18.6.18

Tereza Chlubná: Využívejte technologie efektivněji, radí inspektoři učitelům. Pomáhat by jim mohli koordinátoři

Inspektoři v loňském školním roce testovali na 430 školách, jak učitelé používají ve výuce počítače, tablety a další digitální technologie. Podle zjištění by školy měly digitální technologie využívat efektivněji. Učitelům třeba inspektoři vyčítají, že žákům učivo často ukazují pomocí projektorů, ale už je nenechají, aby prezentaci sami vytvořili.Z doprovodného článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Kožíšková učí na gymnáziu Voděradská od roku 1988, tedy počítačového pravěku. Jak se vzdělává, aby mohla žáky učit programovat? „Když něco potřebuji, tak se snažím na internetu najít nějakou nabídku. A pak jdu prosit, jestli to škola zaplatí, nebo ne,“ vysvětluje učitelka.

„Dnes je hitem dělat webové stránky v aplikaci WordPress, takže jsme s kolegyní byli na jednodenním školení podívat se, jak to v něm funguje, abychom zjistili, jestli je to zařaditelné do výuky. Školení bylo velmi zajímavé, ale do výuky to zařadit nemůžeme, nejsme to schopni udělat technicky,“ doplňuje.


7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Právě na to, že mají učitelé často problémy s novou technikou nebo softwarem, upozorňuje i školní inspekce. Podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala by pomohlo, kdyby na školách vznikla pozice koordinátora, který by učitelům se zaváděním nových technologií do výuky pomáhal.

„Podporoval by práci učitelů, pomáhal by jim řešit problémy, aby ta hodina nebyla o tom, že učitel celou hodinu řeší technické problémy a efekt je nulový,“ vysvětluje Zatloukal pro Radiožurnál."

Uvědomuje si šéfinspektor, že tato funkce na školách už více než 15 let existuje? A uvědomuje si, že to přece nemůže fungovat tak, že koordinátor bude řešit technické problémy neschopných učitelů v hodinách? My jsme jen obyčejná malá základka a většina učitelů si umí základní věci kolem ICT v hodinách pořešit sama. Závažné technické problémy, se kterými se setkají kantoři v hodinách, se vyskytnou jen ojediněle. To ovšem neznamená, že není na škole potřeba ICT technik. Potřeba rozhodně je, ale jeho pracovní náplň by přece jenom měla být trochu jiná než dělat učitelům sluhu v hodinách.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Další v předlouhé řadě koordinátorů. Jen další důkaz toho, že ČŠI musí být zrušena. Třeba Zatloukal vezme někde tu pozici koordinátora.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Tak třeba když pořád mají to FINSKO, tak proč si nevezmou příklad z Suomen koulun tarkastus.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby ta hodina nebyla o tom, že učitel celou hodinu řeší technické problémy

A které technické problémy by to asi tak měly být? Systém buď funguje, a nebo ne. Pokud nefunguje, pak to není starost učitele, ale ředitele školy. Nebo snad učitelé opravují topení nebo protékající splachovadlo? Na to jsou snad také koordinátoři?
Pytlici měli za to, že didaktika a metodika předmětu se řeší v rámci předmětové komise vyšší měrou vzájemnosti a sounáležitosti mezi učiteli. Za to, aby sbor fungoval jako tým, je odpovědností ředitele školy. Není-li schopen či ochoten takové dělně pracovní prostředí vytvářet a rozvíjet, nechť se pakuje, odkud přišel. Nebo to snad také vyžaduje nějakého koordinátora?
A jak to mají s efektivním využíváním technologií v Zatloukalově inspekci?
Naposled dva efektivně zdatní školní technologové poučovali pytliky, že kvalita zpracování grafického obrazce poskládaného z několika segmentů vzniklých křivkovými operacemi sjednocení, průnik, rozdíl a vyloučení (inkscape) se dá odhadnout letmým pohledem. Pan Motejl jim pak musel připomenout, že se mají starat jen o věci, o které se starat mají.
Pytlici si také vzpomínají, jak jedna inspektorka hodnotila práci učitelů informatiky pouze chvalitebně proto, že ve škole bylo málo počítačů. Od takových inspektorů si pytlici nechají poradit velmi rádi.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Proč třeba nemá dodnes každý učitel zkoušku z ECDL a techničtí třeba ECDL Advanced, když to může mít povinný každý úředník třeba na min. zemědělství?
www.ecdl.cz.
Jinak ta praxe, ta je opravdu úsměvná, mohl bych o tom za ta léta napsat román na pokračování - Poď mě pomoc, nejde mě to tisknout! A vybrala jsi správnou tiskárnu? A to musím? Tak ji to ukážu a natiskneme to. Odchází se slovy: Tak si to zapamatuj, až to budu zase potřebovat... Jo jo.....
Nebo: Tak jsem se dnes helemese rozhodla, že si pustíme na daťáku film z Joutubu. Umíte to někdo pustit?
Nebo zkuste tohle: Co kdyby jsme se zítra odpoledne sešli v počítačovce a já Vám s tím Excelem ukázal aspoň základy? To jste ještě nikdy neslyšeli, jaké začnou padat výmluvy. Ha ha...…. Za dvanáct let jsem je na něco takovýho nenachytal…… ale koordinátor, ten to všechno zachrání.
A dívíte se jim za ty prachy?????? Jediné co pomůže přidat peníze (hodně) a znalosti vyžadovat. Jinou cestu já jako IT takypomahač nevidím....

Kety řekl(a)...

Jsem aktérem této reportáže. Stala jsem se jím náhodou, bez vlastního přičinění. Mám několik připomínek:
1, Reportáž z hodiny, ve které žáci pomocí html a css tvoří webové stránky, nemůže vypovídat NIC o využívání it technologií ve výuce ani o výuce programování.
2, Technické potíže s WordPressem jsou zcela specifické a nelze je dávat takto jako příklad.
3, Já jsem ICT koordinátor! Se spoustou jednoduchých věcí samozřejmě o přestávce poradit můžu, ale i já potřebuji IT technika/správce. A to je rozdíl!
Markéta Kožíšková

Nicka Pytlik řekl(a)...

Reportáž z hodiny, ve které žáci pomocí html a css tvoří webové stránky...

Vypovídá o schopnosti psát validní zdrojový kód, tedy neformátovaný text například v Poznámkovém bloku. To jest tvořit webovou stránku ve vrstvě strukturální a prezentační. To doopravdy nemá s informačními technologiemi nebo programováním mnoho společného. Obdobně jako psaní kódu vektorové grafiky ve formátu svg. Tedy bez animací.
Paní Kožíšková hezky ukázala, kde jsou limity zdejších inspekčních odborníků na vzdělání.

Okomentovat