22.6.18

Filip Šára: Posunout letní prázdniny na červen? Zatím nereálné, shodují se odborníci

Ačkoli častější teplotní výkyvy, odlišná doba prázdnin v některých evropských zemích i snaha o „logičtější“ organizaci školního roku mohou svádět k úvahám o posunutí letních prázdnin se začátkem o měsíc dříve, není to v dohledné době příliš reálné.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Domnívám se, že ve školství máme důležitější starosti než řešit, kdy budou prázdniny. Meteorologické výkyvy jsou nepredikovatelné a měnit kvůli tomu kompletně školskou legislativu považuji za kontraproduktivní,“ napsal Novinkám ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček, který je zároveň předsedou Unie školských asociací ČR – CZESHA.

Podle něj je třeba uvědomit si provázanost termínů konání přijímacích, závěrečných, maturitních a státních zkoušek. „Bylo by nutné novelizovat desítky zákonů, vyhlášek a nařízení vlády. Byl by přínos odpovídající vynaložené energii? Obávám se, že ne. Navíc je naše společnost značně konzervativní a podobná změna by byla velmi radikální. Takže raději řešme kvalitu ve vzdělávání, to dává smysl,“ dodal.

I podle ministerstva školství převládají argumenty proti uvedenému návrhu. „Posunutí termínu letních prázdnin by negativně ovlivnilo organizaci přijímacího řízení na střední školy, způsobilo by to rozkolísání termínů pro přijímačky na vysoké. MŠMT navíc nemá požadavky na takovou úpravu ani od rodičů žáků, ani od učitelů a škol. V současné době proto není naším záměrem tradiční model měnit,“ sdělil Novinkám resort.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Posunout letní prázdniny na červen?

Jaképak posunout? Snad prodloužit, ne?

Okomentovat