19.6.18

Šárka Mrázová: Neúspěšní maturanti by mohli dostat alespoň status středoškoláka, navrhuje expertka z Cermatu

Na maturitní obory chodí i žáci, kteří neumí prakticky nic. Neměli by se na ně vůbec přijímat, řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz metodička Cermatu Eva Řídká. Bývalá profesorka matematiky na gymnáziu si myslí, že by maturita neměla být považována za něco, čeho musí dosáhnout všichni. Naopak současný trend umožnit maturitu všem se podle ní odráží i na vysokých školách. Česko je třetí nejméně úspěšnou zemí v tom, jak se děti na vysokých školách udrží, připomíná Řídká, v roce 1990 patřilo přitom mezi šest nejlepších států OECD v matematice.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Kritici jednotných přijímaček a státních maturit ale tvrdí, že tato selekce může bránit širokému vzdělání dětí…

My máme tu zkušenost, že když je někdo opravdu velmi slabý u přijímacích zkoušek, nebude lepší ani v dalším studiu. Není to tak, že by přijímací zkoušky z matematiky nebo českého jazyka, případně maturitní zkouška srazily na kolena perspektivního studenta tak, že by nepřekročil ani minimální hranici úspěšnosti. Student, který má potenciál, zkoušku zvládne.

Připadá nám ale nesolidní, když střední školy otevírají maturitní obory i pro žáky, kteří po devíti letech studia na základní škole nejsou schopni prokázat ani minimální znalost, a naslibují žákům a jejich rodičům skvělou budoucnost. Přitom už přijímací zkoušky odhalí, kteří žáci budou mít v češtině nebo matematice nepřekonatelné problémy.

Je zbytečné, když se od počátku maturitního studia žák trápí a tráví ve škole čtyři roky, aby splakal nad výdělkem. Myslíme si, že by maturita neměla být považována za něco, čeho musí dosáhnout všichni. Naopak současný trend umožnit maturitu všem se neblaze odráží i na vysokých školách. Jsme třetí nejméně úspěšnou zemí v tom, jak se děti na vysokých školách udrží.3 komentáře:

Jiri Janecek řekl(a)...

"Jak" se děti na vysokých školách udrží, zavisi na spouste faktoru...

Treba na tom, jak snadne je prijeti, na tom, jak jsou navykle systematicke praci, jak jsou natrenovany na prelezani latek...

Myslim, ze kdyz vsichni prijati zdarne dostuduji taky neni ideal... Zvlast pokud jich je pres polovinu rocniku a VS prakticky nejsou diferencovany.

Radek Sárközi řekl(a)...

Já už ty články, kde se vyjadřuje nějaký "expert" přestanu číst.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale to nic neřeší, nejdříve je třeba očistit všechny předpisy (které zmiňuje OŠ) o slovo maturita.

Okomentovat