11.6.18

Markéta Šrajbrová, Šárka Mrázová: Od ideálů k vyhoření. Chronickým pracovním vyčerpáním jsou podle průzkumu ohroženy až dvě třetiny českých učitelů

Na začátku je nadšení, ideály a zápřah. Pokud si ale člověk nedá pozor, může skončit vyčerpaný a na dně. Zaměstnance před vyhořením chrání i správně nastavené pracovní prostředí. V nemocnicích a školách se to ale zatím moc nedaří.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Padesátiletý Miloslav Hubatka strávil téměř celý svůj profesní život ve vedení škol, nejdříve jako zástupce, pak deset let jako ředitel. Když tehdy nastoupil do funkce, začal šéfovat velké škole, která se ze tří sloučila v jednu. Jeho práce byla hektická a nevypočitatelná. Řešil spoustu organizačních a legislativních problémů a v práci trávil i 70 hodin týdně. Únavu na sobě pocítil až za čas. Trvalo ale ještě dalších šest let, než skončil. "Pády do vyhoření byly pravidelné. Když začaly prázdniny, odpadl jsem. A tak to bylo každý rok," říká.

Že potřebuje změnu, cítil už dlouho. Přesto se dál držel svých vizí. Zdravotní potíže se ale vracely častěji. "Byly to migrény, stavy vyčerpání, bolesti zad, tiky v obličeji, nespavost. Zablokoval jsem se a skončil v nemocnici. Když se probudíte, zjistíte, že jste tam nejmladší, a vyjdete ven s berlemi, řeknete si, že je něco špatně," vzpomíná Hubatka.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Jo jo. A to musí vyhořet jeden ředitel, aby si někdo všiml desítek vyhořelých učitelů. Tohle je další problém školství,který bude s velkou slávou objeven a možná za 5 let i řešen. A při tom těch výzkumníků a zlepšovatelů, co školství má.

Nicka Pytlik řekl(a)...

před vyhořením chrání i správně nastavené pracovní prostředí

Jak takové správně nastavené pracovní prostředí vypadá, jaké má parametry, kdo jej vytvářítvoří a jak se měří ty parametry? A kdo nese odpovědnost za problémy z nesprávně nastaveného prostředí plynoucí? Kdo zpopelněného učitele odškodní?
To by pytiky zajímalo.
A mohli by případně vyhořet i odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoři? Nemusí najednou šmahem. Stačilo by tak nějak postupně v horizontu nadcházejících prázdnin.

Jirka řekl(a)...

Mohou i zahořet. Nova, supernova!

Okomentovat