17.5.18

Veronika Valíková: Quo vadis, státní maturito?

Státní maturita funguje osmým rokem a leckdo si myslí, že už si na ni studenti a učitelé zvykli. Opak je pravda, zejména kolem češtiny se vede vášnivá debata, která neustává.

Maturita z angličtiny je nastavena rozumně, matematiku si volí málo studentů. Pouze z češtiny maturují všichni povinně. Loni na jaře propadlo z didaktického testu 9,8 % maturantů, písemnou práci nenapsalo asi 3,7 %, zhruba 4,7 % neudělalo ústní zkoušku. Čísla nelze sčítat, mnozí maturanti nezvládli dvě či tři disciplíny najednou. Neučili se, zaslouží si to. Je tomu opravdu tak? A jaká jsou úskalí téhle zkoušky dospělosti?

Výsledky písemné práce dostanou studenti před začátkem ústních maturit, někteří už tento týden. Loni je doručoval Cermat i večer před zkouškou, což vzbudilo vlnu nevole. Práci nenapsalo na jaře více než 1 700 maturantů, odvolalo se jich přes 1 000, z toho 15 % úspěšně. Odvolání podávali i jedničkáři z gymnázií, kteří dostali trojky – mnohým byly body poté navýšeny. Ředitel Cermatu to zdůvodnil selháním lidského faktoru, někteří češtináři však poukazují na chybný systém. Studenti dostávají pouze body a obecnou charakteristiku textu dle kritérií, tedy nevědí, co napsali špatně. O korektnosti jednotlivých kritérií, především prvních dvou (naplnění tématu a útvaru), se češtináři přou od roku 2012, kdy bylo centrální hodnocení zavedeno a na pět let zase zrušeno. Posledním, nezanedbatelným problémem slohů je nepříliš šťastně nastavený výběr zadání.

Letos žádná epizeuxis

Pokud jde o didaktický test, pak každý rok zčeří hladinu nějaká otázka. Jidáš a Pallas Athéna k maturitě snad patří, slavnou epizeuxis bychom klidně oželeli. V poslední době stoupala neúspěšnost v testu ročně o 1,5 %. Ten loňský jarní zaskočil maturanty množstvím textů i úkolů, letošní s ním byl srovnatelný. Problémem je větší výskyt teorie, pojmů a abstrakce, což posiluje volání po dvouúrovňové maturitě, kterou v roce 2012 zrušil ministr Fiala. Její zastánci mnohdy nevědí, že testy z češtiny vyšší úrovně byly svým teoretickým zaměřením vhodné spíš pro studenty bohemistiky a že ani studenti gymnázií nevolili v letech 2011/12 tuto úroveň povinně. Naopak školy, jejichž studenti se jí zúčastnili masivněji, obsadily v maturitních žebříčcích první místa.

Celý článek na autorčině blogu na iDNES.cz, psáno pro MF DNES.

Veronika Valíková, češtinářka, mluvčí Společnosti učitelů ČJ a literatury.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tihleti latiníci vždycky pytliky rozhodí do mrtě.
To je pořád samé kvo vádis, kvo cient, kvo rum, kvo tejšn, kvo čna...
pytlici aby se v tom vyznali.

krtek řekl(a)...

Kvo kam, kvo kam. Sqele.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Me nevadi, co je didaktickem testu. To se naucit da, pokud se student uci prubezne. Vadi mi hloupa organizace cele maturity. Proc se musi studenti uz v listopadu rozhodnout, z ceho budou delat pisemky???? Proc me deti, ktere v pondeli maji ustni maturity jeste dnes neznaji znamku ze slohu?????? Proc si studenti, a hlavne ti neuspesni, nemohou sve prace opravit drive, uz behem prazdnin?????

Okomentovat