26.5.18

Stanislav Biler: Stát opět selhal, maturitu nezvládl ani na osmý pokus

Tragické pokusy testovat děti pomocí státní maturity by mohlo ukončit jednoduché řešení: zrušení takové zkoušky.

Z článku v A2larm.cz vybíráme:

Že má stát obsesi plošně testovat děti, ještě neznamená, že to dětem k něčemu je. Zní to jako banalita, a proto je nutné ji říkat nahlas a neustále opakovat: cílem vzdělání je vzdělání. Vzdělání je hodnotou samo o sobě. Maturita vedle toho žádnou hodnotu nemá. Samotný její výsledek už dlouhá léta nikoho nezajímá. Je podstatná pouze jako binární rozlišení: zda ji někdo má, nebo nemá.

Zda je držitel maturity adekvátní uchazeč o určitou pracovní pozici, si každý zaměstnavatel zjišťuje sám. Stejně tak si každá vysoká škola sama testuje, koho vpustí do svých bran. Maturita je tak jakýmsi zbytečným testem před testem skutečným a důležitým, tedy tím, který mladým lidem otevře dveře na vysokou školu.

Pak jsou zde samozřejmě prarodiče, kteří mají radost, když jejich vnučka nebo vnuk složí zkoušku dospělosti, která už zkouškou dospělosti dávno není a asi už ani nikdy nebude. Prarodiče jsou možná vůbec jedinými, které skutečně zajímá výsledek maturity.

Z maturity se stala relikvie, atavismus z časů, kdy byl svět přehledný a jednou zkouškou bylo možné obsáhnout podstatnou část dobového vědění o něm. Dnes se svým významem posouvá někam mezi taneční a dožínky. Zkouška dospělosti se přesunula na univerzity.

4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

každá vysoká škola sama testuje

Jo? Školy s převisem jen potřebují odstranit přebytečné uchazeče. Třeba scioklackem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V oblasti výchovy a vzdělávání stát selhává v tolika případech, že jediným smysluplným řešením je zrušení povinné školní docházky do základní školy a pravidelné docházky do školy střední. Včetně jakékoli klasifikace a posudků na všech stupních škol.
'Že má stát obsesi plošně zkompetentňovat děti, ještě neznamená, že to dětem k něčemu je.'

Unknown řekl(a)...

Hezky popsaný papír s nulovou výpovědní hodnotou.

"Že má stát obsesi plošně testovat děti, ještě neznamená, že to dětem k něčemu je. Zní to jako banalita, a proto je nutné ji říkat nahlas a neustále opakovat: cílem vzdělání je vzdělání. Vzdělání je hodnotou samo o sobě. Maturita vedle toho žádnou hodnotu nemá. Samotný její výsledek už dlouhá léta nikoho nezajímá. Je podstatná pouze jako binární rozlišení: zda ji někdo má, nebo nemá."

Stát nemá obsesi, on má nutnost kontrolovat činnost, kterou platí.
Testy ukáží jak na tom žáci jsou. A ty rozumnější nutí i něco dělat.
Cílem vzdělávání je vzdělání!
Hodnota vzdělání je vidět hlavně na platech některých profesí (učitelů a to i na VŠ).
Maturita má hodnotu papíru. To pozná hlavně ten co se uchází o teplé místečko ve státní správě. Kvůli tomu se k maturitě hrne tolik zájemců v domnění, že nebudou muset dělat rukama. A při tom, jak ukazují státní testy, neumí dělat ani hlavou.

Atd. Dalo by se pokračovat.

Neúspěch u státní maturity vypovídá něco o daném žáku. Nebyl schopen se dostatečně připravit či ač připraven, nebyl schopen své schopnosti "prodat". Důvody proč tomu tak bylo, to státní maturitní test nepoví. To má zjišťovat někdo jiný a jinými metodami.

Eva Adamová řekl(a)...

Jsem naprosto klidná. Stejnou obcesí trpí všechny státy na světě.

Okomentovat