15.6.18

RoboBraille spouští volně dostupnou službu pro konverzi českých dokumentů pro nevidomé, zrakově postižené a osoby s dyslexií

Po roce vývoje a lokalizace je služba RoboBraille nyní představena v Praze i českým uživatelům, kteří potřebují převést dokumenty do digitálního Braille písma, audio knih, digitální podoby a e-knih. Tato služba je volně dostupná všem nekomerčním uživatelům a je výsledkem spolupráce mezi RoboBraille Outreach a českými partnery. Financování tohoto tříletého projektu je poskytnuto formou grantu nadací VELUX Foundation.

“RoboBraille má za cíl podporovat inkluzi a samostatnost lidí s postižením v běžném vzdělávání a na trhu práce”, říká Tanja Stevns - speciální pedagožka s více než 25-letou zkušeností s výukou nevidomých a slabozrakých dětí v domovském Dánsku. V tomto projektu je paní Stevns projektovou koordinátorkou a spojkou s místními partnery v České republice. “Díky RoboBraillu jsme schopni zajistit dostupnost dokumentů ve vhodných formátech pro osoby s postižením, kdykoliv a kdekoliv jsou potřeba.”

Přístup k RoboBraillu je poskytován přes webové rozhraní. Pomocí webového formuláře mohou uživatelé nahrát dokumenty a sami rozhodnou, v jakém formátu je chtějí. Služba je schopna převést široké spektrum dokumentů do MP3 souborů, strukturovaných audio knih, e-knih a digitálních dokumentů v Braillu. RoboBraille může být také použit ke konverzi jinak nepřístupných či složitých dokumentů do formátů, se kterými se lépe pracuje.

Původně byl vyvinut k podpoře dětí a mladistvých na dánských základních školách před více než 10 lety a od té doby byl rozšířen do celé Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. S podporou všech hlavních a mnoha minoritních evropských jazyků, americké angličtiny, latinsko-americké španělštiny, arabštiny, ruštiny, čínštiny, japonštiny a korejštiny, je RoboBraille využíván mnoha akademickými institucemi, rehabilitačními centry a organizacemi na podporu inkluze a soběstačnosti lidí s postižením. Služba je volně dostupná všem nekomerčním uživatelům a k jejímu použití není nutná registrace.

Projekt českého RoboBraille je řízen společností RoboBraille Outreach, dánskou nestátní neziskovou organizací, ve spolupráci se školami, univerzitami, organizacemi pro postižené a rehabilitačními centry v České republice. Tříletý projekt je financován formou grantu nadací VELUX Foundation a je to dar českému národu.

Slavnostní zahájení české verze služby RoboBraille proběhlo 8. června 2018 v 11hod na MŠMT Karmelitská 7, 118 12, Praha 1.

RoboBraille najdete na www.robobraille.org.

Žádné komentáře:

Okomentovat