28.6.18

Šárka Mrázová: Nestačí jen Ctrl+C a Ctrl+V. Žáci neumějí hledat informace a pracovat se zdroji, varuje inspekce

Nová zpráva České školní inspekce nepřinesla příliš pozitivní zprávy o stavu českého školství. Tentokrát se úřad zaměřil na informační a komunikační technologie (ICT) ve vzdělávání. Zjistil, že žáci na základních a středních školách při výuce nedostatečně pracují s moderními digitálními technologiemi. Jsou to třeba chytré telefony, tablety, nejrůznější softwarové produkty v podobě on-line vzdělávacích kurzů, "webinářů" nebo různých simulačních výukových programů.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Nedostatečnou praxi potvrzuje i zástupkyně ředitele ze Základní školy Kolín IV. Radka Olivová, která dříve učila na gymnáziu. "I když jsou ve škole hodiny informatiky, záleží, jak učitel žákům ukáže, co je podstatné. Ne jen informace najít, ale měli by vědět, zda jsou to vhodné zdroje. V tom určitě jsou rezervy. Děti informace vyhledají často jen s Ctrl+C a Ctrl+V," řekla Aktuálně.cz. Podle Olivové to souvisí i se čtenářskou gramotností, schopností dětí informace třídit a v pravý čas analyzovat.

Špatný výsledek gymnázií má podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse logické příčiny: gymnázia jsou všeobecným oborem, u něhož není tak nezbytně nutné využívat digitální technologie jako třeba v některých oborech odborných škol.5 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

jen méně než polovina si uvědomuje vliv informačních technologií na proměnu výuky ve svém předmětu.

Jak se měří, co si učitelé uvědomují? Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Tolik řečí o práci s informacemi, a pak ČŠI nabídne zcela tupé znalostní testy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kšeftař s IT pohrdá papírovými učebnicemi. Pochopitelně. Inteligentní novinář by se pro srovnání poptal kšeftaře s papírovými učebnicemi. Bída naší žurnalistiky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáci neumějí hledat informace a pracovat se zdroji

Umějí. Ale na netu je prd.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Že nestačé Ctrl+C a Ctrl+V? Ptejte se paní ministryně?

Okomentovat