8.6.18

Karel Gargulák: Heterogenita výsledků žáků ve vztahu k jejich socio-ekonomickému zázemí v rámci mezinárodního testování OECD - PISA 2015

Tenhle můj oblíbený graf je odpovědí všem "gaussistům", kteří jednoduše tvrdí, že "distribuce IQ" (což je sám o sobě naprosto hloupý indikátor k měření znalostí, vědomostí, schopností, kompetencí, čehokoliv) je "ve společnosti" jednou provždy daná. A je dokonce ve všech společnostech "stejná". Heterogenita výsledků žáků dílčích zemí ve vztahu k jejich socio-ekonomickému zázemí v rámci mezinárodního testování OECD - PISA 2015 tuto neempirickou domněnku samozřejmě vyvrací (tím samozřejmě není popřeno to, že jsou lepší a horší žáci). Jen jednoduše "nejde o nějakou danost". Cílem vzdělávání a vzdělávacích systémů jednotlivých zemí, by mělo být primárně maximálně rozvinou vzdělávací potenciál každého jednotlivého žáka. Mnohé vzdělávací systémy si to uvědomují. A nejde jen o "bájné" Finsko - ale v podstatě o jakoukoliv zemi, kde vzdělávání berou skutečně vážně a nesnaží se vlastní problémy a neschopnost házet "na hloupé žáky a studenty".
Prezentace OECD

3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Komentáře z FB:
Nejde spíše o boj s bludy, které jsme sami vytvořili? Když budete i úplného nešiku deset let učit vyřezávat píšťalku, nakonec to nějak svede. V principu půjde o úroveň toho posunu. Podle "negaussisty" Mikuláše Beka se musíme smířit s tím, že úroveň zralosti, kterou jsme si dříve spojovali s maturitou, se dnes získává až v bakalářském studiu. A Ondřej Šteffl nedávno v bezelstně napsal, že pro část vysokoškolských studentů by bylo lepší, kdyby je vzdělávali středoškolští učitelé. Takže nemá on ten "gaussista" Zíka vlastně pravdu? Nevšiml jsme si, že by někde tvrdil, že máme ke studiu na SŠ přijímat žáky podle Gaussovy křivky, či dokonce přesně podle Gaussovy křivky. Jen naznačil, že ze čtyřkaře ze ZŠ ve valné většině případů neuděláte nikoho jiného než maturanta, který bojuje o to, aby maturitu vůbec udělal. Střední škola v jeho případě není zejména v matematice nic víc než převážně pilování základoškolského učiva (jak konstatují vyučující).
-
"Cílem vzdělávání a vzdělávacích systémů jednotlivých zemí, by mělo být primárně maximálně rozvinou vzdělávací potenciál každého jednotlivého žáka." Opravdu? A co když se chce žáka rozvíjet jen v některých oblastech? A kdy se tohle rozvíjení dovrší? V devatenácti, v pětadvaceti, ve čtyřiceti? Není vzdělávací politika také otázkou efektivity? K čemu nám jsou desítky tisíc maturantů, když řada z nich ví, že podmínky k odmaturování splnila jen teoreticky?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja treba vnimam jako matka dost nehezky fakt, ze zatomco me deti od lonska makaji na priprave na vysokou, odmaturovaly s vyznamenanim. Jejich spoluzak je jiz dopredu prijat na vysokou, aniz byl k maturite nyni pripusten.
Spoluzakmhloupy neni, tudiz to opravdu neni jen o IQ. Jenze pokud nebudu mit IQ alespon na nejake urovni, ani ta pile mi nepomuze.
Je zadouci mit narod maturantu a vysokoskolaku pouze papirovy? Neni to vlastne druh potemkinovske vesnice?

Tajný Učitel řekl(a)...

JS: "K čemu nám jsou desítky tisíc maturantů, když řada z nich ví, že podmínky k odmaturování splnila jen teoreticky?"

Jak teoreticky, máme přeci objektivní státní maturitu, nebo?

Okomentovat