15.6.18

MŠMT: Ministr školství s premiérem jednali o další podpoře pedagogických fakult

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se spolu s premiérem Andrejem Babišem setkali s děkany pedagogických fakult, jednali o dalších podpoře škol vzdělávajících budoucí učitele. V příštím roce by měly pedagogické fakulty dostat víc peněz na platy vyučujících, ale také na posílení studentských praxí. Ministr Plaga chce zvýšit zájem studentů o práci učitele také navyšováním učitelských platů a posilováním prestiže pedagogického povolání.„Není možné, aby průměrná mzda toho, kdo učí budoucí učitele, byla nižší, než je průměrná mzda v regionálním školství. To znamená, že ruku v ruce s navyšováním prostředků a platů v regionálním školství se musí zvyšovat i odměňování na fakultách vzdělávajících učitele,“ upozornil ministr Plaga.

Už nyní získávají fakulty vzdělávající učitele peníze navíc na zlepšení platů vyučujících a také na větší zapojení studentů do praktického vyučování a kvalitnější inovativní výuku. Letos se jednalo 165 milionů korun, přičemž 95 milionů jde na navýšení platů na pedagogických fakultách a 70 milionů je určeno na posílení praktické výuky na všech fakultách připravujících učitele. V příštím roce navrhuje ministr na tyto účely vyčlenit celkem 200 milionů korun, tedy o 35 milionů víc než letos.

Přilákat mladé lidi do školství by měly také zvyšující se platy učitelů. „Pokud aspoň 70 % procent absolventů fakult připravujících učitele bude nastupovat do školství, tak se nám podaří zastavit přirozený demografický úbytek učitelů,“ uvedl ministr s tím, že nyní jde učit jen asi polovina absolventů s pedagogickým vzděláním. Loni v listopadu se tarifní platy učitelů zvýšily o 15 %. V příštím roce by se měly navýšit o 10 % v tarifu a další část peněz by měla jít na posílení motivační složky platu. Cílem je, aby v roce 2020 brali učitelé 130 % průměrné mzdy v ČR, tedy asi 45.000 korun.

1 komentář:

Tlumočník řekl(a)...

Tak loni nám přidali 15% do tarifů, poprvé po mnoha letech slušné zvýšení. Letos ale nedostaneme nic, příští rok 10% do tarifů. Opravdu si ti zodpovědní myslí, že tímto tempem dosáhneme někdy 130% průměrné mzdy? Už vidím ty zástupy absolventů, jak se ženou do školství. Začínám se bát o místo.

Okomentovat