18.6.18

Barbora Červenková: Situace na poli českého vzdělávání

Nové typy vzdělávání vs. klasické vzdělávání, to je velkým tématem posledních let, které se dostává stále více do popředí. Jeho propagátory jsou hlavně lidé zakládající soukromé školy, kteří spolu s rodiči mnohdy nesouhlasí s konzervativním vedením státního vzdělávacího prostředí ministerstvem školství. Jaké jsou tedy problémy v našem školství a proč? Tento text se tedy bude zabývat alternativními formami výuky, tématu základních soukromých škol vs. škol veřejných, ale také celkovému stavu našeho vzdělání z pohledu mezinárodních výzkumů.

Z článku v Medium EDTECH KISK vybíráme:

Základním problémem, který v českém školství panuje je hlavně výchova samotných učitelů u nás. Pedagogické školy budoucím učitelům nabízejí jen minimální praxi a nepřipravují je tak na to nejdůležitější, co je v jejich povolání čeká. Už jen statistiky, že pouze 40 % studentů pedagogiky se v budoucnu věnuje tomuto povolání jsou opravdu špatné. Není se čemu divit, dokud se nezmění ohodnocení učitelů v radikálním měřítku, jen těžko se české vzdělávání změní k lepšímu. Jde o jednoduchou rovnici, ve které český stát již mnoho let zaspal, pokud bude toto povolání ohodnoceno, alespoň jako v jiných zemích, promění se také struktura samotných učitelů, ti nejlepší již nebudou nalákáni na vyšší platy do jiných oborů či firem, ale zůstanou ve školách. Naopak, pokud by se tímto vyselektovali také učitelé, kteří se pro toto povolání nehodí a neodvádějí tak adekvátní výsledky.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pedagogické školy budoucím učitelům nabízejí jen minimální praxi

Hele, a nenastal už čas, aby se ty naše pedagogické školy začaly věnovat spíš přípravě průvodců? A kolik takových vysokých pedagogickýc škol u nás vlastně je?

Eva Adamová řekl(a)...

Tak jako, připravit studenty na pajdáku, že budou mít takový plat, že s ním nedosáhnou ani na hypotéku, asi ani nelze.

Okomentovat