23.6.18

Aneta Zachová: České školství se nachází v hluboké krizi, říká ředitel gymnázia Hynek Bouchal

Česko trápí nedostatek učitelů a není se čemu divit – vzdělaní lidé raději pracují v lukrativnějších zaměstnáních, učitelské platy jsou totiž hluboko pod průměrem platů ostatních absolventů vysokých škol. Podle ředitele gymnázia Hynka Bouchala musí nutně dojít ke změně, jinak kvalitní lidé do škol nepůjdou.

Z rozhovoru v Euraktiv.cz vybíráme:

O stavu českého vzdělávání se poměrně intenzivně jednalo loni, když se bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová snažila prosadit nový kariérní řád, který by propojil celoživotní profesní rozvoj s kariérním systémem a systémem odměňování. Systém ale nakonec nebyl schválen. Je to podle Vás škoda? Mohla by přinést nová legislativa změnu k lepšímu?

Obecně myšlenku kariérního řádu nezatracuji. To, co prosazovala bývalá paní ministryně, by však byla medvědí služba školství stejně jako všechny její realizované kroky. Například podobou inkluze, kterou bývalá paní ministryně přes odpor odborné veřejnosti prosadila, zasadila českému školství těžkou ránu, ze které se bude velmi dlouho vzpamatovávat.

Můžete být konkrétnější?

Péče o děti se specifickými potřebami byla v České republice na vysoké úrovni. Jediným problémem bylo začleňování romských dětí do běžných škol, což je téma, které lze řešit pouze v souvztažnosti s potížemi spolužití romské populace s většinovou populací jako celkem. Ministryně Valachová přišla do školství z lidskoprávních institucí, kde je romská problematika důležitým, a jistě oprávněně, tématem. Inkluze v jejích rukou se měla stát především nástrojem, jak romské děti začlenit do běžných základních škol. Tento základní a původní záměr se děje pod rouškou dalekosáhlé systémové změny, která obrovským způsobem zatěžuje státní rozpočet a ničí systém speciálního školství, který byl v České republice ne velmi vysoké úrovni.

6 komentářů:

Nowak řekl(a)...

Ředitel G = odborník na speciální školství a romskou otázku?

poste.restante řekl(a)...

No, řekl bych, že větší než členové ČOSIV a Valachová.

Nicka Pytlik řekl(a)...

odborník na speciální školství a romskou otázku?

Na realistické vidění skutečného světa nemusí být myslící člověk odborník na cokoli. Viz
'původní záměr se děje pod rouškou dalekosáhlé systémové změny, která obrovským způsobem zatěžuje státní rozpočet a ničí systém speciálního školství'
K tomu není nutno dodávat vůbec nic.

Milladia řekl(a)...

Další ránou je vpuštění batolat do mateřských škol. Stejně jako v případě inkluze nejsou peníze na asistenty, v případě batolat ve školce nejsou peníze na chůvy. Rekvalifikační kurzy chrlí chůvy a vybavují je informacemi, že je přijme každá školka, kde jsou byť 2 batolata.

Eva Adamová řekl(a)...

Napřed se rozdrbalo vysoké a střední školství. Inkluzí se dokončilo rozdrbání školství základního, které bylo započato zavedením osmiletých gymnázií. A nyní se intenzivně pracuje na rozdrbání školství mateřského. A bude konečně hotovo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rozdrbáno jest!
Jaká společnost, takové i školství. Věk drbanů nadchází.
Kam jen se podít? Nám bědným...

Okomentovat