14.5.18

Zdeněk Sotolář: Ubohost české novinařiny aneb Čápová se veze na vlně

Prostě vybere k rozhovoru někoho, jehož názory jí vyhovují, a předhazuje mu takové otázky, aby z nich vyšlo přibližně to, co si předem umanula. Tak se chová Čápová v Respektu, aby tím znovu osvědčila ubohost té české novinařiny.


Vidíme to v rozhovoru s Ondřejem Hausenblasem. Předem stanoveným cílem paní Čápové bylo prásknout si do centrálních testů, do přijímaček a do maturit. Budiž. Ale komerční testy, které slouží k odstřelu studentů na oborech s převisem už léta, ty naši rekovnou novinářku nezajímají. Ani Hausenblase. Tam neplatí „lepší by bylo, aby všichni byli tak dobře vzdělaní, kam až to jde?“ Měla se na to zeptat. Ale kde by vzala tolik novinářského fištrónu? Kolem „školského reformátora“ našlapuje jen zlehýnka, ba v předklonu.

„Elitářské přijímačkové procesy nadělají v národě škodu,“ říká Hausenblas. Cílem všech přijímaček je vyřešit převis žáků na školách, o které je velký zájem. Prostě se na ně všichni nevejdou. To vůbec není ideální situace, ale je to tak. Na druhé straně je stále dost míst na jiných středních školách. Neúspěch na jedné zdaleka neznamená uzavřenou cestu ke vzdělání, jak se nás snaží Hausenblas s tupým souhlasem novinářky přesvědčit: „Vrstva „horších“ se bude muset spokojit s horší a hůř placenou prací nebo bude zoufalá bez práce.“

Dalo by se očekávat, že bystrá novinářka se obratem zeptá: „A jak byste si to představoval vy, pane Hausenblasi?“ Toho se ovšem nedočkáme, buď chybí ta očekávaná bystrost, nebo by to možná narušilo předem daný koncept rozhovoru. Hausenblas jen tancuje v předem daném prostoru a v očekávaných figurách. O práci novinářky také svědčí skutečnost, že žádný prostor nedostává citovaný Soukal, s gustem vmanipulovaný do role konzervativce a odpůrce v polemice o charakter přijímaček. Respekt bez respektu?

P. S.

Nemám rád testy. A nedělám jim advokáta. Ani Josef Soukal mě nepotřebuje jako advokáta. Ale to neznamená, že se chci smířit s podivnými argumenty a především s dost hloupou novinařinou. Pan Hausenblas je propagátorem tzv. kritického myšlení. Tak bychom měli kriticky číst i Respekt. Vést se na vlně je snadné. Ale co takhle podívat se na zoubek i jiným testům? Co přijímačkové sciotesty? Co znalostně pojaté testy České školní inspekce? Co za škody mohou napáchat? A co PISA?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

2 komentáře:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Výtečně a přesně napsáno. Pokleslost i tzv. seriózní české žurnalistiky je zjevná a přináší s sebou velmi nepříjemné důsledky v podobě poklesu kredibility novinářů a jejich práce, která je přitom pro zdravé fungování společnosti nezastupitelná. Když se pak přidají fake news, bludný kruh se uzavírá.

P. Vršecký řekl(a)...

Respekt už dlouhé roky je všechno, jen ne seriozní žurnalistika.

Okomentovat