28.5.18

Václav Klaus ml.: (Tradiční) debakl u maturit

Více než pětina uchazečů propadla z matematiky. Další čtvrtina měla čtyřku. Skoro polovina uchazečů – tedy neumí z matematiky lautr nic.


Z komentáře v Novinky.cz vybíráme:

A (maturuje mi druhé dítě letos) musím zmínit i neskutečnou maturitní byrokracii. Státní část; školní část. Ústní část, písemná část, didaktická část … Komisaři a předsedové. Dvouměsíční martyrium.

Já jsem maturoval začátkem června 1988 v úterý odpoledne. Celá rodina (babičky a tak) to věděla, byla napnutá, byla to událost. Nervozita, pak po pár hodinách sláva – dobře to dopadlo. Loni syn Vojtěch a teď dcera Kateřina – píšou pomalu od března písemné školní, pak státní, pak didaktické testy, pak státní ústní, pak školní… Mezitím se nějak průběžně dozvídají dílčí výsledky. Je vždy mezitím deset dní pauza. Všichni (nejvíc školy) už jsou z toho utrmácení do bezvědomí. Radost nakonec skoro nula – „no tak už to skončilo konečně – sláva“. Jakýsi slavnostní předěl do dospělosti – je fuč.

Stát má udělat tři testy: čeština, matika, angličtina. Ty pod dozorem komisaře studentstvo napíše, centrálně se opraví. Kdo má čtyřky a lepší – může dostat maturitní vysvědčení, kdo má pětku z něčeho – nikoli. Nesplnil státní laťku. Vše ostatní (ústní zkoušky, slohy…) mají dělat už bez byrokratických omezení samotné školy – každá podle sebe. Stát už si svou kontrolu provedl. Čekal bych, že to navrhne ministerstvo – jinak to načtu v září sám.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

slavnostní předěl do dospělosti – je fuč.

Fuč je především rozum.
Éra nevychovaných, nevzdělaných a nanicovatých trdel nastala.
Zachraň se kdo můžeš!

Okomentovat