku a dobré dílo se podaří. Když si nepřipustíme, že jde o gaunery, kterým flákání se a páchání trestné činnosti v podstatě naprosto vyhovuje, tak to přestane být pravda. A světe div se, nepřestala:-)

Nowak řekl(a)...

V JČ jsou 2 wladofské školy a na ně bude navazovat 1 wald. lyceum. Jenže Písek je od ČB asi 52 km. Takže žáci z Písku budou bydlet na internátě nebo lyceum bude navazovat jen na jednu ZŠ? Pokud bude poměr ZŠ : lyceum 1 : 1, tak je ta základka asi velikánská.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nebo lyceum bude navazovat jen na jednu ZŠ

To skoro vypadá na předpoklad, že téměř všichni absolventi waldorfské základní školy budou pokračovat na waldorfském lyceu. A tak jen pro orientaci v problematice něco málo informací o podstatě lycea podle Wikipedie:
'Absolventi získávají úplné střední odborné vzdělání, na rozdíl od absolventů jiných středních odborných škol a učilišť nezískávají kvalifikaci pro výkon povolání. Většina absolventů proto pokračuje ve vysokoškolském studiu. Lyceální studium je koncipováno jako obecně odborné s výrazně vyšším podílem všeobecného vzdělávání.'
Které konkrétní odbornosti se tedy waldorfská přípravka pro vysokoškolské studium týká?

Okomentovat