19.6.18

Eva Brendlová: Praze zoufale scházejí učitelé. Magistrát je „loví“ na benefity

Ministerstvo školství slibuje růst tarifních platů, magistrát posílá peníze na odměny a přiděluje byty. Přesto se do vyučování nikdo nehrne a školy mají problém sehnat pedagogy. V kombinaci s baby boomem vznikla v Praze kritická situace.

Z článku v Pražský.Deník.cz vybíráme:

Na nedostatek kvalifikovaných učitelů ředitelé upozorňují už dlouho. Rodiče dětí z libeňské Základní školy Bohumila Hrabala nyní dopady pocítili v reálu. Aby měl kdo učit budoucí prvňáky, rozpouští se několik tříd a děti budou přerozděleny do jiných kolektivů. Opatření se týká i současných žáků prvních tříd. Ti si budou muset po roce zvykat na nové kantory i spolužáky.(...)

Ředitelka školy Irena Trojanová to odmítla komentovat. "Organizační uspořádání školy a personální zabezpečení je věcí školy a dotčeným osobám jsem celou záležitost podrobně vysvětlila v rámci třídních schůzek. Pokud mají rodiče další dotazy, mohou se na mě obrátit," sdělila Trojanová Pražskému deníku.

Situace podle ní vznikla kvůli nedostatku učitelů v Praze i zbytku republiky. "Stát garantuje základní vzdělávání, odpovědnost za jeho zajištění legislativně přesunuje na ředitele škol, ale nevytváří pro to podmínky. Dle mého názoru by akutní nedostatek vyřešila možnost studentů pedagogických fakult z vyšších ročníků jít na zkrácené úvazky do škol," navrhla Trojanová.

Žádné komentáře:

Okomentovat