11.6.18

Bořivoj Brdička: Digitální kompetence učitelů - nesplnitelný sen nebo obecná nutnost?

Přinášíme prezentace z konference GEGfest 2018, který uspořádal Google EDU Group ČR 12. května 2018 na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Můžeme sledovat 35 let zavádění technologií do našeho školství. Jedná se povětšinou o historii plošného odmítání ze strany učitelů a nesystémové ve vlnách se odehrávající podpory státu, která měla většinou převládající negativní důsledky. Za tu dobu se ovšem svět změnil natolik, že se z výuky na našich školách stal skanzen pro přípravu na život, jaký existoval v minulých stoletích. Jakkoli možná může mít na děti mnohdy i pozitivní dopad, stále zřetelněji se ukazuje, že takto tradičně koncipovaná výuka dostatečně nepřipravuje žáky na život, v němž většina aktivit bude technologiemi ovlivňovaná. Jak dlouho ještě bude převládající část zodpovědných činitelů vnímat vliv technologií na výuku pouze vysloveně negativně? Jak dlouho ještě budou ignorovat nutnost integrovat všudypřítomnou existenci digitálních zařízení do osobního růstu? Jak dlouho ještě vydrží absence povinných digitálních kompetencí v profilu učitelů?

Další informace naleznete na webu konference nebo na webu Google EDU Group ČR.

2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Co vlastně brání pedagogickým fakultám digitální kompetence budoucích učitelů rozvíjet?

Jirka řekl(a)...

A co brání čerstvým absolventům v tom, aby se s námi podělili o práci na poli digitálním, když práce přibývá a nadšení valem ubývá.

Okomentovat