20.6.18

Radka Kvačková: Jedničky úspěch nezaručí. Školní vysvědčení má nulovou vypovídací hodnotu

Mohl využívat výhod vzdělání, ale neustále trápil svého otce nevalnými studijními výsledky. „Nezajímáš se o nic, jen o střelbu a psy. Budeš ostudou svou i celé své rodiny,“ psal ten rozhněvaný tatínek nezdárnému synovi do internátní školy.

Proč ho citujeme? Protože syn, který nezazářil ani na univerzitě, utekl z medicíny i z práv a na teologickou fakultu přešel jen proto, že byla nejlehčí, se jmenoval Charles Darwin a všichni ho známe jako jednu z klíčových postav světové vědy.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Také matematik, zakladatel několika soukromých škol a průkopník testování v Česku Ondřej Šteffl bere známky s rezervou: „V polovině gymnázia jsem měl na vysvědčení šest čtyřek. Ale ani mé čtyřky, ani jedničky u maturity za celých 44 let nikoho, ale vůbec nikoho, nezajímaly,“ napsal do jednoho ze svých sloupků a pokračoval: „Většina rodičů nějak tuší, že ve známkách to není, přesto se pořád ptají – tak co, jaké jsi dnes dostal/a známky? Je to pochopitelné, vždyť přece chceme, aby naše děti byly co nejlépe připraveny do života, aby jej prožily smysluplně, spokojeně, šťastně. Jenže to jedničky nezaručí.“

8 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A výsledky přijímacích testů úspěch zaručí?

mirek vaněk řekl(a)...

Nemá.

Když má někdo na vysvědčení samé jedničky, znamená to, že se je schopen naučit a bude asi zodpovědný. Pokud tam má čtyřky a pětky, je to někdo, kdo se učit nechce a nebude a tedy ani dělat nebude. Jako zaměstnavatel mám jasno, koho přijmu.
Ten první může něco studovat, třeba medicínu nebo novinařinu či umění. Ten druhý může podnikat na hraně či za hranou zákonů, pokud si je bude schopen zapamatovat. Oba mohou být úspěšní, podle různých hledisek. Ten druhý, podle hlediska úspěch = bohatství a popularita, tedy pokud Al Caponeho považujeme za úspěšného muže.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V polovině gymnázia jsem měl na vysvědčení šest čtyřek.

Čtěme jakože:
"A vidíte! Dotáhl jsem to až na odborníka na vzdělání."
Ano. Klasifikační stupeň 'výborně' hovoří o tom, že podle klasifikačních pravidel dané školy žák z nejméně například 85 % odvedl práci a dosáhl výsledku požadovaných příslušným školním vzdělávacím programem. Tedy za předpokladu, že učitel není trdlo, které rozdává jednušky zejména proto, aby se zalíbíl žákům a řediteli školy, a že možná ani netuší podle jakých kritérií by měl práci žáků hodnotit, je-li vůbec jaká.
No a co? Darwin utekl ze studií, Šteffl měl čtyřky na gymplu a pámbu ani jednu třídu obecné školy. No a co?

Eva Adamová řekl(a)...

To, že Darwinovi, Gaussovi, Einsteinovi či Edisonovi nepřirostla školní výuka k srdci je všeobecně známé. Jen mi nějak uniklo, že se k těmto osobnostem řadí i Šteffl. Je také známé, že nadprůměrně inteligentním lidem skutečně klasická školní výuka nevyhovuje. Je ovšem naprostá pitomost zkušenost s malým procentem géniů zevšeobecňovat na celou populaci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škola k srdci nepřirůstá především rodičům géniů a hlupců.
Poslední dobou tato nesourodá skupina nad očekávání bytní.

Jirka řekl(a)...

S Darwinovskou pracovitostí a tahem na bránu by uspěl i blb. Pokud žákům i velmi nadaným chybí, pak jim bude vadit i klasický život. Málokdo jejich genialitu ocení. Nebude zač.

Nowak řekl(a)...

Radka Kvačková svým novinářskou prací významně ovlivnila školskou reformu spojenou se zaváděním RVP. Vysvětlila učitelům i rodičům, jak je reforma vlasně míněná, k čemu má mířit. Stav českého školství je tak ze značné části jejím dílem.
Díky!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stav českého školství je tak ze značné části jejím dílem.

Pokud se orgánům činným v trestním řízení nepodaří prokázat, že tak činila s úmyslem se obohatit, a že se také i obohatila, nehrozí jí za to ani náhrada škody způsobené české vzdělanosti, natož aby jí napařili pár let za obecné ohrožení.

Okomentovat