15.6.18

Otakar Schön: Programování se má stát běžným předmětem ve škole, s výukou pomáhají roboti. Předmět naráží překvapivě na odpor rodičů

Programování se má stát součástí osnov českých škol, pomáhá porozumět fungování elektronických zařízení. V současnosti se programování učí jen na výběrových školách nebo v kroužcích pořádaných často dobrovolníky. S výukou pomáhají jednodušší roboti, které lze programovat skládáním příkazů podobně jako se skládá puzzle.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Za kritickou označila situaci ve výuce informatiky ve školách i Česká školní inspekce. Podle jejího zjištění se v mateřských, základních i středních a vyšších školách používá zastaralá technika a připojení k internetu není dostatečné. Hlavním limitem vybavenosti škol jsou finance. Jedním z možných řešení je použití levnějších počítačů, jako jsou například chromebooky, počítače s jednoduchým a bezpečným systémem od Googlu. Ty dominují americkému školství, kde si ukrajují stále větší podíl na úkor počítačů s Windows či tabletů od Applu. I v Česku, kde je stále nejrozšířenější operační systém Windows, se už objevují první třídy vybavené chromebooky nebo tablety s Androidem, jejichž popularita v evropském školství roste.

Čeští školáci a studenti se v rámci hodin informatiky učí pracovat jen s konkrétními aplikacemi místo toho, aby se používání moderních technologií prolínalo celou výukou. Do jiných předmětů se tak informatika dostává většinou jen na základě iniciativy učitelů nadšenců nebo aktivních rodičů žáků dané školy.

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

I zastaralé osnovy ale dávají učitelům informatiky možnost si náplň výuky upravit.

Pytlici nevědí přesně, kde autor této úvahy žije, nebo odkud sem přišel, ale snad že by se mu mělo taktně a ohleduplně říci, že žádné osnovy nikomu nic nedávají, protože máme rámcové vzdělávací programy, a také že než vstoupí do veřejného prostoru s úvahami, co by se mělo, měl by si ujasnit, co je. Aby nebyl za pitomce.
Pytlici prolétli text je zběžně, ale ke svému překvapení nikde nenarazili, na to 'překvapivé narážení na odpor rodičů'. Ale třeba něco přehlédli. Věcnou hodnotu článku výrazně limituje i skutečnost, že v textu zcela chybí zmínka o překně měnící se době. Ale možná je skryta mezi řádky. Tak alespoň že to biflování bylo řádně zdokumentováno.

krtek řekl(a)...

Neexistující učitelé budou na neexistujících počítačích učit abstraktně myslet (nic jiného programování není). Finsko, Hejný, Scratch, unschooling, hurá!
Jsou experti ochotni se trvale vzdát poloviny svého platu ve prospěch školství? Jsou ochotni vést kroužky robotiky, doučovat matematiku, češtinu cizince? Ne? Tak jo, raďte dál...

Radek Sárközi řekl(a)...

A to programování budou učit roboti. :-)

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Koncem srpna pořádáme pro ucitele kurz Pythonu s metodikou. Zájemci mailujte, bratr Google napoví adresu.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Budoucnost patří Aluminiu! Vzdělání je všeobecné. Vize o tom, že každý bude programátor, jsou už asi 50 let zcela mini mísu. Ale žvanit o tom bude asi moderní pořád.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Příznakový registr procesoru Intel 8080A je věčný!!!
Kam se na něj hrabe lidská blbost...

Jirka řekl(a)...

Pokud předmět naraží na odpor některých rodičů, pak je to dobrá zpráva. Někteří rodiče mají své děti opravdu rádi, přejí jim šťastný život, a proto jim od mala nelžou o jejich reálném nadání a schopnostech.

Okomentovat