1.5.18

Vladimír Barák: Nejlepší debatérka Česka: Debaty jsou kombinací zábavy i poznání

Mladá, krásná, inteligentní. Devatenáctiletá Thea Kratochvílová se stala jednou z vítězek celostátní soutěže v akademickém debatování středoškoláků. Ve finále Debatní ligy byla oceněna titulem nejlépe anglicky hovořící rétor, svůj debatní tým z gymnázia Open Gate v Babicích pak přivedla k vítězství v kategorii o hlavní cenu týmového debatování.

Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

V soutěži je vždy jeden tým obhájcem dané teze, druhý odpůrcem. Jak se řeší případy, kdy si vylosujete určitou stranu, avšak jste názorově ukotvena u soupeřícího týmu?

V tom spočívá krása debatování. Často jste nuceni vystoupit ze své komfortní zóny a zamyslet se nad jinými úhly pohledu na danou věc. Nejednou se mi stalo, že jsem byla nucena přehodnotit svůj předchozí názor na základě seznámení se s opačnými názory a celkovým obohacením znalosti celé problematiky. Čím silněji jste vázán k jistému názoru, tím zajímavější je si ho zkoušet sám vyvrátit a najít jeho slabiny.

Navíc pozice v rámci týmu nejsou fixně dané, a proto pokud se někdo necítí jistý v dané tezi a straně, může vystoupit na méně náročné pozici, která nevyžaduje takovou míru argumentace a vlastních myšlenek. Dále se také většinou jezdí na turnaje v týmech po čtyřech, přestože samotné debaty se účastní pouze tři členové, což dává možnost vystřídání se v rámci týmu podle toho, jak se kdo cítí připraven.
Žádné komentáře:

Okomentovat