16.6.18

Hana Boříková: České školy přecházejí na alternativní výuku počtů. Hejného metoda ale řadu lidí děsí

Desetitisíce českých dětí se dosud učily matematiku pomocí Hajného metody bez větší mediální pozornosti. To se teď změnilo. Matematici z Jednoty českých matematiků a fyziků navštívili poslance, aby jim sdělili, že se na českých dětech provádí nebezpečný experiment v podobě metody, která nebyla dostatečně analyzována a prověřena. A z Hejného se stalo politické téma.

Z článku v euro.cz vybíráme:

„Mám radost, že děti nejásají, když zvoní,“ usmívá se nad emočně vypjatými debatami akademiků učitelka Jana Kopecká z úvodu článku. To je podle ní nejlepší důkaz, že děti matematika baví a nejsou ve stresu. Když ale před deseti lety ředitel základky přišel s tím, že se na jejich škole začne učit matematika podle profesora Hejného, nadšená z počátku nebyla. Změna byla součástí širšího projektu nadace manželů Kellnerových Pomáháme školám k úspěchu. „Přesvědčil mě zájem a radost dětí, které se učí matematiku vlastním objevováním,“ vzpomíná Kopecká na dobu, kdy kunratická základka byla jednou z prvních škol, která na tento systém vzdělávání najela. Nejtěžší pro ni bylo sestoupit z piedestalu - ze stupínku - a přijmout roli moderátora hodiny. „Učitel není předkladatelem univerzálních pravd, nutím děti, aby přemýšlely. To pomáhá i vživotě. I chyba je cesta,“ říká s tím, že dnes už by Hejného za nic nevyměnila. Až s dětmi prý objevila a pochopila některé věci, které se ona sama ve škole jen naučila nazpaměť.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hejného metoda ale řadu lidí děsí

Tuhle navečer požádala pytliky jedna starší pani ze sousedství, jestli by ji nedoprovodili domů, že má obavy, aby jí v blízkém háji nenapadla ta pomatená hajná Metůda. Prý se už pár let potuluje po okolí a číhá v křovinách na nebohé kolemjdoucí.

Okomentovat