17.5.18

Tomáš Habermann: Hysterie kolem jedné chyby

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová označila v pořadu Interview ČT24 chybu v jednotných přijímacích testech na střední školy za „velký průšvih“. V posledních dnech jsme mohli podobných vyjádření slyšet mnoho. Ano, průšvih to je, ale hysterie, která se kolem chyby v testu strhla, není adekvátní reakcí. Důležitá totiž není ani tak otázka, jak se chyba do testu dostala, ale zda má Cermat funkční mechanismy, jak případné chyby rychle a včas odhalit, a zda má stanovené scénáře postupu, které odhalení chyby následují.

Z článku v Perpetuum.cz vybíráme:

V tomto ohledu si může vzít Cermat příklad od společnosti Scio, ve které pracuje autor tohoto textu. Ta vyvíjí a administruje testy, které využívá řada vysokých škol v rámci svého přijímacího řízení. Zadání testů jsou účastníkům zpřístupněna ihned po testování a v rámci tzv. veřejné oponentury mohou studenti vznášet námitky k úlohám v online fóru. Relevantnost námitek poté posuzuje nezávislá odborná komise, která může rozhodnout o vyřazení úloh. V letošním akademickém roce obsahovaly testy společnosti Scio prozatím 2210 úloh, přičemž na základě psychometrických analýz a vznesených námitek byl odhalen nějaký druh chyby pouze u 0,27 % z nich.
3 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Ono Scio zveřejňuje své testy? Ještě vloni mi p. Šteffl drze doporučoval, ať si je koupím...

Vít Tomis řekl(a)...

Cermat kvuli technickemu zajisteni maturit nemam rad, ale ze by si mel brat priklad ze spolecnosti SCIO ??? Kdyz spolecnost SCIO provadela testy (prikazane zrizovatelem - jinak bychom je k nasim zakum nepustili) v nasi skole, dokazala (tedy jeho zamestnanci) udelat srovnani vysledku zaku ve tretim rocniku s jejich vysledky v prvnim rocniku, ackoli v prvnim rocniku zaci testy vubec nedelali...

Simona řekl(a)...

Reklamní článek Scia nemá jiný úkol, než ochránit testovací byznys této firmy před případným poklesem zájmu poté, co se zvedla vlna pochybností o testování spuštěná odhalením chyby v přijímacích testech Cermatu.
Pocit, ze “výbor vselidove kontroly” zachrání bezchybnost testů připomíná posudky uličních a domovních duverniků na spolehlivost občanů - tak to jsme nejmene70 let zpátky. Navíc - zde jde o odborná posouzení, jichž vselidove výbory budou sotva schopny.

Okomentovat