1.6.18

Kamil Kopecký: Problém pedagogických fakult je systémový

Přinášíme komentář z diskuse na sociální síti Facebook o tiskové zprávě EDUin: Je nutné uvolnit učitelskou profesi VŠ vzdělaným. Autor Kamily Kopecký pracuje na Katedře českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a je vedoucím Centra prevence rizikové virtuální komunikace.

Problém pedagogických fakult, který tu popisuje část diskutujících, je systémový - zahrnuje příliš mnoho dílčích problémů složených do jediného velkého často prorezlého stroje.

První problém je hned na vstupu: Pedagogické fakulty si v zásadě nemohou vybrat, koho vezmou a koho ne, protože není z čeho vybírat a je nutné naplnit stav kvůli financování. Jen zlomek přijatých chce v reálu učit a má zájem o svůj obor, drtivá většina se na fakulty dostává skrz testy studijních předpokladů, které nerozlišují, zda má uchazeč např. zájem o svůj obor a chce se učitelstvím živit.

Zkusím to vysvětlit. Pro přijímání na pedagogické fakulty jsou stanovené kvóty, počty přijímaných studentů. Při naplnění kvót dostane fakulta finance umožňující její přežití = platy zaměstnanců, náklady na provoz. Když je nenaplní, dostane méně peněz = bude propouštět zaměstnance. O každý obor je logicky jiný zájem, velký zájem je třeba o specku, ale i češtinu, malý zájem je o technickou výchovu apod. Přesto potřebujete kvóty naplnit, jinak musíte propouštět. Takže musíte přijímat nekvalitu. Samozřejmě nikdo NEPŘIKAZUJE, ale nutí. Představme si situaci, kdy na uživení katedry potřebujete 20 studentů ale hlásí se vám 10 kvalitních a 10 nekvalitních. Musíte vzít i ty nekvalitní, když vezmete jen ty kvalitní, musíte propustit třeba 2 lidi, kteří už teď mají velký úvazek, který se "rozpustí" mezi jejich kolegy... Samozřejmě všichni chtějí kvalitu, ale podívejte se, kolik fakult zavedlo testy studijních předpokladů místo odborných přijímaček...

To vede k tomu, že kvóty nutné k přežití fakulty se sice naplní, ale část studentů má už v 1. ročníku fatální nedostatky na úrovni 5. třídy ZŠ. A jak rozvíjet jejich didaktické kompetence, jak probouzet vztah k učitelství, když neznají ani základy svého oboru? Takže se často začíná od nuly. Problém je samozřejmě i v učitelích na PdF, stejně jako v každé jiné profesi - pokud nejste vědec nebo projektový nadšenec a pouze kvalitně a dobře učíte, máte málo peněz. A k tomu jste demotivovaní díky byrokratickému tlaku.

Odborní asistenti s tituly Ph.D. mají 20-24000 hrubého, nastupující učitel ZŠ má často víc, než nastupující odborný asistent na VŠ s titulem Ph.D. Kolega nám teď odchází do důchodu a má s Ph.D. 24500 hrubého (+ občasná nepravidelná odměna 1500 Kč). A úvazky mají srovnatelné se ZŠ (15-20 hodin přímé výukové zátěže). Nástup kvalitních nadšených motivovaných pedagogů na VŠ se jednoduše nekoná - po sdělení výše platu 80 procent odejde. A to si představte, na místo odborného asistenta (klidně i didaktika) potřebujete Ph.D.

Přivydělat si tak můžete výzkumem či projekty, ale to vše tvoří práci navíc. Nakopal bych statistiky, kteří hází do jednoho pytle pedagogy, kteří si vysoutěžili projekty a řeší je "nad rámec svého úvazku", s těmi, kteří učí a učí a učí. A už vůbec nejde házet do jednoho pytle pajdáky, kde je podle posledních dat výuková zátěž DVOJNÁSOBNÁ třeba oproti přírodovědeckým fakultám, a pak právě zmíněné přírodovědy, u nichž je výzkum jedním ze základních pilířů financování.
Pominu další problémy spojené s kvalitou pedagogů, náplní oboru, nutností profesního růstu a skočím k výstupu. Z těch, kteří studium dokončí, jde do školství 30-40 procent. A z těchto nastupujících učitelů pak dalších cca 20-30 procent během prvních 5 let praxe ze školství odejde. Absolvent pajdáku se na trhu bez problému uplatní (cca 98 procent) - ale v jiných profesích. A co víc - studenti pajdáků vědí (často již na začátku studia), že učit nepůjdou a že půjdou mimo školství. Konkurenceschopnost pajdáků může změnit jen změna financování, která nebude vycházet z počtu přijatých a počtu absolventů, ale z jiných parametrů. Více jsem se snažil před lety shrnout v blogu na RESPEKT.cz, část věcí se zlepšila, ale větší kus zůstává nezměněn...

