20.6.18

Michaela Bůnová: Učitelé v technologiích tápou, často končí u powerpointu, zjistila inspekce

Učitelé často neumí efektivně využívat digitální technologie ve výuce. Ukázalo to šetření České školní inspekce, do kterého se zapojilo 430 škol. Učitelé mnohdy končí u powerpointových prezentací a do využívání technologií žáky nezapojují.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Většina učitelů vnímá využití informačních technologií především jako doplnění klasické výuky. Nejčastěji končí u toho, že místo psaní na tabuli promítají powerpointové prezentace. To je v pořádku, ale určitě to nestačí,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Jen málo učitelů si podle něj uvědomuje vliv informačních technologií na výuku.

„Přitom digitální technologie mají na výuku významný efekt. Je prokázané, že zvyšují atraktivitu výuky, aktivizují žáky k tomu, že jenom nesedí a neposlouchají, ale sami se věnují výukové činnosti atraktivním, zajímavým způsobem, který v nich probouzí zájem o řadu věcí, dostává je do jádra dění,“ sdělil iDNES.cz Andrys.

Upozorňuje, že je velice důležité, aby učitelé digitální technologie více zapojili do výuky, a to nejen v hodinách informatiky, ale především v jiných předmětech například prostřednictvím nástrojů, jako jsou vzdělávací kurzy, webináře, otevřené vzdělávací zdroje nebo výukové programy.

25 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Upozorňuje, že je velice důležité, aby učitelé digitální technologie více zapojili do výuky, a to nejen v hodinách informatiky, ale především v jiných předmětech například prostřednictvím nástrojů, jako jsou vzdělávací kurzy, webináře, otevřené vzdělávací zdroje nebo výukové programy."

A uvědomuje si ČŠI, že dobrých výukových programů vhodných pro přímé zapojení žáků v konceptu 1:1 je jako šafránu? Především pro střední školy není téměř nic. A ani s těmi otevřenými vzdělávacími zdroji, které by byly vhodně přizpůsobené věkovým zvláštnostem žáků, to pravda také není žádná sláva. Představa, že nechám děti na základce zpracovávat informace z internetu do prezentací apod. a oni se v těch kvantech mnohdy i nesmyslných blafů zorientují je značně naivní. Ani 90 % středoškoláků to nezvládá, a problém je i u vysokoškoláků. Zamyslel se někdy někdo, kdo toto vehementně propaguje, proč asi kdysi vznikly učebnice?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kdo umí, učí, kdo neumí, radí. Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Janek Wagner řekl(a)...

Je obdivuhodné, že oba komentující problematice evidentně nerozumí. Andrys by třeba měl učitelům vysvětlit, jak využívat v hodinách webináře. To by jistě bylo veselé...

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Webináře? Na hodině? Snad jen jako ovládání aplikace a aby si to zkusili, až bude webinář pro nepřítomné...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici končí u impressu.

Jirka řekl(a)...

Děkuji za opojnou představu výuky páchané formou webinářů. Byť jen ukrytý ve svém velíně v digitálním šeru za hukotu servrů, cvrkotu tvrdých disků a blikotu svičů byl bych šťasten. Citlivé žactvo by nebylo stresováno pohledem na chřadnoucí tělesnou schránku vyhořelého kantora a rodiče by měli o důvod méně ke stížnostem.
V nastalém rauši snadno překonám i pár zbývajících dnů plných skotačícího žactva, které se většinou neurvale těší na odpočinek po desetiměsíčním odpočinku ve škole. S přiblblým úsměvem probdím i pár trudných klasifikačních nocí.
Pak dovča a v září budu zase prahnout po radách k nezaplacení, které pro nás chystá inspekce školní. Ta naše česká, celorepubliková.

Pepouš řekl(a)...

"Šetření podle ní také ukázalo na velké rozdíly mezi nižšími stupni osmiletých gymnázií a druhými stupni na základních školách."

Tak pokud na tohle ČŠI potřebuje šetření a nakonec se diví výsledku, tak to jsou opravdu ti praví odborníci na slovo vzatí. A potom že prý učitelé tápou...

Nicka Pytlik řekl(a)...

velké rozdíly mezi nižšími stupni osmiletých gymnázií a druhými stupni na základních školách

Pytlici ten článek nečetli, a kdoví jestli budou, a tak nevědí, jestli se ty rozdíly týkají žáků, a nebo učitelů. Pokud žáků, pak pytlici ze zkušenosti vědí, že na vyšším gymnáziu se ty rozdíly víceméně srovnají. Přinejmenším čtyřletí za osmiletými zase až tak moc nezaostávají, a šestileté předčí v mnoha ohledech. Ne-li ve všech.
Konkrétně pytlikojc letošní poloviny prvních ročníků čtyřletých strčí stejnolehlé šesti i osmileté do kapsy hravě.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Tak nakonec máme děti učit co jsou zprávy a co jsou blafy a plané kecy. Tak pro ně máme příklad, na kterém můžeme ukazovat jak zprávu, která nemá žádnou informační hodnotu. Prej webináře do výuky. Ví ten člověk vůbec, co to je?

Pepa řekl(a)...

