27.6.18

Šárka Mrázová: Známkování je nástroj moci v rukou učitelů. Jen ničí chuť se učit, říká psycholožka Nováčková. Rodiče by za vysvědčení neměli dítě odměňovat

Známky ve škole o uplatnění v životě moc nevypovídají, říká uznávaná psycholožka Jana Nováčková. Jsou spíše mocenským nástrojem v rukou učitelů. Český školní systém je podle Nováčkové autoritativní a nedemokratický a přispívají k tomu i rodiče. Nad vysvědčením by si měli s dětmi popovídat a vést ho k sebereflexi. Nemluvit o známkách, ale o tom, co jim přišlo v jednotlivých předmětech nejzajímavější.

Z rozhovoru v iHNed.cz vybíráme:

Jste známou kritičkou známkování. Jak by se podle vás mělo ideálně ve škole hodnotit?

Především by škola měla poskytovat kvalitní zpětnou vazbu, bez ní učení nemůže probíhat. A měla by vést děti k sebehodnocení. Známkování spočívá v tom, že vás hodnotí někdo jiný. Známkování je významný mocenský nástroj v rukou učitelů. Je používáno vlastně jako nástroj vnější motivace - tedy jako odměny a tresty. Ty, jak doložily psychologické experimenty již před půl stoletím, ničí tu původní vnitřní motivaci. V případě školy to znamená chuť učit se. O rizicích trestů se možná ví trochu víc, ale o ničivém účinku odměn už tolik ne. Když člověk dělá něco z vnitřní motivace, tedy proto, že sám chce, a někdo mu za to nabídne odměnu, ten zájem to značně sníží. To je velmi důležité vědět. Jakmile nabízíte někomu odměnu za nějakou činnost, tu činnost tím degradujete. Jako byste říkala, že ta činnost sama o sobě nemá valnou cenu. A to se přesně děje ve škole - něco vědět, doopravdy tomu rozumět, to není tak důležité jako dostat odměnu - dobrou známku.

11 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

To je tedy expertní názor: Škola vytváří v dětech pocit, že pokud selhávají, můžou si za to samy.
Mělo by to snad být tak, že škola pomůže dětem najít viníka jejich selhání mimo ně samé? Nerozumím expertnosti věhlasné expertky.

Josef Soukal řekl(a)...

Nad p. Nováčkovou nemá smysl se rozčilovat, je to člověk jedné názorové krajnosti, který nedokáže přijmout, že známkování může být využíváno špatně i dobře.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škola vytváří v dětech pocit, že pokud selhávají, můžou si za to samy.

Pocit odpovědnosti, NE viny, za selhávání dětí mají nést jejich rodiče, lépe právní zástupci a zaopatřovatelé. Zřejmě dětem nevytvářejí vhodné prostředí pro dosahování úspěchu.

Jiri Janecek řekl(a)...

Clanky o burcaku se v bakalonovinach recykluji jednou rocne...

Moudra pani Novackove kvartalne... Neslo by to min casto? Nebo aspon cervene vyznacit, co je tam oproti minulu jineho? (i kdyz teda cervene ne, to pusobi ofensivne a mohlo by to ve mne vyvolat pocit nekomfortu...)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jen jakási pedagogická ideologie.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen jakási pedagogická ideologie.

Spíš jakási patologická ideologie.
Dítě by se mělo učit vyrovnat se i s pocitem neúspěchu. S úspěchem se srovná každý.
Pytliky by také zajímalo, jestli psycholog či psychiatr pozná, že on sám má problém?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jestli psycholog nebo psychiatr pozná, že on sám má problém? Těžko hledat psychologa nebo psychiatra, který nemá problém. A psycholog nebo psychiatr, který má problém, má zároveň nutkavou tendenci hledat u každého nějaký další problém. Znáte někoho, kdo by odešel od psychologa nebo psychiatra nemaje žádný problém? A tak psycholog nebo psychiatr nejenom hledá problém, ale také dělá problém i tomu, kdo nemá žádný problém.

Vít Tomis řekl(a)...

že vás hodnotí někdo jiný.
Jako v denodennim zivote, ze? A nema snad skola pripravit na zivot?

Jakmile nabízíte někomu odměnu za nějakou činnost, tu činnost tím degradujete. 
Predpokladam tedy, ze uvedena expertka nepobira plat. No, aspon ze tak.

P. Vršecký řekl(a)...

uvedena do Auly slávy organizace EDUin za inovace ve vzdělávání (2014)[

Co dodat...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Inovace ve vzdělávání? Nebo inovace v řečech o vzdělávání?

Pepa řekl(a)...

Známky ve škole o uplatnění v životě nemají co vypovídat. Známky ve škole vypovídají o tom, jak kdo zvládl nabýt vědomostí (pardón) kompetencí. Možná kdyby se bývalí žáci snažili tyhlencty vědomosti (pardón) kompetence pak užít v životě, dočkali bychom se i toho, že by známky ze školy vypovídaly o uplatnění v životě. To by pak možná NĚKTERÉ články vůbec nevznikly, o NĚKTERÝCH společnostech ani nemluvě, aniž by bylo slyšet o NĚKTERÝCH odbornících...

Okomentovat