Zdroj: Facebook

9 komentářů:

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Je třeba podotknout, že model "dofinancování" vysoké školy z projektů vedy a výzkumu, resp. spolupráce s praxí, má v případě pedagogických fakult vážné nedostatky. 1) Pedagogické fakulty by měly dělat výzkum zaměřený na pedagogiku, jenže takových projektů je příliš málo pro potřeby 10 pedagogických fakult. Koho navíc v celosvětovém měřítku zajímá, jak učíme prvňáčky vyslovovat „ř“ nebo jestli české školní písmo rozvíjí grafomotoriku a/nebo abstraktní myšlení více než Comenia Script. 2) Pedagogické fakulty mohou jen obtížně dělat výzkum pro "svůj" průmysl, to je školství - slyšeli jste někdy o tom, že by si základní škola objednala u pedagogické fakulty výzkum jak řešit cokoliv spojeného se svým provozem? 3) Pokud budou pedagogické fakulty dělat výzkum pro průmysl, získají peníze, ale nebudou dělat pedagogiku.
Ovšem výzkum a body v RIV, to je to, co chce od pedagogických fakult vláda a její rada pro vědu. Nějaká dobrá výuka není mezi hodnotícími kritérii, řeší se cestou nejmenšího odporu. Ten je někde ze setrvačnosti velký, někde už to prostě pustili, děj se vůle Boží.

Jiri Janecek řekl(a)...

"První problém je hned na vstupu: Pedagogické fakulty si v zásadě nemohou vybrat, koho vezmou a koho ne, protože není z čeho vybírat a je nutné naplnit stav kvůli financování."
Napada mne, jestli by bylo z ceho vybirat, pokud by se treba omezila nabidka mist na jinych VS?
A jestli je nejaka jina moznost, jak zvysit tu kvalitu, nez to omezeni?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Souhlasím s P.Pešatem. Neexistující výzkum zaměřený přímo na praxi je dle mého názoru jednou z příčin tristního stavu školství.Nebo se výzkum dělá stále dokola na těch stejných školách.
Další problém se nám nabaluje od základek. Permanentní snižování laťky, co má vlastně umět žák na konci devítky. Nebo lépe - máme sice očekávané výstupy,ale nikoho vlastně nezajímá, jestli je žáci opravdu splní. Protože by pak nebylo možné to,co se píše v příspěvku, že se na vysoké řeší neznalosti z páté třídy. Proč tedy máme očekávané výstupy, když se neplní? Proč máme, že žák, který nedokončí základku nemá základní vzdělání, ale základy vzdělání a stejně je přijat na střední? Máme spoustu alibistických zákonů a vyhlášek, které se prostě dají zcela jednoduše obejít. A nakonec tu máme snahu podporovat "mít papír" ze střední, z vejšky. Neumět, ale mávat papírem na personálním - hele, já jsem maturant, já jsem magistr.
Pokud se co nejdříve nezačne s tímto něco dělat, budeme mít republiku plnou inženýrů, magistrů, kteří budou umět kulové. Ale budou moci nastoupit do školství, protože trochu umí s počítačem nebo trochu umí něco o pěstování kytek.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jen na okraj k té základce. Co dělá s laťkou vyhláška 27 blekotající u úpravách obsahu, aniž můžeme upravit očekávaný výstup? A tak se vesele mává papírem s PO, které nemůžeme zaznamenat na vysvědčení, protože nemáme jakýsi předpis. Ale na přihlášce stupeň PO je.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pedagogické fakulty si v zásadě nemohou vybrat... protože není z čeho vybírat

Kdo by taky chtěl jít studovat na tu krávu a toho debila. Jen nějaký zoufalec.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ke kolegovi Pytlíkovi bych dodala - nějak nechápu, proč na pedáku nejsou davy chtivých lidí, kteří budou mít těch úžasných x dní prázdnin, být po obědě doma a v škole dělat prd. Na takové leháro by musel být nášvih.Není. Proč?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dlouholetá a systematická mediální kampáááň vedená všemi možnými prostředky, cílící na likvidaci konkurence ve vzdělávání a přisátí se na erár, tím erárem dokonce i podporovaná, kterou kují sami kovaní odbornící na vzdělání, konzultanti a auditoří, přináší hmatatelné výsledky.
Dělají to tobře, děvčata a chlapci. To se pozná hnedle. Troubovitý národ zblbli ještě víc.
Kdyby se zrušila povinná školní docházka, bylo by učitelů dost. I na příští pětiletku.

Unknown řekl(a)...

Tato situace nyní panuje na všech fakultách. Škoda mluvit. Pedagogické fakulty mají ještě docela příznivý index výběrovosti. Co se nyní děje na technikách a ekonomických fakultách, to je děsivé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kde tedy všichni ti vysokoškoláci dlejí?
Nějaká akademická půda musí praskat ve švech. To dá rozum.

Okomentovat