Do dneška jsem nevěděl, co je webinář, tak jsem si to vygůglil: "Webinář je živá forma online komunikace, která probíhá prostřednictvím Internetu pouze přes webový prohlížeč. ... V největší míře se webináře používají pro předání přínosných informací nebo představení a školení na určitý produkt či službu." (zdroj - wikipedie).
Jestli to správně chápu, tak si to pan náměstek představuje tak, že žáci nebudou komunikovat se sousedem v lavici či spolužákem na druhém konci třídy či kantorem přímo, ale prostřednictvím těch moderních udělátek. A to je bude motivovat k lepším výkonům v učení.
Napadá mě klasik: Císařpán je vůl - a korunovanej.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Nebo třeba zapojte děti do výuky přes Facebook - nápad. Ale oni tam do 15 let nesmějí, tedy zatím do 13. Takže asi tak. Výukové programy prakticky nejsou, a když tak za tvrdé peníze, peníze z projektů se promrhali na nějaké DUMy, jejich praktický přínos je většinou prdlačka kverlačka, namísto aby se takové programy nechali vytvořit profíkům.
Koncepce žádná, RVP, které by jednoznačně požadovaly používání počítače i v jiných předmětech nikde nic. Takže se vesele budeme učit zkracovat zlomky, vytýkat před závorku, počítat úroky na kalkulačce, ale že je tady nějaký Excel, a že by se měl dávno v matice učit, to nikoho netrápí. Dokud to nebude v RVP, nikdo s tím nic nenadělá.
Jenže se běžte podívat do praxe. Jestli tam opravdu ty determinanty používají.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Dobrou školu dělá dobrý učitel a ne počítač. Mohli byste to někdo říct školní inspekci?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobrou školu dělá výborný ředitel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobrý učitel dělá výbornou školu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Dobrou školu nedělá školní inspekce.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ostatně ta měla být už dávno zrušena!!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Už nás zase vybrali. Proč to nikdo nezastaví???

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nám vybrali přírodovědnou gramotnost. Kde to vlastně v RVP ZV je?

Pepa řekl(a)...

Pane N, se vší úctou, excel v matematice může být nejvýš nadstavba, navíc potřebná a smysluplná jen někde. Zlomky s tím nezkrátíte a když, tak bez pochopení....

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jestli jako nadstavba, nebo podstavba je úplně jedno. Ale proč se tam neučí vůbec. A ještě se informatikům laje, že učí aplikace, namísto toho aby algorytmovali.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Přijde už někdo v roce 2018 s koncepcí výuky, která bude počítače používat alespoň tak, jak se používají v praxi? Copak nevidíte ten propastný rozdíl? To fakt budeme ještě deset let čmárat na tabuli a biflovat vzorečky a mrtvé básníky? A ještě tvrdit takový blbosti, že to zachrání programování od první třídy?
To opravdu nikdo nevidí, jak je ten král nahý? Že potřebujeme úplně jiný způsob výuky? Že škola přestává děti zajímat a že do ní chodí neradi a považují ji za opruz? Protože nového se tam mnoho nedovědí. Prosedí hodiny a hodiny ve třídách na přemětech které dávno překročili úroveň všeobecného vzdělávání a o nějakém individuálním přístupu se stále jenom pěkně povídá. Nechodí nikam na exkurze, nechodí do praxe. Aby dodrželi hodiny v ŠVP. Známky, známky a zase známky. Honba za číslíčky a váženým průměrem. A když chce někdo něco dělat úplně jinak tak je hned ten co nepochopil RVP a ŠVP a kompetence a další podobné bláboly. Proč třeba gymnázia nemají bývalé směry. proč musí takový oktaván, vyloženě technicky zaměřený šprtat mozkomíšní pleny a atribut verbální? Nebo třeba sedět na předmětu etická výchova. Ale informatiky máme hodinu a ani to ne týdně. Ještě do toho nablijte brannou výchovu a bude dokonáno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A ještě se informatikům laje, že učí aplikace, namísto toho aby algorytmovali.

Snad jen to trdlo si může myslet, že při práci s aplikacemi se nealgoritmuje. Lépe, 'posloupnost konečného počtu elementárních kroků vedoucí k vyřešení úlohy' je 'logicky slovně vyjádřena' při každé práci, která není 'zaběhaná dovednost daná dlouhou zkušeností'.
Tak třeba vektorová grafika. Nechte žáky sestavit RGB model ze segmentů podle předlohy pomocí křivkových funkcí sjednocení, průnik a rozdíl. Zaalgoritmují si dosytosti. Trdlům navzdory.

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč musí takový oktaván, vyloženě technicky zaměřený šprtat mozkomíšní pleny

Technicky zaměřený žák by se býval mohl realizovat na odborné škole.
A také bez hudebky a mediální výchovy...

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Pytlíci vědí že i obyčejný recept na bábovku je plný algoritmů. A je to pravda. Ale taky asi vědí, že ti, co tu tapetují zprávy významem programování a jak finské děti v první třidě naprogramovaly tu Nokiu, tak co je a není algoritmus ani netuší....

Jo a k té druhé zprávě q kam byste na střední školu poslal například budoucí lékaře? Nemají moc na výběr. Přitom by stačilo, aby měli gymply směr, kde bude třeba místo fyziky víc biologie. To totiž tak kdysi bylo. Jen nevím proč to zmizelo.....

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby měli gymply směr, kde bude třeba místo fyziky víc biologie

Budoucí lékaři tu fyziku potřebují ne méně než biologii.
I ta maturita by se šikla. Jakože přijímačky, a tak nějak podobně.

Okomentovat