8.6.18

Český rozhlas Plus: Kdo může za chyby v maturitních testech? Asi selhal lidský faktor, přiznává nová ředitelka Cermatu

Letošní ročník státních maturit skončil špatně nejen pro velkou část studentů, ale také pro ředitele Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat) Jiřího Zíku. Testy obsahovaly chyby, kvůli kterým se muselo zpětně měnit hodnocení. Chyby byly i v testech přijímacích zkoušek. Je opravdu Cermat tak poddimenzován, jak o tom mluvil bývalý ředitel? Hostem pořadu Interview Plus byla jeho nástupkyně Michaela Kleňhová.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Pro vysvětlení, práce Cermatu „jede ve vlnách a testy vznikají najednou na čtyři termíny jednotných přijímacích zkoušek, a to jak z češtiny, tak matematiky. Navíc ale i pro 4leté odborné obory nebo 8letá gymnázia. Do toho pak vstupují maturitní testy. Podle mne jsou ale útvary pro matematiku a češtinu s 15−20 zaměstnanci opravdu poddimenzované. Nevypadá to jako mnoho lidí, ale mají ještě okruh externích spolupracovníků a expertů,“ dodává Kleňhová.

Jak to bylo s chybami jak v testech přijímaček, tak u maturit z českého jazyka? „Víte, máme striktně nastavené kontrolní mechanismy a ty fungují. Než půjdu k panu ministrovi, víc neprozradím, ale všechno nasvědčuje tomu, že došlo k chybě lidského faktoru.“1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Samozrejme, ze to byl lidsky faktor. Chce snad nekdo tvrdit, ze kdyby se maturita odehravala jen a pouze na pude skoly, ze by k chybam nedoslo? Ha. Ha. Rozdil by byl- nikdo by se o tom nedozvedel, krome par pritomnych jedincu.
Vzpominam na spoluzaka, ktery plynnou rustinou pronasel vety- ja bydlaju v....., v Moskve je cervjonoje namestoje. Ja se mezi tim potila na potitku s Tarasem Bulbou, kterehomjsem pred komisi vysvihlams bravurou. A nakonec jsme oba melimdvojku. Ja jen nemela tatku tajemnikem strany.

Okomentovat