11.6.18

Michaela Bůnová: Příliš pravěku, málo novodobých dějin. Výuka dějepisu ve školách zamrzla

Zakonzervovaná výuka dějepisu na českých školách se možná promění. Národní ústav pro vzdělávání se chystá na úpravu rámcových vzdělávacích programů, která má mimo jiné vést k tomu, že by se děti více učily i o moderních dějinách. Nyní na ně kvůli pitvání dávných staletí nezbývá mnoho času.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Rok 1989? To byl rozpad Československa?“ tipovala studentka pražské střední průmyslové školy, kterou iDNES.cz oslovil. Jiný student si zase neuměl nic představit pod pojmem Pražské jaro. „Řekl bych, že to souviselo s kulturou,“ krčil rameny. Nutno podotknout, že se jednalo o studenty prvního ročníku střední školy, kteří mají za sebou tři roky dějepisu na základní škole.

Právě na to, co se stalo v roce 1989 či 1968 se středoškoláků nebo žáků základních škol každoročně ptají média. Jak dokazují i příklady výše, spousta z nich netuší, nebo tipuje špatně.

Ačkoliv se dějepis učí povinně od šesté do deváté třídy na základních školách a také na většině středních škol, studium probíhá chronologicky. V praxi to znamená, že učitelé s šesťáky začnou probírat pravěk a v průběhu čtyř let se postupně prokousávají až k problémům současnosti. Na střední škole se situace opakuje. Učitelé často nestíhají učivo probrat a moderní dějiny dohánějí až ke konci čtvrťáku.

8 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A do roka a do dne bude paní Bůnová halekat, že žáci nevědí nic o pravěku.

Jirka řekl(a)...

Já jsem pro hodně myšlení. Pak přijdou žáci i experti na to, že neexistují snadná řešení, která jak mávnutím kouzelného proutku pomohou všem stejně.

Radek Sárközi řekl(a)...

Dějepis v RVP ZV se moc nepovedl. Nevím o tom, že by už na NÚV byla pracovní skupina pro dějepis...

mirek vaněk řekl(a)...

Jedna zájmová skupina přetlačí druhou. Vždyť stejně záleží na učiteli. Co je oblíbené téma učitele, to si na škole prosadí. Nejhorší je, když si to prosadí na celostátní úrovni a ještě to úředník doupraví a vznikne paskvil.
Že nestíhají probrat je kec. Žádný dějepisář neučí rád moderní dějiny, protože to zavání politikou a pohled na ně je rozporuplný. Pokud takový je, ať se přihlásí.

Má autorka článku jasno, co je to pravěk?

Novodobé dějny se rozebírají i v občance a literatuře. Takže to, že žáci neznají co bylo v roce 89 či 68 se posílením kapitoly v dějepisu nezmění. Státem podporovaný ignorant zůstane ignorantem.

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Unknown řekl(a)...

Co byste ještě chtěli? Nejdříve jste se prali za to, aby žáci "nebiflovali" faktografii. Teď vám šíleně vadí, že ji tedy někteří neovládají.

Nowak řekl(a)...

Novináři ve videu se ptají na pražské jaro a vyznívá to , že mládež je nevzdělaná, protože neřekne "Dubček!", ale hudební festival. Ale Pražské jaro je hudební festival.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Novináři ve videu se ptají na pražské jaro a vyznívá to , že mládež je nevzdělaná, protože neřekne "Dubček!", ale hudební festival. Ale Pražské jaro je hudební festival.

A to osvědčuje profesionalitu, kvalitu a inteligenci novinářů.

Okomentovat